İç Mekan Bambu Bitkisi Bakımı

İç Mekan Bambu Bitkisi Bakımı

Yazımızın başlığı her ne kadar iç mekan bambu bitkisi bakımı olsa da şık bir vazoya koyacağınız bambu bitkisi için uygun ışık koşullarını yakalarsanız bambu hem iç hem de dış mekanlara dekoratif bir görüntü veren bir bitkidir. Bambu bitkisi çok farklı şekillerde ve boylarda bulunabilmekte ve şaşılacak kadar az bakım gerektirmektedir. Ancak bambu bitkisi bakımında bazı önemli noktalara dikkat ederek bitkinizin büyümesini sağlayabilir, ömrünü uzatabilirsiniz.

Bambu Bakımı

Öncelikle bitkiniz için uygun bir vazo bulmalısınız. Uzun şeffaf ve ince vazolar bu iş için uygun olacaktır. Vazonun çok büyük ya da küçük olmamasına özen gösterin. Bambu bitkileri toprağa ihtiyaç duymadıkları için vazonun içine renkli çakıl taşları yerleştirerek daha estetik görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu çakıl taşları dekoratif görünümlerinin yanı sıra bambunun düz ve dik bir şekilde durmasını sağlayacaktır.

Vazonun 4’te 3’ünü suyla doldurun. İçme suyu kullanmanızı tavsiye ederim çünkü musluk suyunda bulunabilen florür ve klorür bitkinize zarar verebilir. Musluk suyu dışında bir alternatifiniz yoksa en az bir gün dinlendirdikten sonra bitkinizi suya koyun.

Vazonun tamamının su ile dolu olmamasına dikkat edin çünkü bambu bitkisi suyla temas ettiği noktada kök salar. Eğer vazo ağzına kadar suyla dolu olursa bitki kök salacak alan bulamayacaktır.

Her 7-10 günde bir bambunun suyunu tamamen değiştirip taze su koyun. Bu süre içinde suyu kontrol ederek çok aşağı seviyelere inmemesine dikkat edin. Bambunun kökleri daima su içinde olmalıdır.

Eğer bitkinizin hızla boy atmasını ve kök salmasını istiyorsanız bahçe ürünleri satan mağazalarda ya da çiçekçilerde bulabileceğiniz sıvı gübreleri kullanabilirsiniz.

Bambu bitkisini direk güneş ışığı alan bölgelere yerleştirmekten kaçının. Bambu doğal ortamında hafif gölgelik alanlarda yetiştiği için çok fazla güneş yapraklarının sararmasına ve zayıflamasına neden olur.

Bitkinizi direk güneş ışığı alan pencere kenarı gibi yerlerden ziyade daha içerde ancak yine de tüm gün aydınlık olan bölgelere koymanız iyi olacaktır.

, ,

İç Mekan Bambu Bitkisi Bakımı İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Ahmet 01 Ocak 2014 #

    Hem iç mekan hemde dış mekanda yetişen süs bitkileri hangileridir. Birkaç örnek ben veriyorum, sizde ilave edin. Japon şemsiyesi, Areca, ficus benjamin ve aynı familyadan bitkiler, bambu, gelin duvağı. Bu veriler Akdeniz bölgesi içindir.

Bir Cevap Yazın