Girilmez Levhası

Girilmez Levhası

Taşıt ve yaya trafiğini düzenlemek üzere girilmez levhasının da aralarında bulunduğu ve ehliyet sahiplerinin mutlaka bilmesi gereken çok çeşitli trafik levhaları mevcuttur. Bunları tehlike uyarı işaretleri, trafik tanzim işaretleri, otoyol işaretleri, park etme ve duraklama işaretleri ve bilgi işaretleri olarak farklı gruplara ayırırız. Trafik düzenleme işaretleri trafikte hem güvenliği hem de düzeni sağlayan ve bununla birlikte yasaklama, kısıtlama ya da bazı mecburiyetler getiren ve kanunen de uyulması zorunlu levhalardan oluşur. Girilmez levhası da bu trafik tanzim levhalarından biridir.

Genel olarak trafikte kırmızı yuvarlak zemin üzerine beyaz çizgi çekilmiş olarak gördüğümüz levhalar girilmez levhalarıdır. Yolun tek yönlü olduğunu ve girilmez levhasının görüldüğü yönden o yola araç girişi yapılamayacağını belirtir. Girilmez levhasının ihlali karşıdan gelen aracın yolu tek yönlü düşünerek hareket etmesi sonucu büyük kazalara yol açabilir. Bir kaza önlense bile tek yönlü bir yolda iki aracın burun buruna gelmesi trafik yoğunluğuna da yol açacaktır.

Girilmez levhaları mutlaka dikkate alınmalı ve girilmez levhası görülen yola saat ya da yol tenhalığı fark etmeksizin girilmemelidir. Tıpkı sürücüler gibi yayalar da girilmez levhası bulunan yönden araç gelmeyeceğini düşünerek hareket edeceğinden, bu yönden ani bir araç çıkışı yaya hayatını da riske atacaktır. Girilmez levhaları sıklıkla çıkmaz sokak için de kullanılır.

Trafik levhaları arasında en kısıtlayıcı olan bu beyaz şeritli girilmez levhasının dışında tüm araçları değil ama bazılarını kısıtlayan girilmez levhaları da mevcuttur. Bisikletler, patlayıcı madde taşıyan araçlar, traktörler, motosikletler gibi taşıtlar için üzerinde söz konusu taşıtın resminin bulunduğu ve kırmızı çizgi çekilerek kısıtlamanın belirtildiği girilmez levhaları da sürücüler tarafından kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Girilmez levhası düşey trafik işaretidir, standart trafik levhası olarak da adlandırılır. Genellikle ayaklı olarak yol başlarına yerleştirilir. Girilmez levhası gibi genellikle şehir içi yollarda ve sokak aralarında yer alan tabelaların uzaktan fark edilecek şekilde, paslanmaz malzemeden üretilmiş olmaları önemlidir. Çoğu trafik levhası gece görüş düşüklüğü ve karanlık göz önünde tutularak kendinden reflektörlü olarak üretilir. Üreticilerin kalite belgeleri de yine girilmez levhası gibi son derece önemli tanzim levhalarının uzun ömürlü olması için aranan belgelerdir.

Girilmez levhaları her ne kadar araç girişini kısıtlayan levhalar da olsalar, yine de trafiğin yoğun olduğu yerlerde kullanılıyor olabilirler. Bu durumda darbelere dayanıklı olmaları da önem taşır. Sürekli olarak açık havada bulundukları da düşünülürse girilmez levhalarının da diğer tüm trafik levhaları gibi soğuk, rüzgar ve yağış altında da verimli olabilecek dayanıklı malzemeden üretilmiş ve doğru şekilde sabitlenmiş olmaları önemlidir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın