Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir?

Balık yemek sağlıklı olduğu kadar lezzetlidir de. Balık sofrası, özellikle bizim gibi üç tarafı denizle çevrili ve balık çeşitleri yönünden zengin olan bir coğrafya için özel bir tadım alanıdır. Balığın lezzeti türüne bağlı olmakla beraber, hangi mevsimde tüketildiğiyle de doğrudan ilişkilidir.

Yaşanan iklimler ve etkileri balığın lezzetinde büyük ölçüde söz sahibidir. Hava koşulları balığın kalitesini, miktarını ve tadını etkileyen en önemli faktördür. Hatta mevsimine göre balığı pişirme şekillerimiz bile değişecektir; çünkü balığın yağı aydan aya farklılık göstermektedir. Yağlı balıklar ızgara yapılırken, yağsız balıklar tavada pişirilerek tüketilmektedir. Ayrıca balık seçerken tazelik de dikkat etmemiz gereken diğer önemli unsurdur. Taze balığın derisi gergin, gözleri parlak ve solungaçları canlı kırmızı olur.

Tüm bu ayırt edici özellikler bir yana, söz konusu balık olduğunda, dikkat edilecek birinci koşul tartışmasız ‘mevsiminde balık tüketmektir’. Fakat ‘hangi balık hangi mevsimde yenir’ denildiğinde herkesin kafası biraz karışır. Bu soruya verilen birbirinden farklı cevaplar konuyu tartışmaya açık hale getirmiştir. En doğrusu güvenilir kaynaklardan ulaşabileceğimiz ‘balık takvimini’ takip etmektir. Yazımızda balık severler için, aylara göre en lezzetli olan ve ‘yenilmemesi gereken’ balıkları çeşitli kaynaklardan araştırıp derledik.

Kış Mevsimi Balıkları

Aralık

Aralık ayında en iyi lezzetinde olan balıklar: Bu ay hamsi, torik, tekir, palamut ve mercan oldukça lezzetlidir. Ayrıca, lüfer, kalkan, iskorpit, turna, alabalık, kefal ve yayın balığı da yenilebilir.

Aralık ayında tavsiye etmediklerimiz; Mersin, morina, gelincik, gümüş, izmarit, strangolos, sardalye, çingene palamut, yılan ve kaya balığı.

Ocak

Ocak ayında en iyi lezzetinde olan balıklar; Hamsi, Ocak ayının en gözde balıklarındandır. Ayrıca kefal de bu ayda tam olarak lezzetine kavuşmuştur. Lüfer ve çinekop balığı hala yenilebilir durumdadır. Mercan özellikle Akdeniz ve Ege’de bulunanlar için iyi bir seçenektir. Ardından istavrit, dil, uskumru, torik, kalkan ve yayın balığı gelmektedir.

Ocak ayında tavsiye etmediklerimiz; Mersin, morina, gelincik, gümüş, izmarit, strangoloz, mezgit, sardalye, çingene palamut, yılan, alabalık ve kaya balığı.

Şubat

Şubat ayında en iyi lezzetinde olan balıklar; Bu ayda da ilk sırada hamsi balığı yer alıyor. Ardından istavrit balığı lezzetini korumaya devam ediyor. Kalkan balığı ise en çok Şubat ayında yağlanır ve lezzetlenir. Ek olarak; gümüş, izmarit, kefal (açık deniz), morina, torik, mersin yenilebilir. Tatlı su balıklarından ise kaya balığı, tatlı su levreği ve yayın balığı da yenilebilir.

Şubat ayında tavsiye etmediklerimiz; Çinekop, sarıkanat, gelincik, sardalye, ç. palamut, yılan ve alabalık.

İlkbahar Mevsimi Balıkları

Mart

Mart ayında en iyi lezzetinde olan balıklar; Kalkan balığı Mart ayında ilk sırada tüketilmesi gereken bir türdür. Hamsi yağını kaybetmiş olduğu için tercih edilmez. Gümüş balığı bu ayda artış gösterir. Barbunya da oldukça lezzetlidir. Diğer yenilebilir balık türleri ise; mersin, morina, izmarit, strangolos, mezgit, kefal (açık deniz), kaya (tatlı su) ve yayın balığı (tatlı su).

Mart ayında tavsiye etmediklerimiz; Orkinos, çinekop, sarıkanat, gelincik, hamsi, sardalye, ç. palamut, yılan ve alabalık.

Nisan

Nisan ayında en iyi lezzetinde olan balıklar; Kalkan balığı bu ay hala çok lezzetli olmasına rağmen tüketilmesi tavsiye edilmez. Bunun nedeni kalkan balığının Nisan ayında yumurtlama döneminde olması ve neslinin devamı için tehlike oluşturmasıdır. İstavrit, mezgit ve karagöz oldukça lezzetlidir. Tezgâhlarda hamsi görürseniz, balığın tazeliği açısından almanızı tavsiye etmeyiz. Bunlara ek olarak barbunya, morina, gümüş, izmarit, strangolos, mezgit, kefal, kaya ve yayın balığı yenilebilir.

Nisan ayında tavsiye etmediklerimiz; Palamut, torik, orkinos, çinekop, sarıkanat, gelincik, hamsi, sardalye, yılan ve alabalık.

Ek Bilgi: Nisan ortasında denizlerde avlanma yasağı başlamaktadır. Küçük boy tekneler ve oltayla avlanma serbest olduğu için, ‘yenilebilir balık bulmak’ yasağın olduğu tarihlerde de mümkündür.

Mayıs

Mayıs ayında en iyi lezzetinde olan balıklar; Kalkan balığı bu ay tamamen yasaktır. İstavrit bu ay da hala yenebilmektedir. Levrek, barbunya, kılıç ve dil balığı oldukça lezzetlidir. Ayrıca ek olarak; mersin, morina, gümüş, izmarit, strangolos, mezgit, yılan, kefal ve kaya balığı da yenilebilir.

Mayıs ayında tavsiye etmediklerimiz; Ç. palamut- palamut, torik, orkinos, çinekop, sarıkanat, gelincik, hamsi, sardalye, alabalık ve yayın balığı.

Yaz Mevsimi Balıkları

Haziran

Haziran ayında en iyi lezzetinde olan balıklar; Genel olarak verimsiz bir dönemdir. Bu ay yavaş yavaş sardalyeler yağlanmaya başlamaktadır. Özellikle karagöz balığı lezzetlenmiştir. Haziran ayında yiyebileceğiniz diğer balıklar; barbunya, sarıağız, akya, orfoz, mersin, orkinos ve morina.

Haziran ayında tavsiye etmediklerimiz; Ç. palamut- palamut, torik, çinekop, sarıkanat, gelincik, kalkan, hamsi, gümüş, izmarit, strangolos, mezgit, alabalık, yılan, kefal, kaya ve yayın balığı.

Temmuz

Temmuz ayında en iyi lezzetinde olan balıklar; Sardalye balığı yemenin tam zamanıdır. Bunun dışında istavrit de yenilebilir Ayrıca lahos, barbunya, sinarit, trança, sarığız, akya, orfoz, orkinos, çinekop, sarıkanat ve gelincik balığı, tüketilebilecek balık türleridir.

Temmuz ayında tavsiye etmediklerimiz; Çingene palamut- palamut, torik, mersin, morina, kalkan, hamsi, gümüş, izmarit, strangolos, yılan, alabalık, kefal, kaya ve yayın balığı.

Ağustos

Ağustos ayında en iyi lezzetinde olan balıklar; Çingene palamut balığı bu ay için iyi bir seçenektir. Sardalye hala lezzetini korumaktadır. İzmarit ve istavrit balıkları da yenilebilir. Ayın yarısından sonra lüfer balığı lezzetine kavuşur. Bunlara ek olarak; lahos, sinarit, kılıç, trança, sarığız, akya, orfoz, ispendek, barbunya, çipura, sarıkanat ve gelincik balığı tüketilebilir.

Ağustos ayında tavsiye etmediklerimiz; Torik, mersin, morina, kalkan, hamsi, gümüş, izmarit, strangolos, mezgit, yılan, alabalık, kefal, kaya ve yayın balığı.

Sonbahar Mevsimi Balıkları

Eylül

Eylül ayında en iyi lezzetinde olan balıklar: Av sezonu açılmıştır. Bu ayda ilk sırada yine sardalye yer alıyor. Arkasından istavrit gelmektedir. Bunun dışında palamut oldukça lezzetli hale gelmiştir. Hamsinin tüketilebileceğini söyleyen görüşler olsa da, tam tadına kavuşmamıştır aslında. Ek olarak; levrek, minekop, sinarit, kılıç, trança, sarıağız, akya, orfoz, tekir, ispendek, barbunya, çipura, lüfer ve gelincik balığı yenilebilir.

Eylül ayında tavsiye etmediklerimiz; Torik, mersin, morina, kalkan, gümüş, izmarit, strangolos, mezgit, yılan, alabalık, kefal, kaya ve yayın balığı.

Ekim

Ekim ayında en iyi lezzetinde olan balıklar: Özellikle palamut ve lüfer bu ay çok lezzetlidir. Ayrıca çinekop, sarıkanat ve kofana sevilerek yenir. Hamsi de yavaş yavaş lezzetine kavuşmaya başlar. Ek olarak; levrek, minekop, trança, sarıağız, akya, orfoz, torik, tekir, uskumru, iskorpit, barbunya, sazan, kefal ve yayın balığı bu ayın listesinde bulunmaktadır.

Ekim ayında tavsiye etmediklerimiz; Mersin, morina, gelincik, kalkan, gümüş, strangolos, çingene palamut, yılan, alabalık ve kaya balığı.

Kasım

Kasım ayında en iyi lezzetinde olan balıklar: Balık tüketimi açısından oldukça bol seçenekli bir aydır. Hamsi için doğru zamandır. Uskumru da oldukça lezzetlidir. Palamut, torik ve çinekop bol miktarda çıkar, lezzetlidir. Bu ayın bir diğer lezzetli balığı pisidir. Bunların dışında, yenilebilecek diğer seçenekler; kofana, iskorpit, karagöz, sazan, turna, alabalık, kefal ve yayın balığı.

Kasım ayında tavsiye etmediklerimiz; Mersin, morina, gelincik, gümüş, strangolos, mezgit, ç. palamut, yılan ve kaya balığı.

 

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın