Ellerde Deri Dökülmesi Nedenleri

Ellerde Deri Dökülmesi Nedenleri

Ellerde deri dökülmesi özellikle daha hassas cilt tabakasının yüzeye çıktığı durumlarda ağrı verici olabilir. Ellerde deri dökülmesine hava koşullarından bazı hastalık ve ilaçlara kadar farklı faktörler yol açabilmektedir. Eğer deri dökülmesinin nedeni hakkında kesin bir fikriniz yoksa teşhis için dermatoloğa gitmelisiniz.

Avuç içleri ve parmaklarda deri dökülmesi başladığında cildin daha alt katmanının daha kırmızı renkte ortaya çıktığını görebilirsiniz. Bu döküntü kuruluğa bağlı olarak kaşıntıya da neden olabilir. Hassas olan alt katmanın ortaya çıkması bir şeyi tutarken ya da taşırken ağrıya neden olabilir. Böyle dönemlerde eller ve parmaklar enfeksiyonlara daha açık hale geldiği için hijyenin tam olarak sağlanması önemlidir.

Çevresel Faktörler: Soğuk ve kuru hava, çok fazla güneş ışığına maruz kalma gibi durumlar ellerinizdeki nemi ortadan kaldırabilir. Özellikle kış aylarında ellerin çok sık yıkanması ve nemlendirici krem kullanılmaması da nemi ve elleri kurutur. Yine ellerdeki nemi azaltan bir diğer unsurda çok sıcak suyla duş almaktır. Tüm bu gibi durumlardan sonra ellerinizde kozmetik ya da doğal bir nemlendirici kullanmalısınız.

Cilt Hastalıkları: Ellerde sık görülen mantar enfeksiyonu gibi cilt hastalıkları derinin soyulmasına neden olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Ellerde mantar genellikle parmak aralarında derinin kuruması, pul pul olması ve kızarıklık şeklinde belirtilere sahiptir. Yine alerjik reaksiyonları (örneğin deterjan alerjisi) deri dökülmesi nedenleri arasında sayabiliriz.

Korunma ve Tedavi: Eğer hava koşulları gibi çevresel faktörler ellerinizin kurumasına neden oluyorsa ellerinizi sık sık nemlendirin. Açık havada uzun süreler kalacaksanız kışın eldiven yazın koruma faktörlü güneş kremi kullanmalısınız. Mantar enfeksiyonu gibi cilt hastalıklarının tedavisi için ise bir cilt doktoruna giderek ilaç ya da merhem tavsiyesi alabilirsiniz.

, ,

Ellerde Deri Dökülmesi Nedenleri İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. Gökhan 14 Mayıs 2013 #

  Ben 16 yaşındayım el parmaklarımın baş taraflı soyulmaya başladı sebepleri nedir? Hangi hastalık belirtisidir?

  • osman 01 Temmuz 2013 #

   İnan dostum bende o hastalık 10 yıldır var ve 20 yasındayım :( ve ayrıca mevsimsel oluyor. Yaz ayları başlangıcında başlıyor soyulmaya. Ben ırsi diye biliyorum ama yine de bir dermatolog uzmanın görüşüne ihtiyaç var.

 2. sinem 26 Ağustos 2013 #

  17 yaşındayım. Benimde ellerim daha çok el parmaklarımda soyulma var arada bir kaşınıyor kaşıyınca da uyuşuyor şişmiş gibi hissediyorum. Bunun sebebi ne olabilir ?

 3. mustafa 14 Temmuz 2014 #

  Ben 17 yaşımdayım. Benimde parmak ve avuç içlerimde derilerim dökülüyor. Arada kaşınıyor. Ne yapamam gerekiyor. Bilgisi olan yardımcı olsun lütfen.

 4. müjgan 02 Ağustos 2014 #

  benim ellerim çok fena halde yüzülüyor bulaşık filan yıkayamıyorum suya değdiğinde çok fena yanma oluyor doktorlara tüm sebebini bulabileceğim yerlere gidiyorum ve gittim ama sebebini bulamadım sizde sebebi nedir? Sebebini bilenler Allah aşkına söylesin benim gibi hastalık çekenlere ve hasta olanlara Allah sağlık versin.

  • Mert 23 Şubat 2018 #

   Doktor bulamamış biz nerden bilelim?

 5. sümeyra 10 Ağustos 2014 #

  El içi soyulması için çinko tahlili yaptırabilirsiniz. Çünkü benim kızımın el parmak içi soyulduğu için çinko tahlili yapıldı. Çinkosu düşük çıktı. Tedaviye başlayınca geçti ancak uzun tedavi süresi gerekiyor. Not: çinko tahlilini her hastane yapmıyor önceden öğrenerek gidin. Allah şifa versin.

 6. Mehmet 16 Eylül 2014 #

  17 yaşındayım sol elimin iki parmağında beyazlıklar oluştu ve soyuldu az bir şey kaşınma oldu ama 1 haftadır soyulmuş şekilde hala da öyle ne yapmam gerekiyor bilen varsa yardımcı olsun lütfen.

 7. mertcan damdelen 14 Ağustos 2015 #

  Arkadaşlar ortalama olarak yaşlar aynı, ben de bu durumdan mağdurdum doktora gittim, ömür boyu çekecen ırsi dedi, krem yazdı ve gönderdi. Doktorların çoğu bu hastalıkla uğraşmak istemiyor. Çok şükür ben doğal ve en basit yolla çözümü buldum. Saf zeytin yağını elimize sürüp gece yatarken elimize poşet eldiven ya da benim yaptığım tercih olan buzdolabı poşeti geçiriyoruz. 1 haftaya hiçbir şey kalmıyor, alttaki deri kalınlaşıp ağrılar son buluyor ve soyulan deri kendiliğinden dökülüyor.

 8. selim 22 Ocak 2016 #

  Ben bu deri kalkmasıyla tam tamına 5 yıldır uğraşıyorum, görmediğim doktor ve kullanmadığım ilaç kalmadı en sonunda kendim bir takım şeyleri uygulamaya başladım. Vazelin veya el kremleri sadece yumuşatır, günlük durdurur ve kuruduğunda tekrar kaşıntı ve derinin kalkmasına neden olur. Sonradan hayatımda en çok kullandıklarımı tek tek seçip denedim nerede ve neyin alerji yaptığını bulmaya çalıştım ve giydiğim elbiseleri elle yıkamaktan başladım biraz geçince köpüklü her şeyden uzak durmaya çalıştım ve buldum sonunda. Alerjiyi deterjanlar yapıyor, kalite vs. şeylerde de aynı alerjik şey mevcuttur. Şu anda ise olabildiğince kullanmamaya çalışıyorum, deterjan ve köpüren ürünlerden uzak duruyorum. Ellerim iyi durumda, ama ne zaman unutup kullanmaya kalksam, yine belirtiler başlıyor.

Bir Cevap Yazın