Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı genel olarak geçicidir ve çoğunlukla ishal gibi diğer faktörlere bağlı olarak yaşanan bir rahatsızlıktır. İshal ise yedikleriniz sonucunda ya da mide üşütmesi gibi hastalıklarda ortaya çıkar. Ancak karın ağrısı kronik olarak yaşanıyorsa ve ağrılar tükettiğiniz gıdalardan bağımsız olarak ortaya çıkıyorsa daha ciddi bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu sorunların başında ülser gelmektedir. Ülser gibi rahatsızlıklar iyi bir beslenme planı ile kontrol altına alınabileceği gibi zamanında teşhis edilmeyen ve tedavisine başlanmayan ülserler mide kanamasına yol açabilmektedir. Bu nedenle karın ağrınız sürekli ise bir doktora görünmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Bu gibi ciddi durumlar dışında kalan ağrılar için yapılabilecekler ve karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Karın Ağrısını Azaltmak İçin Beslenme Planı

Karın ağrısı tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerle yakından ilgilidir. Bu nedenle beslenme diyetiniz için iyi bir liste oluşturup buna bağlı kalmayı başarabilirseniz karın ağrıları sizin için sorun olmaktan çıkar. Öncelikle hangi gıdaları ya da içecekleri tükettiğinizde karın ağrısı yaşıyorsunuz bunu belirleyin. Karın ağrısını tetikleyen yiyecekler ve içecekler arasında kahve, cola, asitli içecekler, enerji içeceklerini ve her türlü konserve ve hazır gıdayı sayabiliriz.

Eğer ishal nedeniyle karın ağrısı yaşıyorsanız normalde tükettiğinizden daha fazla sıvı tüketip vücudunuzun mineral ihtiyacına yanıt vermelisiniz. Ayrıca süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyetiniz varsa bunları bir süre tüketmeyin. Kafeinsiz kahvenin bile karın ağrısına yol açabileceğini hatırlatalım.

Yaşam Tarzı ve Karın Ağrısı

Sigara kullanıyorsanız ya da düzenli olarak alkol tüketiyorsanız karın ağrısı yaşama oranınızı arttırıyorsunuz. Sigarayı bırakmalı ve içkiyi de en az düzeye indirmelisiniz. Alkol ve sigara mide zarında hasara yol açarak karın ağrılarını tetiklemektedir.

Ağrıları tetikleyen diğer ürünler arasında pul biber, acı biber, karabiber, kızartmalar ve çok yağlı gıdalar gelmektedir. Midenizi hafif tutun. Bol bol salata yiyin ve taze meyve suyu tüketin. Günde ağır 2 öğün yerine küçük 4-5 öğün yemeye çalışın.

Karın Ağrısı İçin Bitkisel Çaylar

Nane, papatya ve zencefil çaylarının karın ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Bunları taze olarak alıp kaynattıktan sonra suyunu çay niyetine içebilir ya da piyasada bulunan hazır poşetlerden alıp günlük olarak tüketebilirsiniz. Eğer çaylar acı geldiyse tatlandırmak için bir çay kaşığı bal katabilirsiniz. Çocuklarda yaşanan karın ağrısı tedavisi için balla tatlandırılmış bu çaylar iyi bir seçenek olacaktır.

Karın Ağrısı ve Isı

Aşağı yukarı vücudumuzda yaşanan her ağrıyı hafifletme özelliği bulunan ısı karın ağrısı içinde etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Karın bölgesini sıcak tutarak ağrıların ve krampların azalmasını sağlayabilirsiniz. Biyot (sıcak su torbası) bunun için kullanabileceğiniz bir yöntem. Karın bölgenize battaniye sararak sıcak tutabilirsiniz.

Karın ağrısına ne iyi gelir sorusunu yukarıda kısaca cevaplamaya çalıştık. Yazının başında da söylediğimiz gibi karın ağrısı beslenmenize bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi ülser gibi ciddi rahatsızlıklar neticesinde de oluşabilir. Bu yüzden ağrılarınız sıksa ve şikayetiniz uzun süredir devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünerek doğru teşhis ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi almalısınız.

Bu yazı hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. derya 28 Nisan 2014 #

    Karın ağrısı bebeklikten beri devam ediyor evden yapabilecegim içeceklerden yapıp ağrıyı nasıl geçirebilirim?

Bir Cevap Yazın