Göz Damlalarının Yan Etkileri

Göz Damlalarının Yan Etkileri

Tazeleyici göz damlaları, kırmızı, kuru gözleri tedavi etmek amacıyla kullanılan ilaçlardır. Ancak bu tazeleyici göz damlaları ile ilgili olarak ortaya çıkan birtakım yan etkiler vardır.

Göz Damlalarının Kullanım Alanları

Tazeleyici göz damlası konjesyonu azaltıcı ilaçlar ile yağların kombinasyonundan oluşan bir ilaçtır. Bu ilaçlar gözdeki kan damarlarına baskı yaparak çalışırlar ve bu da kızarıklığın azalmasını sağlar. İçerdiği yağın nemlendirici bir etkisi vardır ve bu da göz kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur.

Etkileri

Tazeleyici göz damlası ile ilgili olarak ortaya çıkan yan etkiler geçici olarak göz bebeğinin büyümesine, gözde yanma oluşmasına veya kaşıntıya sebep olurlar.

Göz Damlalarının Yan Etkileri

Steroid veya antibiyotik içeren göz damlaları gözde 1-2 dakikalık batma-kaşınma-sızlama-bulanıklık hissi uyandırabilir, eğer bu sorunlar birkaç dakikadan fazla sürerse hızlıca doktora başvurmanız önerilir.

Gözde alerjik reaksiyonlara neden olabilir; kızarıklık, şişme, kaşıntı, bulanık görme, baş dönmesi ve nefes almada zorluk gibi.

Sıralanan yan etkilerden her hangi biri ortaya çıkarsa tazeleyici göz damlasını kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız: görüş değişiklikleri, gözdeki iltihabın daha da kötüleşmesi veya gözde ağrı oluşması.

Göz Damlası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bulanıksa veya rengi değişiyorsa tazeleyici göz damlasını kullanmayın. Bu ilacı 3 günden fazla veya doktorunuz tarafından belirtilmedikçe de kullanmayın. Göz damlası yutulduğu zaman zararlı olabilir. Tazeleyici göz damlası emziren anneler veya çocukların kullanımı için tavsiye edilmez.

Uyarılar

Kaşıntı, nefes almada zorluk, göğüste sıkışma ve yüzde veya dilde şişkinlik gibi birtakım oluşumlar görüldüyse acilen doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz. Bu gibi durumlar hayati tehlike taşıyan bir alerjik durumun göstergesi olabilir ve acil yardım gerektirebilir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın