Güneş Lekelerine Doğal Çözüm Önerileri

Güneş Lekelerine Doğal Çözüm Önerileri

Güneş lekelerine doğal çözüm önerilerine geçmeden önce güneş lekelerinden nasıl korunabileceğiniz hakkında bir kaç tavsiye verelim. İlk olarak özellikle yaz aylarında hava bulutlu olsun olmasın yüksek koruma faktörlü krem sürmeden asla dışarı çıkmayın. Güneş gözlüğü ve şapka kullanın. Denize girip çıktıktan sonra yüzünüzü tatlı suyla yıkayın. Eğer güneş lekeleriyle baş başa kaldıysanız kimyasal peeling ve lazerli tedavi seçenekleri dışında limon suyu ve salatalık maskesi gibi doğal çözümleri deneyebilirsiniz.

Şunu baştan söyleyeyim güneş lekelerini tamamen ortadan kaldırmak için mucize bir doğal çözüm yok. Ancak asitli yiyecekler cilt üzerinde ağartıcı işlevi görerek bu kahverengi lekelerin görünümü azaltabilir. Eğer lekelerin tedavisi için bir bütçe ayırabiliyorsanız daha etkili profesyonel yöntemler olan kimyasal peeling, lazerle leke tedavisi ya da mikrodermabrazyon yöntemlerini deneyebilirsiniz. Yine de aşağıdaki doğal reçeteleri bir süre deneyerek lekelerin görünümü üzerinde etkili olup olmadığını test edebilirsiniz.

Papaya: Aslında papaya ülkemizde pek ucuz olmadığı için papaya maskesi doğal çözümler arasında en maliyetli olanı ancak güzellik salonunda yaptıracağınız bir uygulamadan da hayli ucuz. Papaya içinde bulunan “papain” bileşeni yeni cilt hücresi üretimini teşvik eder. Papayayı dilimleyerek lekelerin bulunduğu bölgeye günlük olarak sürebilirsiniz.

Hintyağı: Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve diğer nedenlerle oluşan cilt lekeleri için halk arasında yaygın olarak kullanılan hintyağı içeriğinde bulunan asit cilt üzerinde ağartıcı etkiye sahiptir. Göz çevresi hariç yüzün geri kalan bölgelerinde sabah ve akşam olarak günde iki kez kullanabilirsiniz. Bir ay sonra güneş lekelerinde hafifleme olduğunu göreceksiniz.

Soğan Suyu ve Sirke: İkisi de asitli olan ve cilt lekelerinin açılmasına yardımcı bu iki ürünü günlük olarak kullanabilirsiniz. Yarım soğanı rendeleyin ve içine 4-5 çay kaşığı sirke ekleyerek lekelerin bulunduğu bölgeye sürün. Bu reçetenin etkisini göstermesi 3-4 ayı bulabilir.

Aloe Vera: Cildin kendini yenileme sürecini hızlandıran aloe vera ayrıca yanık ve kesik nedeniyle oluşan lekelerin tedavisinde de kullanılabilir. Sabah ve akşam iki kez aloe vera suyunu lekelerin bulunduğu bölgeye sürerek 45 dakika kadar bekletin. 1-2 ay içinde lekelerin renginde açılma olduğunu görebilirsiniz.

Güneş Lekelerine Daha Fazla Çözüm Önerisi

Güneş lekelerinin görünümü azaltmakla ilgili daha fazla bilgi için nohut, E vitamini ve yabanmersini kullanımının anlatıldığı güneş lekelerine bitkisel çözümler başlıklı sayfamıza bir göz atabilirsiniz. Güneş lekelerine doğal çözümler gerçekten faydalı mı makalesinde ise güneş lekeleri için uygulanan maskelerin ya da diğer doğal yöntemlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda uzmanların yaptığı açıklamaları ve güneş lekeleri için uygulanan profesyonel yöntemler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Lazerle tedavi, kimyasal cilt yenileme, mikrodermabrazyon gibi profesyonel güneş lekesi tedavileri hakkında detaylı bilgileri ise güneş lekeleri nasıl geçer yazımızda yer alıyor.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın