Evde Organik El ve Yüz Kremi Nasıl Yapılır?

Evde Organik El ve Yüz Kremi Nasıl Yapılır?

Organik kozmetik kremler yüzde yüz doğal içerikleri sayesinde son dönemde oldukça popüler oldular. Ancak bu kremlerin doğal içerikleri kadar ücretleri de iyidir diyebiliriz. Yine de meraklanmayın, bu kremleri evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Böylece hem daha ucuz olurlar hem de size içeriklerindeki maddeleri kontrol etme imkanı verirler. Aşağıda hazırladığım doğal ürünlerle organik krem hazırlama reçetesini sizde evinizde kolayca yapabilirsiniz.

İhtiyaç duyacağınız malzemeler: Öncelikle bir tane kaynatma kabı, bir tane cam kavanoz (güvenlik kapağı olanlardan) ve bir tane çırpıcı ya da blender alın. Bunlar malzemeleri karıştırırken ihtiyaç duyacağınız materyallerdir. Malzeme olarak almanız gerekenler de yağ, sebze bazlı doğal balmumu, damıtılmış su ve T- 50 Vitamin E yağıdır. Tüm bu malzemeleri aktarlarda veya organik ürün satan pazarlarda bulabilirsiniz.

Yağ olarak hafif bir şeyler tercih edin. Aksi halde sürdüğünüzde yağlı bir his bırakacaktır. Kullanabileceğiniz yağlara örnek olarak jojoba yağını ya da günebakan çiçeği yağını verebiliriz.

Alacağınız sebze bazlı ya da organik balmumu, kalınlaştırıcı özelliği olan bir maddedir ve bu nedenle kremin içinde olmazsa olmazlardandır.

T- 50 E Vitamini doğal bir koruyucudur ve kremin raf ömrünü uzatır. T- 50 E Vitamini diğer E Vitaminlerine göre çok daha iyi bir koruyucudur. Bunun sebebi onlara oranla daha fazla antioksidan içermesidir. Damıtılmış su ise kremsi yapının oluşumundan etkilidir.

Eğer isterseniz bu malzemelere ek olarak birtakım doğal malzemeler de ekleyebilirsiniz. Bunlara örnek olarak organik yağ özleri, lavanta suyu, gül suyu gibi çiçek suları verilebilir.

Kremin yapılışı: Krem yapmadan önce temas edeceği tüm materyalleri kaynamış su ile iyice temizleyin. Bir kap alın ve kullanmaya karar verdiğiniz yağdan biraz koyun. Onun dörtte biri kadar sebze bazlı doğal balmumunu kaynatma kabına koyup eritin. Balmumunu ateşteyken sürekli kontrol etmelisiniz çünkü alev alabilir. Kısık ateşte eritin ve ateşten alırken elinize falan damlamamasına özen gösterin.

Erime işleminden sonra balmumunu alın ve 2, 3 dakika kadar soğumasını bekleyin. Koyduğunuz yağın yarısı kadar damıtılmış suyu ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra 10 dakika kadar bekletin. Tekrar karıştırın. Ardından da koyu renkli bir cam kavanoza yerleştirin. Tüm işlemler bittiğinde kremi soğuduğu zaman kullanabilirsiniz. Soğuk ve karanlık bir ortamda muhafaza edin. Maksimum bir ay kullanın.

,

Evde Organik El ve Yüz Kremi Nasıl Yapılır? İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. melune 19 Ekim 2012 #

  Bütün iş çalkalamak da gizli.

 2. arzan 01 Şubat 2014 #

  Aktardan aldığınız ürün organik olmaz. Doğal diye satılan ürünleri organik zannetmeyin. Sertifikasız ürün almayın.

 3. suahdemet 23 Nisan 2014 #

  Bence çok güzeldi. Aynısından bende yapmayı düşünüyorum.

 4. nejla 16 Nisan 2015 #

  Çok güzel ben de bu bilgilere göre yapacağım:)

Bir Cevap Yazın