Göğsün Sol Tarafında Ağrı

Göğsün Sol Tarafında Ağrı

Göğsün sol tarafında yaşanan ağrılar ciddi bir sağlık sorununun işaretçisi olabileceği gibi yanlış pozisyonda uzun süre oturma, gaz, stres veya sinir sıkışması gibi nedenlerle de görülebilir. Egzersiz sonrası yaşanan göğüs ağrıları ve tekrarlayan ağrılar için doktora görünmelisiniz. Bu tip ağrılar, kalp ve kalbi çevreleyen damarlarda kan akışını engelleyen bazı rahatsızlıklar nedeniyle oluşabilmektedir.

Göğsün Sol Tarafında Ağrı Nedenleri

Aşağıda göğsün sol tarafında meydana gelen ağrıların bazı nedenleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Ancak bu rahatsızlıklar göğüs ağrısına neden olan hastalıkların tam listesi değildir. Sizin durumunuzda ağrının nedeninin belirlenmesi için bir doktora görünmelisiniz.

Kardiyovasküler Nedenler: Sol göğüs çevresinde meydana gelen ağrıların nedeni “kardiyak iskemi” ile bağlantılı olabilir. Kardiyak iskemi’de kalp kasına giden kan azalır ve kalbe gitmesi gereken oksijen ve diğer önemli bileşenler normal düzeyin altına düşer. Özellikle egzersiz sırasında ve sonrasında kalpte oksijen ihtiyacı arttığı için bu bölgede ağrılar hissedilebilir. Kardiyak istemi teşhisi için doktorunuz EKG testi, kardiyak ultrason isteyebilir. Genellikle ilaçlarla tedavi edilen istemi için ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Kalp Krizi: Kalp krizinin belirtileri arasında yer alan ağrılar sadece göğsün sol tarafında olmayabilir ve kola, omuz bölgesine, boyna ve sırta yayılabilir. Arterlerin tıkanması nedeniyle kalbe kan akışı azalabilir veya tamamen durabilir. Kalp krizinin diğer belirtileri arasında nefes darlığı, mide bulantısı, kusma, aşırı terleme, kalp atışı düzensizliği ve baş dönmesi bulunmaktadır.

Kas Hasarı: Göğüs kaslarında yaşanan problemler göğüs genelinde ya da göğsün bir tarafında ağrılara yol açabilir. Kas liflerinin yırtıldığı durumlarda ağrılara şişlik eşlik edebilir. Kas hasarının teşhisi için fiziksel muayenenin yanı sıra ultrason ve MR gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Tedavisinde, kasın gördüğü hasarın ciddiyetine göre ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale yöntemleri tercih edilebilir.

Kemik Hasarı: Darbelere bağlı olarak göğüs kemiğinin, kaburgaların zarar görmesi bu bölgede şiddetli ağrılara neden olabilir. Kemik hasarı zorlayıcı egzersizler sonrasında da görülebilir. Kemik yapısında önemli bir rolü olan kalsiyum ve magnezyum minerallerinin eksikliği kemiklerin zayıflamasına ve egzersizler sırasında normalden fazla zorlanmasına yol açtığı bilinmektedir. Göğsün sol tarafında görülen ağrının kemiklere bağlı olup olmadığının belirlenmesi için kaburga kafesi röntgen filmiyle incelenir. Kırık yoksa ağrıların tedavisi için ağrı kesiciler kullanılır ve dinlenme tavsiye edilir.

Sinir Sıkışması: Ters bir hareket, zorlayıcı ağrılık egzersizleri ve darbeler göğüs bölgesinde bulunan sinirlerden birinin sıkışmasına neden olabilir ve sinir sıkışması göğsün bir tarafında veya göğüs genelinde ağrıya yol açabilir. Sinir sıkışması fiziksel muayene ile ya da elektromiyografi ve sinir iletim testleri ile belirlenebilir. Anti-inflamatuar ilaçlar ile tedavi edilemeyen sinir sıkışması için cerrahi yöntemler kullanılabilir.

Costochondritis: Costochondritis, costosternal eklem iltihabıdır. Kaburgaların göğüs kemiğiyle birleştiği yerlerde görülür. İltihabın neden olduğu ağrılar donuk, aniden şiddetlenen ve bıçak gibi saplanan şekilde görülebilir. Ağrıya nefes darlığı eşlik edebilir. Tedavisinde non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (ibuprofen, naproksen veya aspirin gibi) kullanılır.

Egzersizle Tetiklenen Astım: Eğer esneme hareketleri yaparken göğsün sol tarafında ağrı görülüyorsa bu egzersiz nedeniyle tetiklenen astıma işaret ediyor olabilir. Bu durumda göğüs ağrısının yanı sıra nefes darlığı, öksürük, göğüste baskı hissi ve hırıltı gibi diğer belirtiler görülebilir. Genellikle egzersizden sonra 5-20 dakika arasında görülen bu durum her egzersiz öncesi ve sonrası yapılacak ısınma ve soğuma hareketleri ile hafifletilebilir.

Anjin: Arterlerden kan akışının azalmasına yol açan anjin göğüs ağrısı nedenleri arasındadır. Ağrı genellikle “sıkışma” hissi olarak görülür ve ağrıya nefes darlığı eşlik edebilir. Belirtiler arasında baş dönmesi, mide bulantısı ve düzensiz kalp atışı varsa kısa sürede doktora gidilmelidir.

Gaz: Mide ve bağırsaklarda üretilen gaz göğüs bölgesine çıkarak bu bölgede baskıya yol açabilir. Gazın atılması için hareket etmek ve gaz giderici ilaçlar kullanmak ağrıları hafifletecektir. Aynı ağrılar reflü nedeniyle de görülebilmektedir.

Diğer Nedenler

 • Stres
 • Fazla kilo
 • Diyabet
 • Uykusuzluk
 • Sigara
 • Alkol

Görüldüğü gibi göğsün sol tarafında ağrı pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Sağlık koşullarınıza bağlı olarak bu ağrıların neden olduğunu, diğer belirtilerle birlikte değerlendirerek belirleyebilirsiniz. Örneğin gaz probleminiz varsa bu ağrıların gaza bağlı olarak görülmesi ya da reflü nedeniyle yemek borusuna çıkan mide asidinin ağrıya yol açması ihtimali kalp krizinden daha yüksektir. Ancak hayati organlardan biri olan kalp çevresinde yaşanan ağrılar ciddiye alınmalı ve tekrarlayan ağrılar için doktora gidilmelidir.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, , ,

Göğsün Sol Tarafında Ağrı İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. kadir 31 Temmuz 2013 #

  Kalpte sinir ağrıları var gibi sol tarafında, doktora gitmek lazim.

 2. önder karaca 30 Ağustos 2014 #

  Bende uzun zamandır sol kol göğüs boyun bel ağrısı var gece olunca artıyor uyutmuyor ne yapmalıyım.?

 3. eren 06 Mayıs 2015 #

  Doktor doktor gezdim, bir ay fizik tedaviye de gittim hatta benden kan alıp, kanı ayrıştırıp iğne de yaptılar ama bir türlü kaburgalarımdaki ağrıdan kurtulamıyorum, kalbimi de etkiliyor ama en kötüsü sinirlerimi bozuyor. Muhtemelen stres ama tek stresle yaşayan ben miyim diye de düşünmeden edemiyorum. Allah herkese şifa nasip eylesin.

 4. Eren 02 Haziran 2015 #

  Gece uyurken sağ tarafıma dönmek istedim, fakat öyle bi ağrı girdiki kalp bölgesine,sanki iğne batırır gibiydi yaklaşık 5 dk öyle kaldım. Neden olabilir, çok merak ediyorum.

 5. Fatma4141 04 Eylül 2015 #

  Aynı sorunları yaşıyorum genel cerrahi doktoruna mı gitmem gerekiyor, bilgisi olan var mı?

 6. Oktay 09 Aralık 2015 #

  Öncelikle merhaba ben beden dersinde takla atarken yanlış attım ve sol tarafımda kalbin oralarda bir acı hissediyorum. Bu acı koşarken, hızlı yürürken, zıplarken, eğilip kalkarken, öksürürken meydana gelebiliyor. Sizce ne yapmam gerekir. 4 gündür bu acıyı çekiyorum gerçekten işkence gibi. Şimdiden teşekkürler.

 7. Rojin 20 Ağustos 2016 #

  Sol göğsüm kilitleniyor, zorlanıyorum nefes almakta. İlk olduğu için kimseye bir şey demedim, ne yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın