Hassas Ciltli Bebekler İçin Bakım Önerileri

Hassas Ciltli Bebekler İçin Bakım Önerileri

Genel olarak bebekler çok hassas bir cilde sahiptirler. Bebeğinizin cildini yeni doğduğu günkü kadar güzel ve pürüzsüz tutmanız zor olabilir. İşte size bebeğinizin hassas olan cildinin bakımı için bazı ipuçları;

Bebeğinize banyo yaptırdığınız yerin temiz ve sağlıklı olduğuna dikkat edin. Petrol yan ürünleri kullanılarak üretilen plastik ve buna benzer kimyasal ürünlerin yan etkileri bebeğinizin savunmasız cildi için son derece tehlikelidir. Yeni doğan bebeğinizin kirli olduğunu düşünebilir veya hissedebilir ve bunun için bebeğinizi yıkamak istersiniz. Ancak sağlıklı bir ortam sağlanmadığı sürece bebeğinizi yıkamanız, onun sağlığı açısından son derece risklidir.

Havadaki çeşitli mikroplar ve tozlar bebeğinizin cildine olumsuz etki edebilir. Ayrıca tozlar ve havanın içinde bulunan bazı gazlar bebeğinizin solunum sistemi içinde bir tehlike oluşturabilir. Bebeğinizi sık sık açık ve temiz havaya çıkarmalı ve bir süre orda gezdirmelisiniz. Bebeğinize giydirdiğiniz kıyafetlerde, onu toz ve bunun gibi maddelerin olumsuz etkilerinden koruyabilir.

Bebeğiniz için tek kullanımlık mendil yerine ılık su ile bez mendil kullanın. Tek kullanımlık mendiller içerdikleri alkol ve parfümden dolayı bebeğinizin hassas cildinde oluşabilecek pişikler üzerinde daha büyük bir tahribat oluşmasına ve tahriş olmuş bölgenin yanmasına neden olur. Eğer bebeğinizin cildi suya karşı hassassa, bu tür ciltler için formüle edilmiş bazı bebek sabunları kullanabilirsiniz.

Bebeğinizde oluşacak pişiklerin tedavisi için hava en iyi yoldur. Sık sık bebeğinizin pişik olan bölgelerinin havalanması için giysilerini çıkartın. Pişik için kimyasal maddeler içeren kremler kullanmaktan kaçının. Marketlerde ve eczanelerde bulabileceğiniz doğal cilt koruyucuları bebeğinizin cilt sağlığına zarar vermeden pişiklerin iyileştirilmesi için kullanılabilirler.

Bebeğinizi çok fazla güneşli ortamlarda tutmayın. Bebeğinizin güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden koruyabilmek için yüksek korumalı güneş kremi kullanın. Hafif ve bol giysiler giydirin. Aksi takdirde bebeğinizin cilt sorunları yaşama riski artabilir.

Bebek cildi her insanda olduğu gibi kimyasal maddelere karşı hassasiyet gösterebilir, oksijene ve suya ihtiyaç duyar. Ancak özellikle yeni doğan bebeklerin cildi daha hassas olduğu için özenli bir bakım ister. Eğer bebeğinizin cildinde her türlü özeni göstermenize rağmen sürekli devam eden pişik, kabarma, kızarıklık gibi sorunlar yaşanıyorsa daha sağlıklı bilgi almak ve kullanmanız gereken ürünleri öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın