Göz Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Göz Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Göz sağlığını korumak için pek çok seçeneğiniz var. Yaz aylarında güneşin çok parlak olduğu öğle saatlerinde güneş gözlüğünüz olmadan dışarı çıkmayarak işe başlayabilirsiniz. Taklit gözlükler zararlı ışınları (UVA ve UVB) düzgün bir şekilde engellemediği için gözlerinize yarardan çok zarar verecektir. Bu nedenle markası ne olursa olsun UVA ve UVB ışınlarından koruma sağlayan camları bulunan gözlüklerden satın alın.

Sigara aşağı yukarı her sağlık yazısında olduğu gibi göz sağlığında da karşımıza çıkıyor. Oksidatif etkisi olan sigarayı bırakmak hem gözleriniz hem de genel sağlığınız için en büyük adım olacaktır. Ayrıca göz sağlığı için gerekli vitaminleri tavsiye edilen oranlarda tüketmelisiniz.

Vitaminler ve Göz Sağlığı Üzerine Etkileri

D Vitamini: Retina’da oluşan ve merkezi görme kaybına yol açan “maküler dejenerasyon” hastalığından korur.

C Vitamini: Katarakt riskini azaltır.

A Vitamini: Gece körlüğüne karşı koruma sağlar ve göz kuruluğunu engeller.

Vitaminler dışına bazı minerallerinde göz sağlığını korumak adına düzenli olarak alınması gerekiyor. Bu minerallerin başlıcaları çinko ve selenyum. Bu ikisi yaşa bağlı olarak gelişen görme sorunlarına karşı koruyucu etki sağlar. Bol bol sebze ve meyve yiyerek gereken vitamin ve mineralleri yeterli oranlarda almanız mümkün. Sebze ve meyve tüketmek katarakt riskini önemli oranlarda azaltır. Özellikle sarı renkli sebzeler ileri yaşlarda oluşabilecek görme sorunlarına karşı koruma sağlar.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın