Hamilelik Döneminde İştah Kaybı

Hamilelik Döneminde İştah Kaybı

Birçok hamile bayan hamilelik döneminin ilk üç aylık döneminde tipik hamilelik belirtilerinden olan mide bulantısından ve kusmaktan şikayetçidir. Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi ise çok önemlidir çünkü bu dönemde vücut büyümekte olan fetüsün neden olduğu değişikliğe uyum sağlamaya başlamaktadır. Sabah hastalıkları ve kusmayla birlikte, hamilelik dönemindeki bir bayanda iştah kaybı gözükür. Hamilelik döneminde yaşanan bu iştah kaybı son derece normaldir ve panikle karşılanmaması gerekir. Eğer vücudun beslenme unsuru vücut tarafından etkilendiyse, hamilelik dönemindeki iştah kaybına hemen müdahale edilmelidir.

Hamilelik Döneminde İştah Kaybının Sebepleri

Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan iştah kaybı genel olarak mide bulantıları yüzünden olur. Mide bulantısının verdiği his yemek yeme isteğini azaltır bu yüzden hamilelik dönemindeki iştah kaybının ana nedenlerinden biridir.

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde sindirim sisteminde genel bir yavaşlama olur. Bu yavaşlamanın sebebi iste aşağı bağırsak bölgesine ve uterusa uygulanan basınçtır. Bu basınç hamileliğin ilk dönemlerinde iştah kaybına ve kabızlığa yol açar.

Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde ortaya çıkan iştah kaybının diğer nedenlerinden biri ise progesteron hormonundaki artıştır. Bu hormon tüm sindirim sistemi işlemlerini yavaşlatıcı etkide bulunur.

Sindirim işlemini yavaşlatan bir diğer neden ise kalın bağırsak tarafından emilen yüksek oranda su miktarıdır. Hamilelik döneminde alınan demir de anne olacak bir bayanda kabızlığı artıran bir başka etkendir ve bu da iştah kaybına yol açar.

Hamileliğin Son Dönemlerinde İştah Kaybı

Hamileliğin son dönemlerinde ya da son üç aylık dönemdeki iştah kaybı da birçok bayanda görülmektedir. Anne karnında büyümekte olan bebek mideye bastırır ve bu da daha az açlık hissi yaşanmasına neden olur. Bir yandan bebeğin mideye bastırması nedeniyle kısa sürede doymuş hissedebilir ve daha fazla yememe isteğine kapılabilirsiniz.

Hamilelik Dönemindeki İştah Kaybını Yenmek

Eğer ki hamileliğin ilk dönemlerinde iştah kaybı yaşadıysanız, daha az miktarda yemek yemeye çalışın. Gün boyunca daha az miktarda yemek yerseniz, mideniz dolu kalacaktır ve bu da mide bulantısını önleyecektir.

Kendinizi sabah kalkınca bir şeyler yemek için zorlamayın. Biraz daha geç bir vakitte yemek yiyebilir ve sabah yemediğiniz yemek yüzünden alamadığınız besinleri içeren kaliteli ve sağlıklı yemek ve içecekleri beslenme diyetinize ekleyebilirsiniz.

Hamilelik döneminin ikinci üç aylık döneminde iştah kaybı yaşayan hamile bayanlar gün de yaklaşık 8-10 bardak su tüketmelidir. Yeşil ağırlıklı bitkiler ve lif bakımından zengin besinler beslenme diyetlerine dahil edilmelidir. Hamile bayanlar yağlı yiyeceklerden ve sindirimi zor olan gıdalardan ve sindiricilerden kesinlikle kaçınmalıdır. Örneğin günde 2 ana öğün yemek yerine daha az miktarda 5-7 öğün yemek yiyin. Aynı beslenme diyeti hamileliğin son dönemlerinde iştah kaybıyla karşılaşıldığı zaman da devam ettirilmeli.

Hamilelik döneminde sürekli iştah kaybı yaşıyor ve gerekli besin gıdalarını alamıyorsanız hemen bu konu hakkında uzman doktorunuza danışın. Hamilelik sırasında kilo kaybı ve susuzluk hem anne için hem de fetüs için son derece tehlikeli durumlardır. Hamile bayanlar BRAT diyetine uymalıdır. BRAT diyetinin içinde muz, pirinç, elma suyu ve kızarmış ekmek gibi gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalar vücuda yeterli miktarda besin maddesi sağlar ve ayrıca mideyi de tahriş etmezler. BRAT diyetindeki gıdaların kokusu mide bulantısına nadiren sebep olur. Hamile bayanlar, hamilelik sürecinde mide bulantısına ve buna bağlı olarak iştah kaybına yol açabilecek baharatlı gıdalardan, yumurta ve balıktan uzak durmalıdır.

Sağlıklı bir hamilelik dönemi için doktorunuzdan size uygun bir beslenme diyeti değerlendirip yazmasını rica edin. Hamilelik döneminde olası iştah kayıpları için doktorunuz sizin diyabet ve tiroit gibi bazı testlerden geçmenizi isteyebilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın