Evde Yapılan Yüz Maskeleri

Evde Yapılan Yüz Maskeleri

Cilt bakımını güzellik salonlarında uzman eşliğinde yaptırmak kulağa hoş gelebilir ancak her zaman buna vakit ve bütçe ayırmak mümkün olmuyor. Tabii böyle durumlarda cilt bakımını bir kenara bırakmadan evde yapılan yüz maskeleri ile fazla yağın alınmasından sivilce tedavisine, cildi nemlendirmekten gözenekleri kapatmaya kadar pek çok sorunu gidermek mümkün.

Evde yapılan yüz maskeleri genellikle yoğurt, limon, bal gibi her an mutfakta bulabileceğiniz malzemelerle hazırlandığı için ekstra bir alışveriş yapmanıza gerek yok. Eğer maskenizde bitkiler kullanacaksanız almanız gereken malzemeleri not edip bir aktara gidebilirsiniz. Maskeleri düzenli olarak kullanmak olumlu etkilerini görmek açısından önemlidir. Evde yapılan yüz maskeleri genellikle 3-6 hafta sonra etkisini gösterecektir.

Bu maskeler doğal ürünlerle hazırlanmasına karşın bazı kişilerin bu ürünlere alerjisi olabilmektedir. Tüm yüzünüzde yaşanabilecek alerjik reaksiyona engel olabilmek için maskeyi hazırlarken kullanacağınız malzemeleri elinizin üzerinde küçük bir alanda test edin ve alerjiniz olup olmadığını öğrenin.

Evde Yapılan Derinlemesine Temizlik Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler: Yarım limon, 1 paket kuru maya, ılık su, 2 küçük kap, çatal kaşık.

Derinlemesine temizlik maskesinin hazırlanışı: Limonu bir kaba sıkın. Diğer bir kaba kuru mayayı boşaltın ve üzerine 2 kaşık ılık su ekleyin. Suyla mayayı çatalla, macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra limon suyunu azar azar dökerek mayayla karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce yüzünüzü iyice yıkayın ve maskeyi sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Evde Yapılan Akne Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler: 2 kap çilek, yarım kap yoğurt, karıştırıcı, nemlendiricili sabun, havlu, su ısıtıcısı.

Akne maskesinin hazırlanışı: 2 kap taze çileği yarım kap yoğurtla birlikte blender ya da rondoya koyarak iyice karıştırın. Oluşan püre kıvamındaki karışımı temiz bir kaba alın. Yüzünüzü nemlendiricili sabunla yıkadıktan sonra maskeyi uygulayın. Maske yüzünüzdeyken mimik yapmamaya ve yüz kaslarınızı hareket ettirmemeye çalışın. Maskeyi 30 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Evde Yapılan Beyazlatıcı Yüz Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler: Blender ya da rondo, salatalık, aloe vera yaprağı ya da suyu, limon, bal, kil, yoğurt.

Yağlı ciltler için beyazlatıcı yüz maskesi hazırlanışı: Yarım salatalığın kabuğunu soyup dilimledikten sonra blendera atın. Salatalığa 2 yemek kaşığı aloe vera suyu ekleyin. Bu karışıma yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurt ekledikten sonra cihazı çalıştırın. Malzemeler iyice karıştıktan sonra 1-2 yemek kaşığı kil atıp macun kıvamına gelinceye kadar tekrar karıştın. Maskeyi yüzünüzde kalın bir tabaka oluşturacak şekilde sürün ve 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla çıkarabilirsiniz.

Evde Yapılan Nemlendirici Yüz Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler: Yoğurt, taze portakal suyu, badem yağı, bal, havlu.

Nemlendirici yüz maskesi hazırlanışı: 2 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı taze portakal suyu, 1 çay kaşığı badem yağını bir kapta iyice karıştırın. Yüzünüzü yıkayın ve havluyla kurulayın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze ve boynunuza eşit miktarda dağıtarak sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Evde Yapılan Yulaflı Yüz Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler: 1 adet küçük muz, yarım kap yulaf, organik bal, taze portakal suyu ya da yoğurt.

Yulaflı yüz maskesinin hazırlanışı: Muzu bir kaşık yardımıyla iyice ezin ve üzerine yulafı, 1 yemek kaşığı balı ve 2 yemek kaşığı portakal suyunu dökün ve karıştırın. Portakal suyu yerine 2 yemek kaşığı yoğurtta kullanabilirsiniz. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü iyice yıkayın ve havluyla kurulayın. Maskeyi yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla çıkabilir ve ardından nemlendirici kullanabilirsiniz.

Evde Yapılan Yüz Maskeleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Evde yapılabilecek güzellik maskeleri 07 Mayıs 2014 #

    Çok basit bir şekilde iyi bir anlatım olmuş. Faydalı bir bilgi, teşekkürler.

  2. asll 28 Haziran 2014 #

    Bunları her gün mü uygulayacağız yoksa haftada bir falan mı?

Bir Cevap Yazın