Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Birinci derece yanık olarak adlandırılan “hafif yanıklar” diğer yanıklar gibi cildin alt katmanlarına ve sinirlere zarar vermez. Ancak ilk andaki acı en az diğer yanıklar kadar şiddetli olabilir. Hafif yanıklar için en çok yapılan yanlışlardan biri, yaranın üzerine hemen buz uygulamaktadır. Buz, yanığın neden olduğu ağrıyı hafifletmek yerine cilt dokusuna zarar verir. Buz yerine, musluğu açıp elinizi 4-5 dakika soğuk suyun altında tutmanız daha doğru olacaktır.

Evde Hafif Yanık Tedavisi

Yanan yeri, musluk altında soğuk suya tuttuktan sonra gün içinde ağrının arttığı zamanlarda yine soğuk su dolu bir kasede 5-10 dakika bekletebilirsiniz. Bunu yanık oluştuktan sonra en fazla 20 dakika içerisinde yapmaya çalışmalısınız. Bazen sadece soğuk su tedavisi yanığın ağrısını hafifletmek için yeterli olabilir.

Sık sık serin duşlar alabilirsiniz.

Eğer ağrılar devam ediyorsa aloe vera jeli sürebilirsiniz. Aloe vera jeli hem ağrıları hafifletebilir, hem de şişliği azaltabilir. Yanığa vazelin sürmeyin, çünkü vazelin yaranın hava almasını engeller ve yanma hissini arttırır. Aleo vera jeli yoksa bir eczaneden antibiyotik merhem alabilirsiniz.

Hassaslaşan ve enfeksiyona açık hale gelen yanık bölgesini, iltihaplanmayı önlemek için steril sargı bezi ile sarabilirsiniz.

Eğer yanık 2-3 günlük ise aloe yaprağından elde edilen aloe suyunu sürmek iyileşmeye ve daha iyi hissetmeye yardımcı olabilir. Aloe suyunu ilk sürdüğünüzde sızlama olabilir.

Ağrı için reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Hafif yanıklar genellikle yukarıda önerilenler dışında başka bir tedaviye gerek kalmadan iyileşir. Bazen yanık iyileştikten sonra yanan bölge ve çevresinde pigment değişimine bağlı cilt koyulaşması görülebilir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Yanığın üzerine buz koymayın ya da buzlu su kullanmayın.
 • Yanıkta yumurta akı, zeytinyağı ve tereyağı kullanmayın.
 • Yanığa dokunmadan önce ellerinizi yıkayın. Eğer imkanınız varsa eldiven kullanın.
 • Yanığa müdahalede bulunmayın. Su toplamışsa bunları patlatmayın.
 • Eğer yanığa yapışmadı ise o bölgedeki giysileri ve takıları çıkarın.
 • Yanık iyileştikçe kaşınabilir. Kaşımayın.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmek kan tedariğini azaltacağı ve dokuların onarımını geciktireceği için iyileşmeyi yavaşlatacaktır.
 • Yeni iyileşmiş yanıklar ısıya karşı duyarlı olabilir. İyileşmekte olan yanıklar soğuktan korunmalıdır, çünkü yanmış bölgelerde soğuk ısırması gelişme şansı daha fazladır.
 • Yeni yanmış bölgelerde kolaylıkla güneş yanığı oluşabilir. Cildi güneşten korumak için ilk 1 yıl yüksek korumalı güneş kremi ( en az 30 SPF ) kullanın.

Hangi Durumlarda Doktora Görünmelisiniz?

 • Eğer yanık hassas bir bölgede ise doktora görünmeniz gerekecektir. Yüzde, ellerde, ayakta, kalçada ve kasıkta yer alan yanıklar enfeksiyona ve diğer komplikasyonlara daha eğilimlidir. Eğer yanık bu bölgelerden bir tanesindeyse, hafif bir yanık olduğunu düşünseniz de doktora görünmekten çekinmeyin.
 • Eğer yanıklarda enfeksiyon belirtisi varsa doktora görünün.
 • Eğer yanık olağan dışı bir kaynaktan dolayı oluştuysa yanığın boyutu ne olursa olsun doktora görünmeniz gerekecektir. Yanığın sebebi bir yangın, elektrikli bir prizle ya da farklı bir elektrik kaynağı ile temas, kimyasallar, aşırı soğuk havaya maruz kalma ise acilen doktora görünün.
 • Yanık ne kadar derinse iz kalma olasılığı da o kadar fazladır. Eğer, yanık iz bırakacak gibi görünüyorsa doktora görünün.
 • Yanıklar tetanoza karşı duyarlılık oluşturabilir. Eğer son tetanoz aşınızın üzerinden 5 yıldan fazla geçtiyse doktorunuza danışın. Ek aşıya ihtiyacınız olabilir.
 • Tedavi süresi boyunca enfeksiyonlara dikkat edin. Ateş, şişlik ve kızarıklık yanığın iltihaplandığı anlamına gelir. Böyle bir durumda en güvenlisi doktora gitmek olacaktır.

Uyarı

Bu yazıda yer alan bilgiler öneri niteliğindedir ve hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Kaynaklar

, ,

Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir? İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. mehtaı 24 Ocak 2015 #

  Yumurta akı denedim yanıkta baya bir rahatlama sağladı ama ne zamana kadar geçer merak ediyorum.

Bir Cevap Yazın