Kolonoskopi İçin Hazırlık

Kolonoskopi İçin Hazırlık

Kolonoskopiye hazırlık için yapılması gereken en temel şey kalın bağırsağı boşaltmaktır. Başarılı bir kolonoskopi için bağırsakların hazırlanması doğru ve istenilen bir şekilde olmalıdır, başarısızlık durumunda doku ve poliplerin kaybına bağlı uygunsuz sonuçlar nedeniyle tedavinin tekrar edilmesi gereklidir. Bağırsakların temizlenmesi için doktor tarafından önerilen maddelerin alınması ve kolonoskopi uygulanmasından bir gün önce önerilen yiyeceklerin yenmesi doktorların sizden yapmanızı bekledikleridir. Kolonoskopi hazırlığı talimatlarını tam ve eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmek için,kolonoskopi öncesi bağırsak hazırlanmasıyla ilgili ayrıntılı bir şekilde bilgi edinmelisiniz.

Doktor gözetiminde kolonoskopi hazırlıkları şunları içerir; kalın bağırsağın temizlenerek kolonoskopi için hazır hale getirilmesi, alkollü içeceklerden uzak durulması, yeterli miktarda su içilmesi ve daha önceden aldığınız vitamin ve minerallerin kolonoskopi öncesi bırakılmasıdır. Uygulayacağınız diyet için özel olarak hazırlanan sıvı maddeler bağırsaklarınızı temizlemenize yardımcı olurlar. Bağırsaklarınızı temizlemek için genellikle doktorlar tarafından hastalarına, polietilen glikol verilir. Polietilen glikol maddesinin bağırsak temizlenmesi sırasında verimli olabilmesi için tam ve eksiksiz bir biçimde hastalara verilmesi gerekir.

Kolonoskopi testine girmeden önce mercimek, fasulye, çiğ sebze ve bunun gibi demir prepatları içeren iri taneli besinler yememeniz gerekir. Kesinlikle çekirdeği olan meyve ve besinlerden uzak durmalısınız. Kolonoskopi için size yapılacak bağırsak testinden önce Dulcolox gibi testlerle bir gün önceden kendinize bağırsak testi yapabilirsiniz.

Bağırsak temizlemek için kullanacağınız ilaçların her hangi bir alerjinizi tetiklemediğine dikkat edin. Kesinlikle kendi bünyenize uygun olamayan ilaçlar kullanmayın. Eğer bir kalp rahatsızlığınız veya akciğer ile ilgili bir hastalığınız varsa hekiminize danışmadan hiçbir ilaç kullanmayın. Doktorunuzun verdiği reçete ve talimatlara uymak sizin tedavi sırasında ve sonrasında olası sorunlardan korunmuş olmanızı sağlar. Kolonoskopi işlemleri bir hastanede veya doktorunuzun muayenehanesinde yapılabilir. Ancak kolonoskopi işleminin yapılabilmesi için öncelikle bu tedaviyi istediğinize dair bir onay formu göndermeniz gerekmektedir.

Kolonoskopinin başarılı olabilmesi için kendinizi zihinsel olarak bu tedaviye hazırlamanız önemlidir. Kendinizi daha rahat ve hazır hissetmek için yakınlarınızdan ve doktorunuzdan destek alabilirisiniz. Kolonoskopi sırasında doktorunuz size kendinizi daha iyi hissetmeniz için bir ilaç verecektir. Bu ilaç kolonoskopi işlemine hazırlık için önemlidir ve hastayı uyanık tutar.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın