Kınanın Saça Faydaları

Kınanın Saça Faydaları

Kırmızı-turuncu renkte boya içeren bir bitki olan kına (hena) saça renk vermek dışında saç köklerini güçlendirmek için, saç tellerini kalınlaştırmak için ve kepeğe karşı kullanılabilir.

Kınadaki boyayı açığa çıkarmak için yaprakları kırdıktan sonra limon suyu ya da elma sirkesi gibi asitli bir sıvı kullanmak gerekir. Boya aynı zamanda kökleri de güçlendirerek dökülmeye karşı koruma sağlar ve beyazlarınızı kimyasal boyalar kullanmadan kapatmanıza olanak tanır. Antifungal özelliklere sahip kına saçkıran ve bit gibi diğer saç sorunlarıyla mücadelede de kullanılabilir.

Asya’nın bazı bölgeleri, Orta Doğu, kuzey ve doğu Afrika’da yetişen kınayı saçlara bakım uygulamak amacıyla kullanacaksanız macun kıvamına getirmeniz gerekir. Macunu taze kına yapraklarından ya da kına tozundan hazırlayabilirsiniz. İyi bir kına tozu seçmek için metalik tuz içermediğinden ve başka bir şeyle (kimyasallarla) karıştırılmadığından emin olun.

Kepeğe Karşı Kına: Aşırı kuru ya da yağlı saç derisi, dermatit, egzama ve mantar gibi nedenlerle oluşan kepek sorununa çözüm için kına kullanabilirsiniz. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile kına ciltteki fazla yağı alır, kuru saç derisini nemlendirir ve saç derisi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak çabuk kirlenmesini engeller.

Tabi kınanın kepek üzerindeki etkisi kepeğin oluşma nedenine bağlıdır. Eğer sedef hastalığı ya da egzama nedeniyle kepek oluşuyorsa kınayla buna çözüm bulamazsınız. Bir cilt doktoruna giderek reçeteli cilt merhemleri kullanmanız gerekebilir.

Yıpranmış Saçlar İçin Kına: Çin tarçını olarak da bilinen ve Mısır’da yetişen bir kına türü olan Cassia obovata su ile karıştırılıp saça uygulandığında saç tellerini kalınlaştırır, saçların daha hacimli, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Su yerine portakal suyu gibi asitli sıvılar kullanırsanız açık kahve ve altın sarı tonları elde edebilirsiniz.

Kınanın saça faydaları sadece kepekle mücadele ve yıpranmış saçların daha sağlıklı görünmesi ile sınırlı değil. Esas faydası saç boyası kullanmadan saçlarınıza renk vermeniz için doğal bir alternatif sunuyor olması. Çok ağır kimyasallar içeren ve saçları büyük oranda yıpratan kozmetik saç boyaları yerine kına kullanarak beyaz telleri örtebilir ve saçınıza renk verebilirsiniz.

Ayrıca kınayla renk seçenekleriniz sadece turuncunun tonlarıyla sınırlı değil. Kınayı hazırlarken karışıma atabileceğiniz bazı doğal ürünlerle (paprika, siyah çay…) açık kızıldan koyu kumrala kadar farklı renkler elde edebilirsiniz.

,

Kınanın Saça Faydaları İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. Aygul 07 Ocak 2015 #

  Çok güzel bir ürün ben kullanıyorum saçım için. Herkese tavsiye ederim. Saçlara renk ve güzellik veriyor.

 2. Ayşe 13 Ocak 2015 #

  Benim saçlarımda 10 yıldır sedef hastalığı vardı, kına yaktım geçti, artık saçlarım daha canlı ve rengi de mükemmel, kesinlikle kullanın.

 3. Nejla 19 Nisan 2015 #

  Ablam saçlarına 18 yıldır kına sürüyordu, saçları sağlıklı ve parlak, çabuk üzüyordu. Tek derdi uzun sürmesi ve çok zahmetli oluşuydu. O zamanlar sadece kızıl renk olduğu için ben kullanmadım ancak çok şükür şimdi her renk var; kumraldan siyaha kadar. Artık ben de saç boyası yerine kına kullanmayı tercih ediyorum, kimyasal içerikli boyalar artık saçlarımı ciddi derecede yıprattı ve hiç bir çözümü bulunmuyor. Kuaförlere verdiğim paranın haddi hesabı kalmadı, ama sonuç hala aynı. Kına saçlar için en doğal yollu çözüm. Ablam yaklaşık 2 yıldır zaman probleminde dolayı boya kullanmaya başlamıştı veo sağlıklı güzel saçları birden yıpranmış hale geldi. Şimdi ise tekrar kınaya başlamak istediğini söylüyor.

 4. Ayse 07 Şubat 2016 #

  Merhaba,
  İyi bir kına tozu seçmek için metalik tuz içermediğinden ve başka bir şeyle (kimyasallarla) karıştırılmadığından emin olun, demişsiniz. Bunu nasıl bilebilirim? Kınanın doğal olduğunu nasıl anlayabilirim?
  Teşekkürler, Sevgiler

Bir Cevap Yazın