Kalp Romatizması Nedenleri Nelerdir?

Kalp Romatizması Nedenleri Nelerdir?

Kalp romatizması nedenleri hakkında bilgilere geçmeden önce aslında en büyük nedenlerden biri olan romatizmal ateşlenme ile ilgili bilgi verelim. Bütün müdahalelere rağmen tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonu romatizmal ateşe sebep olabilir. Bu kalbinizi, eklemlerinizi, beyninizi ve derinizi de etkileyebilecek kısacası vücudun büyük bir bölümü üzerinde olumsuz etki yaratabilen bir enfeksiyon durumudur. Özellikle 5-15 yaşları arasındaki çocuklarda oldukça yaygın görülen bu durum 2-3 hafta tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Romatizmal ateşin yaygın olarak görülen belirtileri arasında yüksek ateş, yorgunluk, yutkunma zorluğu, kırmızı eklemler, göğüs ağrısı ve küçük deri tahrişleri bulunur.

Kalp Romatizması

Romatizmal kalp rahatsızlığı romatizmal ateş sebebiyle ortaya çıkan kalp kapakçıklarındaki hasarın bir sonucudur. Kalp kapakçıkları düzgün bir şekilde açılıp kapanmayabilir. Eğer romatizmal yüksek ateşe sahipseniz ve ateş 2-5 haftalık bir süre boyunca tedavi edilemezse kalp sıkıntıları yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Kalp Romatizması Tedavisi ve Alınacak Önlemler

Kalp romatizması rahatsızlıklarını önlemenin en iyi yolu, boğaz enfeksiyonlarını olabilecek en kısa sürede doktor tavsiyesi ile alınacak antibiyotiklerle tedavi ederek romatizmal ateşten kurtulmaktır. Fakat eğer romatizmal kalp rahatsızlığına şimdiden sahipseniz, kan incelticiler, beta blokerler, kalsiyum kanalı blokerleri almanız gerekebilir.

Herhangi bir operasyon geçirmeden önce antibiyotik almanız ve iltihabı temizlemeniz gereklidir. Vücuda olumlu etki eden antibiyotikler kişiden kişiye farklılık gösterdiği için sizin tedaviniz için kullanılabilecek en iyi antibiyotiği doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Kendi başınıza eczaneden alacağınız antibiyotikler hastalığınız üzerinde etkili olmayabilir.

Kalp Romatizması Belirtileri

Eğer sersemlik hissi duyuyorsanız, mide bulantısı ve baş dönmesi yaşıyorsanız, yüksek ya da düşük kan basıncına, göğüs ağrısı, düşük ya da yüksek nabza sahipseniz doktorunuzla mümkün olan en kısa sürede iletişime geçin. Eğer düzensiz kalp ritmi hissediyor ve nefes almakta zorluk çekiyorsanız kalp romatizması sorunu yaşıyor olabilirsiniz ve acil yardım almanız gerekir.

, ,

Kalp Romatizması Nedenleri Nelerdir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. hakan 26 Temmuz 2016 #

    Peki bu sorunun kesin tedavi yöntemi var mı? Yoksa ölene kadar sürekli tekrarlayacak, bizim de dikkatli mi olmamız gerekecek? Geri dönüş yaparsanız seviniriz. Saygılarımla Av.Hakan UY.

Bir Cevap Yazın