Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler

Karaciğer yağlanması ciddi bir sağlık sorunudur ve zamanında teşhis edilip tedaviye başlanmazsa karaciğer yetmezliği yaşanabilir. Bu nedenle yaptırdığınız testler sonucunda karaciğer yağlanması tespit edilirse test sonuçlarını bir doktora götürmeli ve size uygun tedavi sürecine başlamalısınız. Fazla kiloları vermek, bol sebze tüketmek ve almanız gerek yağı yemiş, balık ve zeytinyağından almak tedavinize destek olacaktır. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitkileri sizi fazla kilolardan kurtaracak ve kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olacak bitkiler olarak genelleyebiliriz.

Alkol, fazla kilo karaciğer yağlanmasının ana nedenleri. Ancak alkol kullanmasanız ve normal kilonuzda olsanız bile karaciğerde oluşan iltihaplanmalar sonucunda karaciğer yağlanması sorunu yaşayabilirsiniz. Yağlı karaciğer ileri aşamalara gelmedikçe belirgin semptomları yok. İleri derece yağlanma yaşayan hastalarda yorgunluk hali, karın bölgesinde şişlik ve rahatsızlık görülebilir.

Karaciğer yağlanması için en iyi teşhis yöntemi kandaki enzim seviyelerinin ölçüldüğü kan testleri. Bu testler ve ultrason ile yağlanmanın seviyesi tespit edilebiliyor. Doktorlar yağlanmanın ana nedenini bulup onu ortadan kaldırarak karaciğer yağlanmasını tedavi etme yoluna gidiyor. Bu nedenler düzensiz beslenme, kötü yağ kaynakları ve kilo olabilir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitkiler olarak belirli bitkileri veya doğal ürünleri saymak yanlış olur. Fazla kilolardan kurtulmak için zaten düzenli bir beslenme programına geçtiyseniz tüketeceğiniz sebzeler, lifli gıdalar size yardımcı olacaktır. Ayrıca kolesterol seviyenizi düşürecek doğal çayları kullanabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmanız hem kilo vermek hem de genel vücut sağlığını korumak açısından önemli. Haftada 3-4 gün iyice terleyinceye kadar yürüyüş yapabilirsiniz. Yağlı kırmızı etten uzak durmanız tavsiye edilir. Yemekleri mümkün olduğunca az yağlı tüketmeye çalışın ve yağ kullanmanız gerekiyorsa zeytinyağını tercih edin.

Bazı ilaçların karaciğerin fonksiyonlarını yavaşlattığı bilinmekte. Bu nedenle eğer başka bir rahatsızlık için ilaç kullanıyorsanız bu ilacın karaciğerde herhangi bir hasara yol açıp açmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Böyle bir durum söz konusu ise alternatif ilaçlar hakkında bilgi alın.

Referanslar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın