Fazla Uykunun Zararları

Fazla Uykunun Zararları

Düzenli ve kaliteli bir uyku sağlığımız açısından gerekli. Ancak ihtiyacımızdan fazla uyumak diyabet, aşırı kilo alma, kalp hastalıkları ve diğer rahatsızlıklara yakalanma riskini arttırıyor. Araştırmalar fazla uykunun ana nedeni olarak depresyona işaret ediyor.

Ayrıca sosyoekonomik düzeyi düşük olanların gerekli sağlık hizmetlerine ulaşması daha zor olduğu için fazla uykunun sebebi olabilecek hastalıkların teşhisi ve tedavisi konusunda yaşanan sıkıntılar fazla uykunun bu grupta daha çok görülmesine neden olmakta.

Tıpta “Hipersomni” adı verilen fazla uyku kişilerde gün boyu devam eden uyku hali yaratıyor ve bu uyku kısa sürelerle yapılan şekerlemeler ile ortadan kalkmıyor. Aynı zamanda gece uyku süreleri 10-12 saati bulabiliyor. Hipersomi sorunu olanların en belirgin şikayetleri kaygılı ruh hali, enerji azlığı ve unutkanlık.

Tıbbi bir sorun olan fazla uykunun diğer sebebi ise uyku apnesi. Uyku apnesi uyku kalitesini düşürdüğü için kişi yataktan dinlenmiş olarak kalkmıyor ve gün boyu yeniden uykuya ihtiyacı oluyor. Alkol, belirli ilaçların kullanımı gibi bazı özel durumlarda uyku süresini uzatan etkenler arasında.

ABD’de 9000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmayla diyabet ile fazla uyku arasında bir bağlantı olduğu bilimsel olarak belirlenmiş. Araştırmada günde 9 saat ve üzeri uyuyanların diyabete yakalanma riskinin %50 oranında arttığı tespit edilmiş. Bu risk aynı zamanda günde 5 saatten daha az uyuyanlar içinde geçerli.

Fazla uykunun araştırmaya dayalı bir diğer zararı ise obeziteye yol açması. Yapılan araştırmalar günde 10 saatten daha fazla uyuyanların 6 yıl içinde obez olma olasılığının günde 7-8 saat uyuyanlara göre %21 oranında arttığını gösteriyor.

Fazla uyku beyindeki serotonin gibi bazı kimyasal maddeler üzerinde etki yarattığı için baş ağrısına neden olabiliyor. Gün içinde aralıklarla uyuyanların gece saatlerindeki uyku düzenleri bozulduğu için baş ağrısı yaşama ihtimalleri artıyor.

Depresyon genellikle uyku düzenin bozulmasına ve kişinin daha az uyumasına neden olmakla birlikte depresyon şikayeti olanların %15’i daha fazla uyku uyuyor. Uyku düzeninin korunması depresyon tedavisinde önemli bir faktör olduğu için fazla uyumak depresyonun daha da kötüleşmesine yol açabiliyor.

Yine ABD’de 72 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre günde 11 saat ve üzeri sürelerde uyuyan kadınların kalp hastalıklarına yakalanma riski normal uyuyanlara göre %38 daha fazla. Araştırma uyku ve kalp arasındaki bağlantıyı tam olarak ortaya koymasa da riskin arttığı belirtiliyor.

Referanslar

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın