İyi Kolesterol Nasıl Yükselir?

İyi Kolesterol Nasıl Yükselir?

Neredeyse tüm hücrelerimiz kolesterol içerir. Yüksek yoğunluklu lipoprotein ya da iyi kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoprotein yani diğer adıyla kötü kolesterol’den oluşan iki tip kolesterol vücudumuzda mevcuttur. Bu yazıda iyi kolesterol nasıl yükselir sorusuna cevaplar bulabilirsiniz.

Yükselen kolesterol değerleri genellikle kilo alma, obezite ve damar tıkanıklığı gibi sorunlara yol açmaktadır. Basit bir kan testi iyi ve kötü kolesterol seviyelerinin belirlenmesi için kullanılabilir. Kolesterol’ün iyi ve kötü olarak ikiye ayrılmasının ana nedeni iyi kolesterolün vücudumuz için gerekli olması ve kötü kolesterolün kanda çözülmeyerek damar çeperlerine tutunup birikerek damar tıkanıklığına sebep olmasıdır. Aslında iyi kolesterol seviyesi yükseltilerek kötü kolesterolle mücadele etmek ve damarlara yapışmasının önüne geçmek mümkündür.

Kandaki diğer bileşenlerin yanında kötü kolesterol damarlarda plak tabakaları oluşmasına neden olur. Plak oluşan damarlardan geçen kan miktarı azalacağı için beyin ve kalp gibi hayati organlara giden oksijen azalacaktır ve damarlar esnekliğini kaybedecektir. Bunun sonucu olarak büyük olasılıkla kalp krizi ve felç gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Düşük kötü kolesterol ve yüksek iyi kolesterol seviyeleri sağlıklı bir bünye için tavsiye edilmektedir. Kolesterol ölçümünde bir yağ formu olan trigliserit değerleri de ölçülmektedir. Sağlığınız açısından test sonuçlarının düşük kötü kolesterol, düşük trigliserit ve yüksek iyi kolesterol çıkması iyi bir sonuç olacaktır. Hayvansal gıdalar olan yumurta, kırmızı et, karides gibi besinler kötü kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır. İyi kolesterolü yükseltmek için diyet listenize size bu konuda yardımcı olacak gıdaları eklemeniz gerekir.

İyi Kolesterol Doğal Yollarla Nasıl Yükseltilir?

Yanlış beslenme, sigara içmek, hareketsiz bir hayat, yağ ve kırmızı et gibi gıdaların tüketimi kolesterol seviyesini yükselterek yaş almayla birlikte damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Bu hayat tarzı ve gıdalar aynı zamanda iyi kolesterol seviyesinin azalmasına da neden olmaktadır. Bu yüzden diğer zararları dışında iyi kolesterol seviyenizi korumak istiyorsanız kırmızı eti azaltmalı, sigara ve alkol kullanımını sınırlandırmalı mümkünse hiç kullanmamalısınız. Düzenli egzersizler kalp ve damar hastalıklarından korunmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.

İyi kolesterol seviyesini yükseltmeye yardımcı gıdalara gelince. Soya’nın içinde bulunan bazı kimyasalların iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Trans yağlardan (hazır ve işlenmiş gıdalardan), şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra beyaz ekmek ve beyaz pirinç tüketimini azaltmalısınız. Zeytinyağı, elma, fasulye, yulaf ezmesi, armut ve ekşi eriğin iyi kolesterolü arttırdığı bilinmektedir.

İyi kolesterol seviyenizi yükseltmek için alacağınız tedbirler, yaşam tarzınızdaki düzenlemeler ve dikkatli bir beslenme etkili olacaktır. Ancak bunlardan önce bir kan testi yaptırarak kolesterol seviyelerinizi öğrenmeli ve doktorunuza danışarak bu konuda alabileceğiniz tedbirleri belirlemelisiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın