Kol Altında Ağrı Nedenleri

Kol Altında Ağrı Nedenleri

Koltuk altında yaşanan ağrının nedeni pek çok farklı sağlık koşuluna bağlı olabilir. Bu bölgede yaşanan ağrıların başlıca nedenleri; şişen lenf düğümleri, kistler ve bakteriyel enfeksiyonlardır. Ayrıca koltuk altında bulunan sinirler, kaslar, kemik ve damarlarda yaşanan sorunlar hafif veya şiddetli ağrılara yol açabilir. Sinir sistemini etkileyen hastalıklar, kol altında ağrı olarak kendini belli edebilir. Yaralanma ve darbelere bağlı ağrılar, eğer çok şiddetli değilse, ağrı kesici ve dinlenme ile tedavi edilebilir, ancak koltuk altı ağrısına neden olan bazı hastalıkların tedavisi için uzman yardımı almak şarttır.

Kol Altı Ağrısı Nedenleri

Son derece hassas olan ve kolayca şişebilen lenf bezleri koltuk altı ağrısının başlıca nedeni olarak gösterilmektedir. Erkeklerde sadece koltuk altında, kadınlarda ise koltuk altı ve meme çevresinde bulunan lenf düğümlerinin şişmesi genel olarak ciddi bir rahatsızlığa işaret etmez. Ancak lenf şişliği sık sık oluşuyorsa ve şişlik uzun bir süre devam ediyorsa altında yatan nedenin belirlenmesi için doktor kontrolü gerekebilir. Geçmeyen lenf bezi şişliği bazı durumlarda ciddi bir viral enfeksiyon veya kanserin belirtisi olarak meydana gelebilir.

Grip, nezle gibi hastalıklar tüm vücutta kırıklığa neden olabileceği gibi koltuk altında da ağrıya yol açabilir. Üst solunum yolunu etkileyen bu hastalıklar, bağışıklık sistemini zayıflatır ve halsizliğe neden olur. Hastalık sırasında bol bol dinlenmek ve virüslere karşı vücudun direncini arttırmak için C vitamini tüketmek, hastalığın ve koltuk altında yaşanan ağrıların daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

Koltuk altında kolayca oluşabilen kistler, bu bölgede yaşanan ağrıların en çok görülen nedenleri arasında yer almaktadır. Nemli, sıcak, güneş ışığı görmeyen ve toksinlerin önemli bir kısmının vücuttan atıldığı koltuk altında oluşan kistler doktor tarafından muayene edilmelidir. Genellikle muayenehanede küçük bir cerrahi operasyonla alınabilen bu kistler, nadir olmakla birlikte kanserin bir belirtisi olarak oluşabilir.

Kolda veya koltuk altında bulunan kasların zedelenmesi, ters bir harekete maruz kalması, gerilmesi ve zorlanması koltuk altında geçici ağrılara yol açabilir. Kasın zorlandığı durumlarda ağırlık kaldırmak ve bu bölgeyi hareket ettirmek ağrıların şiddetlenmesine neden olabilir.

Boyun ve omuz bölgesinde bulunan bir sinir ağı olan “brakiyal pleksus“u etkileyen rahatsızlıklar kol, omuz ve koltuk altında ağrı yaratabilir. Bu sinirler gerilme, basınç, zorlanma nedeniyle zarar görebilir. Ters baş ve omuz hareketleri brakiyal pleksus yaralanmalarının başlıca nedenleridir. Sinirleri etkileyen yaralanmalarda ağrıya ek olarak, uyuşma, kol kaslarında güç ve kontrol kaybı görülebilir.

Vücudun en hareketli eklemlerinden biri olan omuz eklemi “eklem çıkıklarına” oldukça yatkındır. Bu çıkıklar tam ve kısmı çıkık olarak görülebilir. Her iki durumda da omuz ve koltuk altında şiddetli ağrılar meydana gelir. Omuz çıkığının diğer belirtileri ise; bölgede şişlik, hissizlik, halsizlik ve morarmadır. Bazı omuz çıkıkları tendon ve sinir hasarına yol açabilir.

Göğüs ve el arasındaki arterlerden bir veya daha fazlası tıkandığında görülen “periferik arter hastalığı” koltuk altı ağrısına yol açabilir. Nadir olarak görülen bu hastalık genellikle 65 yaş üzeri ve sigara kullanan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın diğer belirtileri; soğuğa karşı dayanıksızlık, yorgunluk, halsizlik, kol krampları, kas kaybı, darbe almamış bölgelerde görülen morarmadır.

Bir Bakışta Koltuk Ağrısı Nedenleri

Genel Nedenler

 • Kemik kırığı
 • Koltuk altı tahrişi
 • Koltuk altında meydana gelen küçük kesikler veya yaralar
 • Sinir sıkışması
 • Aşırı zorlanma
 • Spor yaralanmaları
 • Kistler
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Soğuk algınlığı
 • Lenf düğümlerinin şişmesi
 • Viral enfeksiyonlar
 • Bölgeyi etkileyen ameliyatlar

Hayati Önem Taşıyan Nedenler

 • Tümörler
 • Anjin (kalbe kan akışının azalmasına neden olan göğüs ağrısı)
 • Derin damar trombozu (akciğerde emboliye, kalp krizi ve felce neden olabilen pıhtılaşma)
 • Ciddi kemik kırıkları

Önlemler

Koltuk altı ağrısı, özellikle nedeni tam olarak bilinmiyorsa ve sık sık tekrar ediyorsa ciddiye alınmalıdır. Bazı durumlarda ağrı kendiliğinden geçebilir veya evde uygulayacağınız bazı yöntemler işe yarayabilir. Diğer durumlarda ise ağrı şiddetlenebilir ve altında yatan nedene bağlı olarak vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir. Göğüste veya kalpte yaşanan sorunların belirtisi olarak koltuk altı ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Hayati önemi bulunan organları ilgilendiren hastalıklar için vakit kaybetmeden doktora görünmeli ve ağrının nedenini, uygun tedavi yöntemlerini öğrenmelisiniz. Koltuk altını etkileyen bazı ciddi hastalıkların; kalıcı sinir hasarı, kalıcı his kaybı, kalp krizi, şiddetli ağrı, kanser ve enfeksiyonun yayılması gibi çok önemli komplikasyonları olabilir.

Uyarı: “Koltuk altında ağrı nedenleri” yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Herhangi bir koşulda teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Koltuk altında ağrı şikayetiniz varsa en doğru teşhis ve tedavi yöntemleri için doktorunuza danışın.

Kaynaklar

, ,

Kol Altında Ağrı Nedenleri İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. gamze 20 Mayıs 2014 #

  Merhaba ben Adanadan Gamze sol sırtımda kas sıkışması var buda sol koltuk altına ağrı yapıyor ne yapmam gerek tadavisi ne?

  • Prof. İbrahim ege 28 Ağustos 2016 #

   Koltuk altını hava da tutman lazım günde 2 saat

 2. arzu 03 Eylül 2014 #

  Merhaba sol koltuk altımda damar şişmiş ağrıyor doktora gitmem gerekiyor mu ciddi bir şey olabilir mi?

Bir Cevap Yazın