Kaşıntıyı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Kaşıntıyı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Kaşıntı birçok sebepten dolayı meydana gelen bir sorundur. Özellikle şiddetli olduğunda büyük rahatsızlık verir. Aynı zamanda cildin tahriş olmasına neden olur. Kaşıntılardan kurtulmanız içinse birkaç bitkisel ve doğal yöntem var.

Özellikle makat bölgesinde meydana gelen kaşıntılar için; o bölgeleri kuru tutmanız önemlidir. Çünkü nemli bölgelerde kaşıntı daha fazla olmaktadır. Yine o bölgelerin yıkanmasında eğer sabun kullanılıyor ise çok iyi durulanmalıdır. Yine bu bölgelerdeki kaşıntıların önüne geçmek için; naylon iç çamaşırları ve giysiler yerine pamuk olanlar tercih edilmelidir.

Eğer genel bir kaşıntınız varsa bu durum beslenmenizden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle çikolata, alkol, kahve ve baharatlar kaşıntıya neden olur. Bu nedenle kaşıntısı olan kişilerin bu besinlerden uzak durması önerilir. Eğer şiddetli bir kaşıntı söz konusu ise; bunun birçok nedeni vardır. Şiddetli kaşıntısı olanların bir doktora başvurması ve kaşıntının nedeninin kesin olarak öğrenilmesi gerekmektedir. Buna göre öneriler ve tedavi uygulanabilir.

Kaşıntılar için bazı bitkisel çözüm yolarlıda vardır. Bunlar sayesinde kaşıntılarınızdan doğal olarak kurtulabilirsiniz. Bunun için değişik seçenekler mevcuttur. İlk olarak vazelin ile hazırlanan yönteme bakalım; 1 kahve fincanı vazelin içerisine 1 çorba kaşığı kadar ıtır çiçeği adı verilen bitkiden katılır ve iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım kaşıntı olan bölgelere sürülür.

Diğer bir yöntemde ceviz yaprağıdır. Yaklaşık olarak 100 gram kadar taze ceviz yaprağı 1 litre su içerisinde kaynatılır. Daha sonra süzülür ve kaşıntı olan bölgelere sürülür. Bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanabilirsiniz. Yaklaşık olarak 25-30 dakika boyunca kaşıntılı bölgeyi bu karışım ile temas halinde tutmalısınız.

Kaşıntı için faydalı bir bitki de çam yaprağıdır. Yaklaşık 1 litre suyun içerisinde 100 dram kadar çam yaprağını kaynatın. Daha sonra süzün ve kaşıntılı bölgelere bu süzüntüyü uygulayın. Son olarak ise defneyaprağı ile yapılan karışımı önerelim. Yine 1 litre suyun içerisine 100 gram kadar defneyaprağını ve 1 çorba kaşığı defne tohumu tozunu katarak kaynatın. Daha sonra aynı şekilde süzerek kaşıntılı bölgelere uygulayın.

Kaşıntıdan kurtulmanız için koruyucu önlemler almanız önemlidir. Fakat her şeye rağmen kaşıntı devam ediyorsa yukarıda yazdığımız bitkisel formülleri kaşıntılarınız için kullanabilirsiniz.

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın