Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Kol Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri

Kol ağrısının tedavisindeki en önemi nokta nedenin belirlenmesi ve ona göre bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır. Bu nedenle muayene aşamasında çok dikkatli bir inceleme yapılmalı ve kesin neden belirlenmeye çalışılmalıdır. Neden belirlendikten sonra doktor çeşitli tedavi yöntemlerini önerebilir. Bu yöntemler istirahat, ilaç tedavisi yada cerrahi bir tedavi olabilir. Dediğimiz gibi bu nedenin belirlenmesi ve doktorun önerisine göre değişir. Yine ağrının şiddeti de tedavi yöntemi üzerine etkili olan bir durumdur.

Eğer kol ağrısı basit bir nedenden kaynaklanıyorsa herhangi bir ilaç tedavisine yada cerrahi tedaviye gerek yoktur. Bu durumda ağrılar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Tabi ki bu sürede ağır işlerden ve kolu yormaktan kaçınmak gerekir. Eğer bu süreç içerisinde herhangi bir ağır iş yapılırsa ağrı devam edebilir ve şiddetlenebilir. Yine doktorunuz bu ağrılar için sizlere hafif egzersiz önerilerinde de bulunabilir. Yine fizik tedavi seçeneği de mevcuttur.

Kol ağrıları eğer daha spesifik bir nedenden kaynaklanıyorsa doktorunuz burada sizlere ilaç tedavisi önerebilir. Özellikle kas gevşetici ve antienflamatuar ilaçlar kol ağrılarında sıklıkla kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar kaslarla ilgili ya da yangısal bir durum olduğunda kullanılır. Yine ağrı kesici ilaçlar da sıklıkla kullanılır.

Bazı bakteriyel enfeksiyonların da kol ağrısına neden olabileceği bilinmektedir. Eğer kol ağrısının nedeni bu bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanıyor ise; bu durumda antibiyotik tedavisi de uygulanabilmektedir. Yine sinirlerden kaynaklanan bir durum söz konusu ise B vitamini kompleksleri de kullanılabilmektedir. Kısacası önemli olan kol ağrısının nedenidir. Nedene göre değişik ilaçlar kullanılabilmektedir.

Kol ağrıları için diğer bir tedavi seçeneği ise cerrahi tedavilerdir. Kol ağrısının nedeni herhangi bir kırıksa bu durumda cerrahi tedavi uygulanabilir. Kol ağrısının en büyük sebeplerinden olan boyun fıtığı da eğer ilerlemiş ise bu durumda da cerrahi müdahale gerekebilir. Boyun fıtığının ilk aşamalarında fizik tedavi ve ilaç tedavi etkili olabilmekteyse de daha ileri aşamalarda cerrahi müdahale kaçınılmaz olmaktadır. Yine bazı tümörler kol ağrısına neden olabilmektedir. Bu tümörlerden bazılarının operasyon ile alınması gerekmektedir.

Kısaca kol ağrısının tedavisinde neden çok önemlidir. Nedene göre basit istirahat, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale önerilebilir.

Kol Ağrısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğer kolunuzdaki problem çok hafifse, aşağıdaki yöntemler ağrının, şişmenin, sertliğin ve kas kramplarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Yine de bu yöntemlere başvurmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 • Dinlenin ve sert ya da ağrılı bölgeyi koruyun. Ağrıya neden olabilecek bir aktivite varsa durdurun, değiştirin ya da ara verin.
 • Buz ağrıyı ve şişmeyi azaltır. Şişmeyi önlemek ya da en aza indirgemek için hemen buz uygulayın. Buzu 10-20 dakika, günde 3 ya da daha fazla kez uygulayın.
 • Buz uygularken, otururken ya da yatarken ağrılı bölgeyi yastık üzerinde yükseltin. Şişmenin en aza indirgenmesine yardımcı olmak için bölgeyi kalp seviyesinde ya da kalp seviyesinin üzerinde tutun.
 • Yüzükleri, bilezikleri, saatleri ya da elinizdeki ve kolunuzdaki tüm aksesuarları çıkarın. Eğer şişme artarsa aksesuarları çıkarmak daha zor olacaktır. Aksesuarların çıkarılmadan şişmenin gerçekleşmesi sinir basısı ya da kan akışının sınırlanması gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.
 • Eğer daha rahat hissediyorsanız ya da bölgeyi destekliyorsa kol askısı kullanın. 48 saatten fazla kullanmaya ihtiyaç duyacağınızı hissediyorsanız doktorunuzla görüşün.
 • Ağrıyı hafifletmek ve kan akışını desteklemek için bölgeye nazikçe masaj yapın. Eğer ağrıya yol açıyorsa bölgeye masaj yapmayın.
 • Sigara içmeyin ya da diğer tütün ürünlerini kullanmayın. Sigara içmek kan akışını azaltacağı ve doku tamirini geciktireceği için iyileşmeyi yavaşlatacaktır.
 • Ağrılı bölgeyi elastik bandajla sarmak şişmenin azalmasına yardımcı olur. Çok sıkı sarmayın, çünkü bu ilgili bölgenin altında daha fazla şişmeye neden olabilir. Eğer çok sıkıysa bandajı gevşetin. Bandajın çok sıkı olduğunun belirtileri hissizlik, sızlama, ağrıda artış, soğukluk ya da bandajın altındaki bölgede şişmedir. 48 saatten daha fazla bandaja ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşün.
 • Evde uyguladığınız bu yöntemler süresince şunlardan herhangi biri meydana gelirse hemen doktorunuza görünün: Kolunuzu normal bir şekilde kullanamazsanız, enfeksiyon belirtisi gelişirse, hissizlik ya da karıncalanma varsa, cilt soğuk ve solgunsa, semptomlar daha sık ve daha şiddetli hale geldiyse.

Kol Ağrısından Korunmak için İpuçları

Genel Korunma İpuçları

 • Herhangi bir faaliyet öncesi iyi ısının ve esneyin.
 • Egzersiz öncesi ve egzersiz esnasında ekstra su için.
 • Aktiviteler süresince kasları zorlamamak için hareketleri doğru yapmaya özen gösterin.
 • Ölçünüze, gücünüze ve kabiliyetinize uygun ekipmanlar seçin.
 • Sporu doğru yapabilmek için uzman kişilerden ders alın.
 • İş yerinde yaptığınız bir şeyin ağrıya neden olduğunu düşünüyorsanız insan kaynakları ile görüşüp neler yapılabileceği hakkında bilgi alın.

Kemiklerinizi Güçlü Tutun

 • Kemiklerinizi güçlü tutabilmek için süt, peynir, yoğurt, brokoli gibi sağlıklı yiyecekler tüketin.
 • Egzersiz yapın ve aktif kalın, doktorunuzla beraber size hangi egzersizin uygun olacağına karar verin.
 • Eğer erkekseniz günde 2, kadınsanız günde 1 alkolik içecekten fazla tüketmeyin. Alkol tüketmek zayıf kemiklere sahip olma ihtimalini ve ayrıca düşme ihtimalini arttırır.
 • Sigara içmeyin ya da diğer tütün ürünlerini kullanmayın. Sigara içmek osteoporoz ihtimalini arttırır.
Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, , ,

Kol Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. eraslan 16 Kasım 2013 #

  Benim kolumda su toplaması kaslarda iltihaplanma var. Emar çektirdim boyun fıtığı var dedi doktur ağrı kesici verip gönderdi sizin tavsiyeniz?

Bir Cevap Yazın