Egzama Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Egzama Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Kontakt dermatit adı verilen ve yabancı maddelerle temas sonrası oluşan egzama stres ve kaygı gibi duygu durumları ile tetiklenebilir. Kaşıntıyı rahatlatmak için genellikle kortikosteroid kremler ve merhemler kullanılır. Bakteriyel deri enfeksiyonları için antibiyotik ve oral olarak alınan antihistaminler önerebilir.

Bu tip ilaçlar ve egzamanın nedenleri ile doğru tedavi yöntemleri hakkında doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca geçici ve doğal bir çözüm için bir miktar yulafı ılık suyla karıştırarak tahriş olan bölgeye sürebilirsiniz.

Egzama Kaşıntısı İçin

egzama-kasintisi

Egzama görülen bölgeyi kaşımak bakteri oluşumunu arttırabileceği gibi cildin tahriş olmasına neden olur. Bu yüzden ellerinizi kaşınan bölgeden uzak tutmalısınız. Doktorunuzun verdiği kremler, oral ve topikal histaminler kaşıntıyı kısa sürede alacaktır. Soğuk kompres uygulamak ve sıcak suyla duş almak kaşıntıyı hafifletebilir. Bu sürede egzamayı tetikleyen olası alerjenlerden uzak durulmalıdır.

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin

Cilt kurudukça egzamanın belirtileri artar ve daha fazla kaşıntıya neden olur. Özellikle kış aylarında iç mekanlarda kullanılan ısıtıcılar havayı ve cildi kurutur. Bunu engellemek için oturduğunuz bölgede nemlendirici buhar cihazı çalıştırabilirsiniz. Isı kaynağına yakın bölgeye veya kalorifer petekleri yakınına geniş ağızlı bir kasede bir miktar su koymak havayı nemlendirmenizi sağlayacaktır.

Enfeksiyonu Önlemek İçin

Bazen egzama bulunan bölgeyi farkında olmadan kaşıyabilirsiniz. Bu kaşıma cildi tahriş ederek enfeksiyona karşı korumasız hale getirebilir. Bunu önlemek için tırnaklarınızı düzenli olarak kesin ve anti bakteriyel sabun kullanın. Kaşıntı geceleri uykunuzda oluyorsa yatmadan önce ince pamuklu eldiven giyebilirsiniz.

Diğer Tedbirler

 • Sentetik kıyafetler yerine pamuklu ve doğal ürünlerden üretilmiş kıyafetler kullanın.
 • Gün içinde terlediğinizde gömleğinizi, çorabınızı değiştirin.
 • Egzama görülen bölgeyi havluyla veya duş süngeri ile ovmayın.
 • Cildinizi sık sık nemlendirmek önemlidir. Özellikle banyo sonrası cilde nemlendirici sürülmelidir. Nemlendirici seçerken kokusuz olanları tercih edin. Çünkü katkılar ve kokular cildi tahriş edebilir. Vazelin de kullanabilirsiniz. Çünkü bu tür merhemlerde sudan çok yağ vardır ve nemi hapsetme konusunda krem ya da losyonlardan daha etkilidirler.
 • Soğuk kompres uygulamak da kaşıntılı cildi yatıştırabilir. Yumuşak bir havlunun içerisine buz torbası koyup bunu kaşıntılı cildin hemen yanında birkaç dakika ya da gerektiği kadar tutarak kaşıntının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Cildinize zarar vermemek için tırnaklarınızı kısa kesin. Çünkü kaşıyacak olursanız kısa tırnaklar cildinize daha az zarar verecektir.
 • Egzamanın parlamasına yol açan maddelerin ve/ya da durumların neler olduğunu belirleyin ve bunlardan uzak durun.
 • Egzamanın alevlenmesini azaltmak için stresten uzak durmaya ya da en azından stresi azaltmaya çalışın.

, ,

Egzama Kaşıntısı Nasıl Geçer? İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. dalya 06 Mart 2014 #

  Merhaba, 6 aylık bebeğimde egzama ve buna bağlı olarak yoğun kaşıntı var. Doktorumuz kaşıntı için ilaç verdi ancak ben ilaç yerine doğal yöntemleri tercih ediyorum. Ilık sulu yulaf metodu bebeklere uygulanabilir mi ve güvenli mi? Teşekkürler.

 2. Erhan 19 Kasım 2015 #

  Egzama için benim doktorum dermovate krem verdi bir haftada kesti kaşıntı kalmadı. Doktor sadece gözle kontrol etti. Öyle tetkik tahlil yaptırmadan 1 yıldır bununla yaşadım. Çok şükür ben kurtuldum.

Bir Cevap Yazın