İkinci Hamileliğin Farkları

İkinci Hamileliğin Farkları

İlk ve ikinci hamilelik arasında bir fark var mıdır? Evet, tabii ki vardır. En azından, beden ilk gez geçtiği bir süreçte ne tür semptomlarla karşılaşacağını bilmezken, ikinci seferde ne tür değişiklikler umması gerektiğinin farkındadır. Aşağıda ilk ve ikinci gebelikler arasındaki en belirgin farkları bulabilirsiniz.

Kilo Alma

İlk hamilelikte gebe kadının vücudu nelerle karşılaşacağının farkında olmadığından ötürü, vücudun neler olup bittiğini anlaması zaman alır. Bu yüzden kadının kilosu normal seyrederken annenin karnı şişmeye başladığı andan itibaren hızlı bir ağırlık artışı görülür fakat ikinci hamilelikte bebek yumrusu çok daha erken oluşur ve daha dengeli bir kilo alma gerçekleşir.

Mide bulantısı ve Sabah Yorgunluğu

Bu karar verilmesi güç olan farklılıklardan biridir. Bizler için bu konuda hiçbir zaman kesin bir kanıya varmak mümkün olmasa da çoğu kadının söylemini esas almamız doğru olacaktır.

Çoğunlukla, kadınların söylediğine göre, ikinci hamilelik birinciye göre daha rahat geçmektedir. Yani ikinci hamilelikte kadınlar mide bulantısından ve sabah yorgunluğundan daha az mustarip olmaktadır. Bu yine de her kadının kendi biyolojik ve fizyolojik yapısıyla ilgilidir.

Diğer Sağlık Meseleleri

Gebe bir kadının tecrübe edebileceği birçok sağlık problemi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları varis, mesane sızıntısı, pelvis eklem ağrıları, hemoroit ve gebelik problemleridir. Bu demek değildir ki bu problemler ikinci hamilelikte kadının başına gelmeyecektir. Gelebilir ve bazıları ilk hamilelikte yaşanandan daha sıkıntı verici olabilir. Fakat ilki kadar kötü olmama ihtimali de bulunmaktadır. Bu daha olasıdır çünkü vücut artık rahatsızlığa karşı nasıl tepki vereceğini bilir durumdadır. Yani vücut rahatsızlıkla nasıl mücadele edeceğini öğrenmiş durumdadır.

Bir başka farklılık ise kendini duygusal alanda gösterebilir. Sonuçta bir çocuğa sahipken diğer bir çocuk fikri sizi daha farklı şekillerde etkileyebilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın