Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Birinci derece yanık olarak adlandırılan “hafif yanıklar” diğer yanıklar gibi cildin alt katmanlarına ve sinirlere zarar vermez. Ancak ilk andaki acı en az diğer yanıklar kadar şiddetli olabilir. Hafif yanıklar için en çok yapılan yanlışlardan biri, yaranın üzerine hemen buz uygulamaktadır. Buz, yanığın neden olduğu ağrıyı hafifletmek yerine cilt dokusuna zarar verir. Buz yerine, musluğu açıp elinizi 4-5 dakika soğuk suyun altında tutmanız daha doğru olacaktır.

Evde Hafif Yanık Tedavisi

Yanan yeri, musluk altında soğuk suya tuttuktan sonra gün içinde ağrının arttığı zamanlarda yine soğuk su dolu bir kasede 5-10 dakika bekletebilirsiniz. Bazen sadece soğuk su tedavisi yanığın ağrısını hafifletmek için yeterli olabilir.

Eğer ağrılar devam ediyorsa aloe vera jeli sürebilirsiniz. Yanığa vazelin sürmeyin, çünkü vazelin yaranın hava almasını engeller ve yanma hissini arttırır. Aleo vera jeli yoksa bir eczaneden antibiyotik merhem alabilirsiniz.

Hassaslaşan ve enfeksiyona açık hale gelen yanık bölgesini, iltihaplanmayı önlemek için steril sargı bezi ile sarabilirsiniz. Ağrı için reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Hafif yanıklar genellikle yukarıda önerilenler dışında başka bir tedaviye gerek kalmadan iyileşir. Bazen yanık iyileştikten sonra yanan bölge ve çevresinde pigment değişimine bağlı cilt koyulaşması görülebilir.

Tedavi süresi boyunca enfeksiyonlara dikkat edin. Ateş, şişlik ve kızarıklık yanığın iltihaplandığı anlamına gelir. Böyle bir durumda en güvenlisi doktora gitmek olacaktır.

Yapılmaması Gerekenler

  • Yanığın üzerine buz koymayın
  • Yanıkta yumurta akı, zeytinyağı ve tereyağı kullanmayın
  • Su toplamışsa bunları patlatmayın

Kaynaklar

, ,

Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. mehtaı 24 Ocak 2015 #

    Yumurta akı denedim yanıkta baya bir rahatlama sağladı ama ne zamana kadar geçer merak ediyorum.

Bir Cevap Yazın