Kafa Derisi Kaşıntısı İçin Ne Yapmalı?

Kafa Derisi Kaşıntısı İçin Ne Yapmalı?

Kafa derisi rahat vermeyen bir sorundur ve sosyal ortamlarda utanç verici bir duruma dönüşebilir. Kafa derisi kaşıntısının nedeni egzama, kepek, sedef hastalığı ya da alerji olabilir. Doktora gidene kadar kullanabileceğiniz bazı doğal yöntemler ile kafa derinizde oluşan kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Aşağıda kafa derisi kaşıntısı için ne yapmalı sorusuna bazı cevaplar bulabilirsiniz.

Kafa Derisi Kaşıntısı İçin Aloe Vera

Jel ve sıvı olarak iki farklı formda satılan aloe vera nedeni ne olursa olsun kafa derisi kaşıntısını hafifletme özelliğine sahiptir. Aloe verayı kafa derinize sürdükten sonra etkisini göstermesi için en az 10 dakika bekleyin. Sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Saçlarda aloe vera kullanmanın kaşıntıyı geçirmesi dışında bir avantajıysa saçlarınızı daha yumuşak ve parlak yapmasıdır.

Eğer jel şeklinde aloe vera kullanacaksanız direk olarak kafa derinize sürebilirsiniz. Yani saçlarınıza da sürmenize gerek yok. Yine 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Çinko Pritiyon

Kepek şampuanlarında kullanılan ve tıptaki adı çinko pritiyon olan madde kafa derisi kaşıntısı tedavisinde kullanılmaktadır. Saç ürünleri satın alırken içindekiler bölümüne bakarak çinko pritiyon içeren ürünleri seçebilirsiniz. Bu içerikli şampuan ile saçlarınızı haftada 2-3 kez yıkamak kafa derinizdeki kaşıntıyı azaltacaktır.

Elma Şarabı Sirkesi

İşlenmemiş ve damıtılmamış elma şarabı tüm minerallerini koruyan bir üründür. Bu mineraller ve diğer içerikleri ile elma şarabı sirkesi kafa derisi kaşıntısı için kullanılan doğal bir çözümdür. Elma şarabı sirkesi saç derisinde kaşıntılara neden olan bakterileri öldürmeye ve kaşıntıyı hafifletmeye yarar. Ancak saçlarınıza zarar vermemesi için elma şarabı sirkesini direk olarak uygulamaktan kaçınmalı ve suyla seyreltmelisiniz. 1 ölçü elma şarabı sirkesini 4 ölçü ılık suyla karıştırıp haftada 2 kez şampuan öncesi kullanabilirsiniz. Durulamadan önce etkisini göstermesi için 10 dakika kadar kafanızda bekletin.

, ,

Kafa Derisi Kaşıntısı İçin Ne Yapmalı? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Elşen 19 Temmuz 2014 #

    Merhaba ben 35 yaşındayım benim kafa derisi kopuyor ve sonra kızarıklar kaşıntılar oluyor lütfen cevap yazın şimdiden teşekkür.

  2. nurgül 27 Ağustos 2014 #

    Saçlarım yağlanıyor ne yapsam ki. Kaşınıyor bir de ne önerirsiniz?

Bir Cevap Yazın