Kolonoskopi Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Kolonoskopi Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Kolonoskopi kalın bağırsağın bir bölümü olan kolonda videoendoskop ile şikayetlerin nedenini belirlemek için yapılan işlemdir. Bu işlem sonrasında yine kalın bağırsağın bir bölümü olan rektum ve diğer iç bölgeler kontrol edilmiş olur. Ancak bu işlem öncesinde kolonoskopi için yapılması gereken birtakım ön hazırlıklar vardır. kolonoskopiden önce yapılması gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

  • Golytely adı verilen toz halindeki bir içecek belli bir gramda ve her 10 dakikada bir kolon temizlenene kadar içilir.
  • Phospho – Soda adı verilen ve reçetesiz olarak da satılan kabızlık giderici 3 bardak su ile birlikte tüketilir.
  • Sodyum fosfat alınır. Bu Osmo prep ve Visicol kolonoskopiye hazırlık haplarındandır ve kabızlık gidericinin etkisini azaltmak için alınırlar.

Yukarıda saydığımız bu ilaçlar elbette ki ancak doktorunuz önerdikçe alabileceğiniz ilaçlardır. Visicol ve Osmo prep ilaçlarının dozunu doktor belirler. Bunu yapmadan önce ise hastanın çok sıkı bir sıvı rejimine girmesi gerekir. Visicol alımında her 15 dakikalık arada bir 7 doz önerilir. Bu dozlar test yapılacak sabaha kadar devam eder. Visicol kullanan hastalarda kabarmalar, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Osmo prep, kolonoskopi öncesinde alınan ilaçlar içinde yeni versiyonlardandır. Uygulama öncesinde bir gece önce ve uygulamanın yapılacağı sabah alınır.

Kolonoskopi öncesi hazırlıklarda diyetin rolü çok önemlidir. Yenmemesi gereken birtakım yiyecekler vardır. Eğer bu tip bir operasyon geçirecekseniz lif içeren yiyeceklerden uzak durun. Haşlanmış tavuk, buğulanmış alabalık, peynir, beyaz ekmek ve derisiz patates yiyin. Fındık, meyve, kırmızı et, pirinç ve sebze gibi lif bakımından zengin olan yiyecekleri tüketmeyin. Süt ve renklendirilmiş içeceklerden de kesinlikle uzak durun. En az bir hafta öncesinden bu diyete mutlaka başlayın. Bu konuda doktorunuzun söyleyeceklerini de mutlaka dikkate alın ve onun söylediği şeylerin dışına çıkmayın.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın