Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz seğirmesi göz kaslarının kontrol dışı, anormal hareketinden kaynaklanmaktadır. Göz kası spazmı ve göz kapağı seğirmesi olarak da anılan kas hareketlerinin tıptaki adı “blefarospazm“dır. Nedenleri arasında ilk sıralarda; yoğun bir odaklanma gerektiren bir için (mikroskopla çalışmak gibi) uzun süreli yapılması, göz yorgunluğu, stres, aşırı kafein tüketimi gelmektedir. Gözleri dinlendirmek seğirmeyi geçirebilir. Bunun dışında soğuk kompres veya ılık poşet çay torbalarıyla gözlerinizi rahatlatabilirsiniz.

Göz Seğirmesi Tedavisi

Göz seğirmesinin altında yatan nedene bağlı olarak cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri kullanılabilir. Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri, genellikle ağız yoluyla alınan çeşitli ilaçları ve göz damlalarını içermektedir. Kas gevşeticiler göz seğirmesini durdurmak için oldukça etkili ilaçlardır. Stres veya kaygı nedeniyle oluşan seğirmelerin tedavisinde,kişiyi ruhsal olarak rahatlatan ilaçlar kullanılabilir. Neden göz kuruluğuysa düzenli olarak göz damlası kullanımı önerilebilir.

Cerrahi müdahale ise diğer yöntemlerin başarısız olduğu ve seğirmenin günlük hayatı etkilediği durumlarda en son başvurulan yöntemdir. Miyektomi adı verilen operasyonla gözdeki sorunlu kas veya sinirler alınır. Operasyon kararı verilmeden önce doktor diğer pek çok tedavi yöntemini deneyebilir.

Göz Seğirmesine Karşı Evde Yapabilecekleriniz

Öncelikle seğirmeye yol açan nedeni belirlemeniz gerekiyor çünkü gözlerinizi ne kadar dinlendirirseniz dinlendirin esas nedene müdahale etmedikçe gözünün tekrar seğirecektir. Yazının başında da belirttiğim gibi gözleri yoran işler, uzun süre bilgisayar ekranına ya da televizyona bakma, parlak ışıklar, aşırı kahve veya kafein içeren içecek tüketimi, stres ve kaygı, göz kuruluğu, uykusuzluk ve fiziksel yorgunluk gibi nedenler göz seğirmesini tetikleyebilir. Bu nedenleri ortadan kaldırmak seğirmeyi durdurabilir. Bunun dışında aşağıdaki yöntemleri kullanarak göz seğirmesini azaltabilirsiniz.

  • Gözlerinizin yorulduğunu hissettiğiniz sıcak veya soğuk kompres uygulayabilirsiniz
  • Gözleri zorlayan bir iş yapıyorsanız ara ara gözlerinize soğuk su vurabilirsiniz
  • Kafein tüketimini sınırlandırmak seğirmeyi azaltabilir
  • Uyku düzeninize dikkat edin ve stresi kontrol altında tutmaya çalışın
  • Gözleri dinlendirmek için 2 ılık çay poşetini göz kapaklarının üzerine koyun ve 5 dakika bekletin
  • Avuç içlerini birbirine sürtüp ısıttıktan sonra soğuyana kadar göz kapaklarının üzerinde bekletin

Göz seğirmesi nadir olarak ciddi bir sağlık sorununa işaret eder. Arada bir, çok şiddetli olmayan seğirmeler normal kabul edilir ve zamanla kendiliğinden geçer. Genellikle herhangi bir ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaz ve cerrahi operasyon gerekliliği çok az görülür. Ancak gözünüz veya gözleriniz belirli bir neden olmadan şiddetli bir biçimde seğiriyorsa bir doktora görünerek altında yatan nedeni öğrenmenizi tavsiye ederim.

Uyarı: Göz seğirmesi nasıl geçer yazısı çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve bu amaçla kullanılmamalıdır.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın