Karaciğerde Lezyon Belirtileri

Karaciğerde Lezyon Belirtileri

Pek çok kişide, çeşitli nedenlerden ötürü karaciğerde lezyon oluşumu görülebilir. Bu lezyonların büyük bölümü iyi huyludur ve hayati tehlike yaratmaz. Ancak bazı lezyonlar daha şiddetli belirtilere yol açabilir ve kısa süre içinde uygun tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılmaları gerekebilir. Ağrı, kanama ve bulantı karaciğerde lezyon belirtileri arasında en sık görülenlerdir.

Ağrı

Ağrı, karaciğer lezyonunun iyi veya kötü huylu olmasından bağımsız olarak en sık görülen belirtisidir. Ağrının nedeni lezyonun karaciğer dokusuna baskı yapmasından ileri gelir. Ağrıya neden olabilecek lezyon büyüklüğü en az 6 cm olarak kabul edilmektedir.

Kanama

Kanamalar yine karaciğer tümörünün bir belirtisi olarak ortaya çıkar ve genellikle iyi huylu lezyona işaret eder. Ancak nispeten daha nadir olarak görülen adenom gibi büyük karaciğer tümörleri de kanamaya yol açabilir.

Dolgunluk Hissi

Karaciğer lezyonlarının hemen her türünde, karnın üst ve alt kısmında dolgunluk hissi oluşabilir. Bu belirti genellikle karın bölgesinde rahatsızlığa yol açar ve kişiyi gaz giderici ilaçlar almaya iter. Dolgunluk hissi genellikle lezyonun ilk belirtisi olarak ortaya çıkar.

Bulantı

Karaciğer bölgesinde oluşan kistler ve lezyonlar mide bulantısına neden olabilir. Bulantı aynı zamanda safra kesesinde ya da safra kesesinde oluşan kistlerin bir sonucu olarak da görülebilir. Nedeni net olarak bilinmemekle birlikte safra kanalı kistleri kadınlarda daha çok meydana gelmektedir.

Sarılık

Karaciğerin fonksiyonlarını lezyon nedeniyle tam olarak yerine getirememesi göz ve ciltte sararmaya yol açar. Sarılık kandaki toksin birikiminin göstergesidir.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Karaciğerde Lezyon Belirtileri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Cahit demirkıran 05 Mart 2014 #

    Kronik hepatit b hastasıyım emar sonunç unda karaciğerde segment 7 ve 4/a düzeyinde milimetrik kontarastlanan alanlar olası hcc gelişimi açısından hapatobiliyer spesifik konntraslı ajan ile mr takibi önerilir bu sonuç a göre durumum nedir ne önerirsiniz?

  2. Zinnet Calap 03 Haziran 2016 #

    Merhaba ben tiroit ameliyatı oldum, patoloji sonucum bozuk geldi, tetkikler istendi ve karaciğerimde ekojen lezyon izlenmiş. TVU 139 mm olup, karaciğer sağ londa 12×17 mm boyutunda ekojen lezyon izlenmiş, yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın