Kahvaltı Menüsünde Neler Olmalı?

Kahvaltı Menüsünde Neler Olmalı?

Kahvaltı menüsünde neler olmalı sorusunu cevaplamadan önce kahvaltı yapmamanın vücutta ne gibi sorunlara neden olabileceğinden bahsedelim. Uyku süresince kan şekeri düştüğü ve kahvaltı yapmadan şeker seviyesi düzelmeyeceği için bitkinlik, huzursuzluk ve dikkat dağınıklığı gün boyu devam eder. Metabolizma hızı düşük olur ve uyku hali devam eder. Kahvaltı menüsünde olması gerekenler ise süt, yumurta, ekmek (kepekli) olarak sayılabilir.

Kahvaltı özellikle gün içinde daha fazla kalori ihtiyacı olan çocuklar için çok önemli. Uyku süresi boyunca vücudun çalışması devam eder ve sistem vitamin, mineralleri kullanır. Bu nedenle kahvaltıda bu vitamin, mineralleri yerine koymak güne dinç başlamak açısından gerekli. Eğer kahvaltıyı pas geçer ve öğle yemeğine yüklenirseniz bu yemekte aldığınız yağlar vücut tarafından depolanır ve kilo alma sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

  • Bağışıklık sistemine destek sağlar ve hastalıklardan korur
  • Kilo korunmasına yardımcı olur
  • Zihne ve vücuda dinçlik verir yeni güne hazırlar
  • Vitamin eksikliği sorunlarını ortadan kaldırır
  • Dikkati arttırır
Kahvaltıda Neler Yenmeli?

Protein enerji verdiği için gün aşırı yumurta yiyebilirsiniz.

Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu karşılayacaktır. Bu ürünleri yağı azaltılmış olanlar arasından seçebilirsiniz.

Zeytini yağ doğal balı şeker kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Tüm bunlarla bir kaç dilim tahıllı, kepek ekmeği dilimi yiyebilirsiniz.

Çocuklara kahvaltı alışkanlığını kazandırmak önemli.

Kahvaltı menüsünde onun sevdiği yiyeceklere yer vererek bu alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın