Kablosuz Bağlantı ile TV'nizi Nasıl Bilgisayar Monitörü Olarak Kullanabilirsiniz?

Kablosuz Bağlantı ile TV’nizi Nasıl Bilgisayar Monitörü Olarak Kullanabilirsiniz?

Her ne kadar masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, beceri ve kullanılabilirlik açısından TV’lerin üstesinden gelse de TV’ler geniş ve daha kaliteli ekran kullanımı gibi bir avantaja sahiptirler. Eğer PC’nizi TV ekranına bağlayıp internette devasa bir erkan karşısında sörf yapmak gibi bir hayaliniz varsa, doğru parça ve aksesuarlar bunu gerçek kılmaya yeterlidir. Kablosuz bağlantıyı kullanmak, kullanım mesafenizi oldukça artıracak ve sizi, kabloların, bağlantıların dertlerinden ve bunların çıkardığı sorunlardan kurtaracaktır.

Kablosuz çeviriciyi masa üstü bilgisayarınızın kasasına ya da laptopunuza uygun portu kullanarak takın. Bu portlar VGA, S-video ya da USB portları olabilir. TV vericisini televizyonunuza uygun olan portu kullanarak takın. Çoğu vericiler satın aldığınızda yanında verilen adaptörlerle kolaylıkla bağlanılabilir. Aynı zamanda vericinizi bir DVD oynatıcının ya da oyun konsolunun kullandığı audio/video bağlantıları vasıtasıyla da bağlayabilirsiniz.

Masa üstünüze sağ tıklayarak ve kişiselleştirme opsiyonunu seçerek masaüstü görüntüleme merkezine gidin. Buradan görüntü ayarları bölümüne devam edip etkin mönitörünüzü TV’nizle değiştirin. TV’nizi açın ve görüntü kalitenizi, TV’nize uygun olana kadar yükseltin.

,

Kablosuz Bağlantı ile TV’nizi Nasıl Bilgisayar Monitörü Olarak Kullanabilirsiniz? İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. murat yıldırım 08 Şubat 2011 #

  Yazınızdan televizyonun çok kolay bir biçimde monitör olarak kullanılabileceği anlaşılıyor. Bahsettiğiniz kablosuz çeviriciyi nasıl temin edebileceğimi ve mümkünse marka ve model adı yazarak iletebilir misiniz?

 2. Mehmet 03 Mayıs 2012 #

  Merhaba, aynı soruyu ben de sormak istiyorum, umarım yazıyı yazan kişi geri döner.

  • admin 03 Mayıs 2012 #

   Merhaba,

   TV ile PC’nizi kablosuz olarak bağlamak için öncelikle TV’nizin wireless özelliği olup olmadığını belirlemelisiniz. Son yıllarda üretilen bazı modellerin wireless bağlantısı var. Eğer yoksa PC ve TV arasında sinyalleri alacak bir receiver kullanmanız gerekecektir. Bu alıcı “Wireless PC to TV system” veya “Digital Media Receiver” olarak teknoloji marketlerde bulunabilir. Bu cihaz TV’ye AV portundan bağlanarak ev içi cihazlardan wi-fi sinyali alabilir.

   Bir diğer seçenek ise içerisinde “Windows Media Center Edition (MCE)” bulunan windows’tan bu ayarı yapmak. Windows Media Center Edition (MCE) içerisinde PC’deki imajları TV’den izlemenize olanak tanıyan “wireless connectivity” özelliği bulunmaktadır.

   Son seçenek ise tüm ev sistemini PC’den wireless olarak yönetebilmek için “Media Center Extender” ürünlerini kullanabilirsiniz. Buna örnek olarak Linksys DMA2100’ı verebilirim.

   Sonuç olarak;

   TV ve PC arasında wireless bağlantı için;

   1. TV’nizin wireless özelliği olması ya da harici wireless cihazı bağlı olması
   2. PC’nizde wireless sinyallerini TV’yen gönderecek bir sistemin olması gerekmektedir.

   Onlarca farklı markanın yine onlarca farklı model TV’si bulunduğu için sizin durumunuza çözüm olacak doğru bağlantılar hakkında TV’yi satın aldığınız yere danışabilir ya da resmi sitesine giderek bilgi alabilirsiniz.

   • Mehmet 03 Mayıs 2012 #

    Bilgilendirme için teşekkür ederim.

 3. Ferdi 22 Ekim 2012 #

  6510 Samsung Smart Tv var ve Casper PC laptop HDCI çıkışı var. Artı PC’de ve TV’de wireless mevcut ancak kablosuz bağlanamıyorum bilgisayara.

 4. Ferdi 22 Ekim 2012 #

  Ne bilgisayardan tv’ye ne de tv’den bilgisayara kablosuz bağlanamıyorum. Yardım eder misiniz? İki cihazda yeni nesil cihaz.

  • murat 04 Kasım 2012 #

   Wi-fi var ama ne internet ne de pc bağlanmıyor. Çözümü nedir, nasıl oluyor?

 5. aydın 03 Mayıs 2013 #

  Yalın LCD TV’ye bir cihaz alarak direk internete bağlantı yapılabileceğini duydum. Bu cihazın ismini öğrenmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. Lap topu bağlıyorum LCD TV’ye. Orada sorun yok. Ama bazen lap top olmuyor direk tv den internete girmek istiyorum. teşekkürler. Tv smart değil.

  • kaptanrs 26 Haziran 2015 #

   sanırım chromecast ile bu sorun aşılabiliyor, küçük bi aparat.

 6. mehmet 16 Şubat 2014 #

  Arkadaşlar benim pc tvye bağlanıyor fakat ben görüntü alamıyorum bunun nedeni nedir acaba?

Bir Cevap Yazın