Ele Kramp Girmesi

Ele Kramp Girmesi

Özellikle bilgisayar başında çalışıyorsanız elinize kramp girmesi şaşılacak bir durum olmamakla birlikte, elde meydana gelen krampların tek nedeni ellerin tekrarlayan hareketleri değil. Romatizma, bazı ilaçlar, hatta nörolojik bazı rahatsızlıkların belirtileri arasında ellerde nedensiz meydana gelen kramplar bulunuyor. Bu yüzden aldığınız tedbirlere rağmen kramplar geçme eğiliminde değilse, şiddetleniyorsa ve ağrılara yol açıyorsa bir doktora danışmak doğru teşhis ve tedavi açısından önemlidir.

Hastalıklara bağlı el krampları dışında meydana gelen kramplar için eli bir süre dinlendirmek, germe egzersizleri yapmak, sıcak havluyla sarmak ve masaj yapmak iyi gelebilir.

El Krampları İçin Yapılabilecekler

Eğer kramplar bir aktivite ya da egzersiz sırasında meydana geldiyse (şınav çekmek, ağırlık kaldırmak gibi) yaptığınız şeyi bırakarak elinizi dinlendirin. Zorlanan kasın gevşemesi bir süre sonra krampların geçmesini sağlayacaktır.

Bazen el krampları belirli bir hareket sırasında meydana gelmez ancak el ve bilek zorlandıysa krampları 1-2 saat sonra yaşayabilirsiniz.

Eğer birden elinize kramp girdiyse gün içinde yaptığınız (alışveriş torbası taşıma, bileği zorlayan hareketler, elin uzun süre ters bir pozisyonda durması gibi) aktiviteleri düşünün. Elinizi hafifçe esnetmek, bilek egzersizleri ve parmakları hareket ettirmek bu tip hafif krampların geçmesine yardımcı olur.

Daha şiddetli kramplar için sıcak havluyla elinizi sarabilirsiniz. Sıcaklık kasların daha kısa sürede gevşemesini ve krampların hafiflemesini sağlar. Kas gevşetici ilaçlar veya aspirin gibi ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Eğer bilgisayar başında çalışıyorsanız, ara ara stres topu gibi el egzersizi için kullanılan aksesuarlarla ellerinizi çalıştırabilirsiniz. Bu aksesuarlar hem tekrarlanan el hareketlerinin yarattığı baskıyı hafifletir hem de el kaslarınızı ve eklemlerinizi açarak kramplara karşı daha dayanıklı hale getirir.

Koruyucu önlem olarak egzersize başlamadan önce el ve bilekleri koruyan bandaj benzeri spor aksesuarlarını kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak yaptığınız iş veya egzersizler nedeniyle yaşanan el krampları çeşitli aksesuarlar, esnetme hareketleri ve el egzersizleri ile tedavi edilebilir. Ancak belirli bir sağlık koşuluna bağlı olarak yaşanan, tekrarlayan ve ağrılı kramplar için bir doktora görünmelisiniz. Çünkü altında yatan esas neden belirlenmedikçe el kramplarının geçmesi mümkün olmayacaktır.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın