İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

Dişiniz iltihaplandıysa vakit kaybetmeden bir diş doktoruna görünmelisiniz çünkü tedavi ertelendikçe iltihabın diğer dişlere yayılması ve bu dişlerinde kaybedilme ihtimali önemli oranda yükselir. Doktorunuz iltihabı kontrol ederek antibiyotik önerebilir. Bunun dışında evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle iltihap şişliğini azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilirsiniz.

İltihaplı Dişe İyi Gelen Yöntemler

Poşet Çay: İltihaplanan ve ağrıyan dişinize yakın bir bölgeye kuru çay poşeti koyun. Çay poşetini kullandıktan sonrada iltihaplı bölgeye yerleştirebilirsiniz ancak önce soğutmanız gerekiyor.

Bunun için poşeti bardaktan çıkardıktan sonra 5-10 dakika buzlukta bekletin. Çay 30-40 dakika sonra etkisini göstermeye başlayacaktır.

Tuzlu Gargara: 1 büyük bardak ılık suya (oda sıcaklığında) 2 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Dişiniz ağrıdıkça bu suyla gargara yapabilirsiniz.

Gargara: Hidrojen peroksit (Hydrogen peroxide) içeren ağız gargaraları iltihaplı bölgeyi dezenfekte ederek diş ağrısını azaltır.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağıyla gargara yapabilirsiniz. Karışım için 2-3 çay kaşığı çay ağacı yağını suyla karıştırın.

Karanfil Yağı: Karanfilin uyuşturan etkisi ağrıyan bölgeyi hissizleştirir. Yağ yoksa karanfil tanelerini ağrıyan dişin çevresine yerleştirebilirsiniz.

İltihaplı Diş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sıcak ve soğuk içeceklerden kaçının
  • Yemek yerken iltihaplı dişinizle çiğnemeyin
  • Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın
  • Anti bakteriyel ağız gargarası kullanın
  • Sigara içmeyin

İltihaplı dişe ne iyi gelir sorusuna cevap olarak sıraladığım yukarıdaki yöntemler sadece geçici çözüm olarak kullanılabilir. Bu yöntemlerin hiçbiri iltihabın geçmesini sağlamaz sadece doktora gidene kadar yaşanan ağrıları hafifletir. Dişin tedavisi ve iltihabın ortadan kalkması için tek seçeneğiniz bir diş doktoruna gitmektir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın