İç Mekan Bitkileri Neden Böceklenir?

İç Mekan Bitkileri Neden Böceklenir?

İç mekan bahçeniz varsa ya da sadece bir kaç iç mekan bitkisine sahipseniz çiçeğinize baktığınız süre içinde mutlaka bir dönem bitki böcekleri ile savaşmanız gerekecektir. Bitki böcekleri genellikle insanlara geçmezken bitkinizin sağlıksız görünmesine, yapraklarının sararmasına ve zayıflamasına neden olur. Bu yazıda iç mekan bitkilerinin böceklenmesinin sebepleri, en sık rastlanan iç mekan bitkileri böcekleri ve bunlarla başa çıkmanın yolları ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

İç Mekan Bitkilerinin Böceklenmesinin Nedenleri

İç mekan bitki bakımı konusunda ne kadar tecrübeli olursanız olun bitkilerin belirli aralıklarla böceklenmesinin önüne geçemezsiniz. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey bitkinizi olabilecek en kısa zamanda böceklerden ve zararlılardan kurtarmaktadır.

Hatta şöyle söyleyeyim bitkiyi ilk satın aldığınızda ve eve getirdiğinizde bitkinizde hâlihazırda böcekler mevcuttur. Böceklerin bitkiye bulaşması için pek çok yol bulunmaktadır. Çünkü bitkiler böceklerin beslenebilecekleri ve büyüyüp çoğalabilecekleri doğal ortamı oluştururlar.

Doğanın kuralı böyle ancak evinizde ve bitkinizin üzerinde haklı olarak bu böcekleri istemezsiniz. Ayrıca bitkinizi uzun süre bu böcek ve zararlılarla bırakırsanız sonunda çok zayıflayacak ve ölecektir. Bu yüzden böceklerin çoğaldığını gördüğünüz anda gerekli müdahaleyi yapmalısınız.

İç Mekan Bitki Böcekleri ve Zararlılar

Türkçe’ de fidan biti ya da yaprak biti adıyla anılan Aphids iç mekan bitkilerinde en çok görülen böcek türüdür. Oldukça küçük olan yaprak biti kırmızı, yeşil ve siyah renklerde olabilir ve uzun bacakları vardır.

Yaprak bitiş yeni açmış yaprakların suyuyla beslenir. Whiteflies adı verilen diğer bir beyaz renkli bözek türü larvalarını yaprakların altına bırakır.

Küçük kahverengi örümcek mite’ları, beyaz renkli olan unlu biti ya da sera böceği olarak anılan “Mealy bugs” iç mekan bitkilerinde en sık görülen böcek türleridir. Bu böceklerin 1-2 tanesi bitkinize zarar verecek kadar güçlü olmasa da hızla çoğalabilirler ve bitkinizi kısa sürede zayıflatabilirler.

İç Mekan Bitki Böceklerini Kontrol Etmek

İç mekan bitkilerinizdeki haşereleri ve böcekleri kontrol etmek için içerisinde olabilecek en az miktarda zararlı kimyasalı içeren böcek ilaçlarını kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü bitki ilaçları içerisindeki toksin maddeler bitkinize olduğu kadar size de zarar verebilir.

Tüm bitki böcekleri ile mücadele için kullanılan ilaç türleri farklı olduğu için ilacı alacağınız yere böceğinizin türü hakkında bilgi vermeli ve ona uygun ilaç satın almalısınız. İlacın kullanma talimatlarını okuyun ve talimatlar dışında kullanmayın. İlacı kullanırken kendinizi korumak için eldiven kullanabilir ve ilacı kullandıktan sonra ellerinizi ve yüzünüzü bol su ile yıkayabilirsiniz.

İç Mekan Bitki Böceklerinden Korunmak

Yazının başında da söylediğim gibi iç mekanda bitki bakıyorsanız eninde sonunda bitki haşereleri ile uğraşacaksanız. Ancak bazı tedbirler ile bu haşerelerin görülme aralıklarını uzatabilirsiniz.

Eğer bir bitkiniz böceklenmişse diğer bitkilere geçmemesi için onu ayrı bir yere almalısınız. Bu durum eve yeni getirdiğiniz bitkiler içinde geçerli. Yeni bir bitki aldığınızda diğer bitkilerin yanına koymadan önce böceksiz olduğundan emin olmak için en az 10 gün başka bir yere yerleştirin.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın