Kepeğe Karşı Bitkisel Çözümler

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözümler

Oldukça sıradan bir saç derisi sorunu olan kepek için evde hazırlayabileceğiniz bakım maskelerini kullanarak çözüm bulabilirsiniz. Ancak kepeğe neden olan stres, kötü beslenme alışkanlıklarını çözmeden bu reçetelerle kepekten tamamen kurtulmanız mümkün değil. Bu gibi saç derisiyle doğrudan ilgili olmayan sorunlar dışında oluşan kepek için bazı bitkisel ve doğal çözümlerine bu sayfada yer vermeye çalıştık.

Kepeğe Karşı Limon Suyu

Limon suyunu sadece kepeğe karşı değil saç köklerinizin güçlenmesi ve saçların doğal parlaklık kazanması içinde kullanabilirsiniz. Limon suyunu saç derinizde kullanmak için saçlarınızı önce hafif bir şampuanla yıkayın. Nemliyken saç derinize parmak uçlarınızla masaj yaparak limon suyunu sürün. Yarım saat beklettikten sonra yine hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp iyice durulayın. İyi durulamak önemli çünkü limon suyu kalmış saçla güneşe çıkarsanız saç dipleriniz açılacaktır. Limon saç derisini temizler, fazla yağı alır ve köklerin güçlenmesini sağlar.

Kepeğe Karşı Aloe Vera

Aloe vera jeli kuru saç derisini yumuşatır ve saç diplerini güçlendirerek koparak dökülmelere karşı koruma sağlar. Banyoya girmeden önce saç derinize aloe vera jeli ile masaj yapın. 10 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayın. Bu uygulamayı kepek azalana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz. Her gün saçlarınızı şampuanlamak kuruluğa neden olabileceği için nemlendiricili, hafif şampuan kullanın.

Kepeğe Karşı Hindistan Cevizi Yağı

Doğal yağların saç bakımında ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Kepeğe karşı en etkili doğal yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Duşa girmeden Hindistan cevizi yağını masaj yaparak saç derinize sürün. Bir havlu sarıp yarım saat bekletin ve fırçayla saçlarınızı fırçalayın. Sonra ılık su ve şampuanla yağı saçınızdan çıkartabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Mayonez

Evet yanlış okumadınız kepeğe karşı mayonez. Mayonezin saç bakımında kullanıldığını biliyor muydunuz? Mayonez içindeki yumurta ve sirke saçları yumuşatmak ve doğal bir parlaklığa kavuşturmak için pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Kullanım şekli ise şöyle; saçlarınızı ıslatıp fazla suyu havluyla aldıktan sonra diplerine mayonez sürün. 30 dakika beklettikten sonra hafif bir şampuanla yıkanın.

Kepeğe Karşı Pancar

Pancar suyu kepeğe karşı etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Pancarı kökleriyle beraber kaynattıktan sonra suyuyla her akşam saç derinize masaj yaparak kepeği azaltabilirsiniz. Beyaz şeker pancarı daha etkili sonuçlar vermekte.

Kepeğe Karşı Sirke

Sirke anti bakteriyel özelliği ile saç derisinde oluşan tahrişlere karşı ve ölü derilerin temizlenip saç köklerinin hava alması için kullanılabilir. Daha önce sirkenin saça faydaları yazımızda sirkenin nasıl saç bakım maskesi ve kepeğe karşı kullanılabileceğinden bahsetmiştir. Yazıda tarifi detaylı olarak bulabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Çemen Tohumu

Çemen tohumlarını bir gece suda bekletip iyice şişmelerini sağlayın ve kaşıkla ezerek hamur kıvamına getirin. Sonra saç derisine masaj yaparak sürün. Diplerden uçlarına kadar saçlarınıza da sürebilirsiniz. 3-5 dakika beklettikten sonra şampuanla yıkayın. 5-7 gün sonra kepeğin azaldığını fark edeceksiniz.

Kepeğe karşı bitkisel çözümler ve kullanılabilecek doğal ürünler yukarıda yazdıklarımızla sınırlı değil. Yumurta maskesi, D vitamini ve beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemek kepeğin azalmasını sağlar. Örneğin çay, kahve, kafeinli ve gazlı içeceklerin tüketimini azaltın. Bol bol yeşil yapraklı sebze ve taze meyve tüketin. Günde 2.5-3 litre su içmeniz önemli. Et, şeker ve çikolata gibi besinleri kısıtlayın. Boya gibi ağır kimyasallar içeren bakım ve kozmetik ürünlerinden kaçının. Ağır şampuanlar, saç spreyi, jöle, fön makinesi, saç maşası kullanmayın ya da olabildiğince az kullanın.

Hem doğru, doğal ürünlerle düzenli bakım yaparak hem de yukarıdaki diğer önerilere kulak vererek kısa sürede kepekten kurtulabilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın