Ellerin Terlemesine Karşı Çözüm Önerileri

Ellerin Terlemesine Karşı Çözüm Önerileri

Hiç biriyle tokalaşmaktan çekindiniz mi? Topluluk içindeyken terleyen elleriniz size rahatsızlık mı veriyor? El terlemesi herkes için geçerli bir durum olmasına rağmen bazılarımızın yaşadığı aşırı el terlemesi özellikle sosyal ortamlarda sıkıntı verici bir özellik olabilir. Aşırı oranda terleyen eller için aşağıda sıralamaya çalıştığımız basit ve kendi kendinize uygulayabileceğiniz çözüm önerilerini deneyebilirsiniz.

Öncelikle vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen aşırı terleme sorunlarında akla ilk gelen öneriyle başlayalım: Pudra. Pudra eldeki fazla nemin alınması için kullanabileceğiniz ilk ürün olabilir. Pudranın tek dezavantajı belirli aralıklarla ellerinize sürmeniz gerektiği için yanınızdan ayırmadan gün içinde ellerinizin ter durumuna göre sık sık kullanmalısınız.

Bir hafta boyunca pudrayı deneyip sizin için işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz. Pudrayla ilgili bir öneri daha; ellerinizi pudraladıktan sonra kıyafetlerinize veya elinizi sürdüğünüz şeylere bulaşmaması için fazlasını peçeteyle alın.

Koltuk altları için terlemeye karşı kullanılan Antiperspirant deodorantlar ellerde de etkili olabilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sadece deodorant değil içinde aluminum chlorohydrate bulunan antiperspirant deodorant kullanmanız. Eğer ellerinizde çok fazla miktarda terleme oluşuyorsa Antiperspirant deodorantlar işe yaramayabilir ancak en azından denemeye değer.

Terleme (eğer fazla kilolar, egzersiz ve beslenme ile ilgili değilse) genellikle kaygı ve stres durumlarında artar. Stresinizi kontrol etmenizi sağlayacak çeşitli nefes egzersizleri ve meditasyon teknikleri dolaylı olarak ellerinizdeki terlemeyi azaltabilir.

Terleme vücudunuzun size diğer bölgelerde yaşanan sorunları haber vermek için kullandığı bir sinyal olabilir. Tiroit bezlerinin aşırı çalışması genel olarak terlemeyi dolayısıyla ellerinizde yaşanan terlemeyi artırabilir. Bu yüzden tüm aldığınız tedbirlere karşın ellerinizde oluşan terleme azalmıyorsa doktorunuza görünmelisiniz.

Aşırı terlemeye (hyperhydrosis) karşı kullanılan iki tür reçeteli ilaç bulunmaktadır. Bunlardan ilki hipertansiyona karşı da kullanılan beta bloker ilaçlardır. Diğer tip ilaçlar kişiyi sakinleştirmeye yönelik ilaçlardır. Bu iki tip ilacında ciddi yan etkileri bulunduğu için doktorunuzdan sizin durumunuz için uygun olup olmadığı konusunda net bir bilgi alabilirsiniz.

Terlemeye karşı kesin bir çözüm olmamakla birlikte ellerdeki ter bezlerine yönelik uygulamalar, botoks ve son olarak ameliyat gibi ileri seviye bazı çözümler kullanılabilmektedir. Tüm bunlar hakkında detaylı bilgileri bir uzmana danışarak almalı ve artıları ile eksileri değerlendirdikten sonra kararınızı vermelisiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın