Havuç Yağının Saça Faydaları

Havuç Yağının Saça Faydaları

Günümüzde saç bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin pek çoğu meyve özleri ve doğal yağlar içeriyor. Ancak saçlarınızın daha sağlıklı görünmesi için bu kozmetiklerden satın almanız şart değil. Çünkü bu yağlar aktarlarda %100 doğal olarak bulunabilir. Saç bakımında kullanılan yağlar arasında yer alan havuç yağı, diğer adıyla “havuç çekirdeği yağı” içerdiği vitaminlerle saçı güçlendirir, koparak dökülmeleri azaltır ve saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Havuç Yağı ve Saç Bakımı

Havuç yağı, havuç bitkisinin çekirdeklerinden elde edilmektedir. Antioksidanlar bakımından zengin olan bu yağ aynı zamanda yüksek oranda E, C, A vitaminleri, beta karoten, potasyum içerir. Tüm bu vitaminler ve mineraller sağlıklı saçlar için uzmanların düzenli olarak alınmasını önerdiği besin ögeleridir. Havuç yağının başlıca kullanım nedeni, saçın sağlıklı uzaması ve saç köklerinin güçlenmesidir. Bu yağın saç sağlığı için diğer faydaları ise saç derisini nemlendirmesi, saç köklerine olan kan akışını arttırması ve dolayısıyla saç köklerini güçlendirmesidir.

Havuç Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Turuncuya çalan amber rengi olan havuç yağını saç bakımında kullanmak istiyorsanız bu yağla saç derisine masaj yapabilirsiniz. Havuç yağı esansiyel bir yağ olduğu için oldukça güçlüdür ve bazı hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bunu önlemek için havuç yağını yarı yarıya zeytinyağı, badem yağı veya jojoba yağıyla incelterek kullanabilirsiniz.

Havuç yağını, saçlarınız hafif nemliyken, parmak uçlarıyla saç derisine dairesel hareketlerle fazla bastırmadan masaj yaparak saç derisine sürün. 10-15 dakikalık masaj yeterli olacaktır. Daha sonra bir 15 dakika daha yağın cilde nüfuz etmesini bekleyin. Gündelik olarak kullandığınız şampuanla yağı saçlarınızdan ve saç derisinden temizleyebilirsiniz.

Daha parlak saçlar için 1 su bardağı sirkeyi 7 su bardağı normal su ile karıştırarak durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra saçınızdaki fazla suyu havluyla alın ve doğal kurumaya bırakın. Saçınız kurudukça sirke kokusu da gidecektir.

Havuç yağı bakımını saçların daha fazla yıprandığı yaz aylarında 4 günde bir, kış aylarında ise haftada 1 tekrar edebilirsiniz. Havucun saça faydalarından yararlanmak için sadece yağla bakım yapmak yerine daha fazla havuç yemeye çalışın.

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın