Ellerdeki Kaşıntının Nedenleri

Ellerdeki Kaşıntının Nedenleri

Ellerdeki kaşıntının nedenleri arasında en çok görülenler; egzama, mantar hastalığı, böcek sokması, uyuz ve alerjik reaksiyonlardır. Bu cilt sorunlarının tamamı parmak araları başta olmak üzere parmaklarda, eklem bölgelerinde, elin üst kısmında ve avuç içinde kaşıntıya, kızarıklığa, küçük kırmızı kabarcıklara neden olabilir. Tedavilerinde antihistamin merhem ve antibiyotik içeren kremler kullanılabilir. İlerleyen durumlar için doktorunuz oral ilaç kullanımı tavsiye edebilir. Kaşıntıyı hafifletmek için doktora gidene kadar kaşınan bölgeye soğuk kompres uygulayabilir veya ellerinizi tuzlu ılık suda bir süre bekletebilirsiniz.

Ellerde Kaşıntıya Yol Açan Nedenler

Dishidrotik Egzama: Elin üst kısmında, avuç içinde ve parmak aralarında kırmızı kabarcıklar şeklinde görülür ve bir deri iltihabıdır. Yüz ve diz gibi farklı bölgeleri etkileyebilir. Kaşıntı hissi şiddetlidir ve gece saatleriyle sıcak havalarda daha da şiddetlenebilir. El üzerinde bulunan kabarcıklar irin içermez, sadece su toplar. Bu kabarcıklar el yüzeyinde aylarca kalabilir. Çoğu kişi ellerde egzama nedeninin aşırı el terlemesi olduğunu düşünse de gerçek nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Mantar: Başka bir cilt hastalığı olan mantar hastalığı da ellerde küçük, kırmızı kabarcıklara ve kaşıntıya neden olabilir. Cilt üzerinde görülen Mantarın tinea versikolor, candida albicans, tinea corporis, tinea pedis ve tinea cruris gibi farklı türleri bulunmaktadır. Bazı mantar türleri sadece elde veya ayaklarda görülebilir ancak bu bir koşul değildir. Genellikle ayaklarda görülen mantar türü bazı durumlarda ellerde de görülebilir. Mantarın başlangıcında enfeksiyon cildi sanki nasırlaşmış gibi kalınlaştırır ve pullandırır. Bu aşamadan sonra küçük kabarcıklar oluşmaya başlayabilir.

Böcek Isırığı: Böcek ısırıkları cilt hastalıklarından farklı olarak yayılmaz ve tek bir noktanın, şişmesi ve kaşınması şeklinde görülür. Bazı böcek ısırıkları örneğin sivrisinek ısırığından daha geniş bir alana yayılabilir ve şişlik daha fazla olabilir. Şişlik böceğin türüne göre sadece kaşıntılı veya kaşıntılı ve ağrılı olabilir.

Uyuz: Çok küçük ve kaşıntılı noktalar olarak görülen uyuz, parazitlerin oluşturduğu deri enfeksiyonudur. Uyuz elin her bölgesinde görülebilir ancak daha çok parmak aralarında ortaya çıkar.

Alerji: Deterjan, ev temizlik ürünleri, kumaş veya alerjiniz olan herhangi bir şeyle temas ettiğinizde ellerinizde geçici kaşıntı meydana gelebilir. Alerjenin cilt üzerinde etkisi temastan hemen sonra veya bir kaç saat içinde ortaya çıkabilir.

Elleriniz Kaşınıyorsa

 • Mümkün olduğunca kaşımamaya çalışın ve kaşınan bölgeye soğuk kompres uygulayın. Kaşımak tahrişi arttırır ve iyileşme sürecini uzatır.
 • Ellerinizi yıkarken kullandığınız sabunları ağır kimyasallar içermemesine ve organik olmasına dikkat edin. Sıcak su ellerinizi kurutacağından ılık su kullanın.
 • Ellerinizin çok kurumamasına ve güneşte çok kalmamasına dikkat edin. Beslenmenize özen gösterin ve bol bol su için.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçları ve merhemleri düzenli olarak kullanın. Ellerinizi temiz tutun ve iyileşme sağlanmıyorsa tekrar doktorunuza giderek farklı ilaç tavsiyesi alın.

,

Ellerdeki Kaşıntının Nedenleri İçin 15 Yorum Yapılmış

 1. ramazan 18 Mayıs 2013 #

  El ve ayakta su toplama ve kaşıntı yıllardan beri var 37 yaşındayım ve bir çözüm bulamadım ve çok moralimi yaşam kalitemi etkilemekte.

  • Feyza 24 Ağustos 2014 #

   Merhaba ben bir çözüm buldum kendim denedim. Ve şifamı buldum. İncir ağacının yaprağını kopart sapıyla beraber beyaz bir sıvı çıkıyor onu al yaranın üzerine sür. Ben 3 gün arka arkaya tekrarladım bunu çok yandı ve kaşındı hiç ellemedim artık sıvı akıyordu parmaklarımdan 1 saat sonra yıkadım. Çok utanıyordum bir şey yapamıyordum gece bile kaşıntıya uyanıyordum. Ve geçti yani. Dene istersen şifa bulursun inşallah.

 2. sevtap 06 Ağustos 2013 #

  Merhaba ben 9 senedir hipoglisemi hastasıyım insülin kullanıyorum 10 gündür ellerimde ve parmaklarımda kaşıntı ve şişlik oluyor bunun nedenini öğrenmek istiyorum ayrıca nöropatim var ayaklarımda yarıklar oluşuyor ve gözlerim şişiyor yanmalar ve batmalar oluyor sürekli agresif tavırlar nedenini yazarsanız sevinirim.

 3. emre 02 Kasım 2013 #

  Hocam merhaba, benim ellerimin üstünde 1 aydan beri kırmızı lekeler çıktı ve kaşınıyorlar ama kaşımıyorum mikrop kapmasın diye hiçbir ilaç kullanmadım. Bazen çok çıkıyor bazen azalıyor hiç kaşınmıyor orada dinleniyorlar, herhalde benimle dalga geçiyorlar resmen. Şunlara ne ilaç sürebilirim hocam siz bilirsiniz. Yanlış ilaç kullanmak istemiyorum. Siz anlamışsınızdır benim hastalığımı. Saygılar sunar teşekkür ederim.

 4. melike 28 Kasım 2013 #

  Merhaba benim sol el parmağımın arasında ilk önce ufak kabarcıklar oluştu bazen gece yarısı bazen sabah kaşıntısıyla uyanıyorum kaşıdığım an sarı bir su akıyor ve daha sonra parmağımın diğer yerlerine sıçrıyor. 1 aydır bu şekilde diğer parmaklarıma sıçramıyor sadece yukarı doğru çıkıyor ve şu anda kızarık bir halde ve de hareket ettirirken parmağımı acıyor. Neden kaynaklanıyor olabilir lütfen bana dönüş yaparsanız bununla ilgili çok sevinirim.

 5. dilan 29 Mart 2014 #

  Ben dilan elimde enfeksiyon var ve aşırı fazla kaşınıyor. Nedenini bilmiyorum.

  • Gafur 10 Aralık 2016 #

   Geçti mi, hala devam ediyor mu?
   Geçmediyse sıvı sabun, camaşır suyu vs kimyasal kullanma…

 6. selehattin 22 Mayıs 2014 #

  Çok teşekkür ederim gerçekten de tuzlu su çok işe yarıyor allah razı olsun.

 7. yahya 01 Ağustos 2014 #

  Merhaba benim elim bir bitkiye dokunmaktan dolaya kaşınmaya başladı. Tedavisi nedir bilmiyorum. Bilen varsa yardım lütfen.

 8. doğan 25 Mayıs 2016 #

  Benim ellerim hep kaşınır, su toplar ve patlardı. Sürekli alerji hapı içiyordum oda çok uyku yapıyordu. Özellikle kışın daha çok azıyordu. İşim gereği gece çalısır, gündüz uyurum. Senelerdir böyle, geçen gün dışarı çıktım, hava da çok sıcaktı, 4 saat kadar güneş altında kaldım. Kollarım çok kötü yandı ama bir şey farkettim, o günden itibaren kaşıntım kayboldu. Benim durumumda olan varsa biraz güneş görmek, iyi gelebilir denemekte fayda var.

 9. yilmaz 04 Haziran 2016 #

  Ben soğuk bir şeylere dokununca veya soğuk suyla ellerimi yıkayınca parmaklarım aşırı derecede şişiyor ve kaşıntı oluyor. 40-45 dk sonra geçmeye başlıyor, sebebi ne olabilir acaba?

 10. ayse 22 Haziran 2016 #

  Bu ellerde kaşıntı ve sonrasında kabarcık her yaz çektiğim bir çile haline geldi. Doktorlar bir isim bulamıyor, soğuk suyla sık sık yıka demekten başka ve şükür ki ilaçlar var. Eğer ilaç kullanmazsam denedim aylarca geçmiyor. İlaç kullanınca, ilk bir haftada yok oluyor, yaklaşık bir ay sonra tekrarlıyor ta ki kış gelene kadar. Her yaz aynı döngü ve kesin tedavisi yok maalesef😞

  • Dilek 24 Haziran 2016 #

   Ayse hanım, özellikle parmak aralarında ve akşamları mı olurdu kaşıntınız.

  • fatos 26 Haziran 2016 #

   Aynı sorun bende de var, yaz aylarında başlıyor, el parmaklarımın arası aşırı kaşınıyor ve ufak kabarcıklar oluşuyor. 3-4 yıldır böyle, geçmedi.

  • Cakko 04 Temmuz 2016 #

   Hangi ilacı kullanıyorsunuz?

Bir Cevap Yazın