Kolonoskopiye Hazırlık Diyeti

Kolonoskopiye Hazırlık Diyeti

Kolonoskopiye hazırlık diyeti olarak bilinen diyet, görsel muayene öncesi ne tür gıdalar almanız gerektiğini söyler. Bu diyetin amacı kolonoskopi öncesi dışkı oluşumunu azaltmak ve uygunsuz gıdalardan bağırsaklarınızı korumaktır. Kolonoskopi sırasında bağırsaklarınız tam anlamıyla boş değilse kolon anormalliklerini tespit etmek bazen mümkün olmayabilir. Kolonoskopiye hazırlık diyeti için işte size ipuçları:

Lifli Gıdalardan Uzak durun

Lif yönünden zengin besinler uzun zaman boyunca sindirilmeden bağırsaklarınızda kalır. Lifli gıdalar yediğinizde, kolonoskopi sırasında bağırsaklarınız dolu olacağı için elde edilecek görüntüler yeterli olmayabilir. Bu yüzden uygulayacağınız diyette brokoli, enginar, yeşil bezelye, muz, elma,badem, ceviz, yulaf ezmesi, makarna ve arpa gibi lif yönünden zengin besinler yer almamalıdır.

Yağ Oranı Yüksek Gıdalardan Sakının

Kolonoskopi öncesi tüketeceğiniz yağlı gıdalar, elde edilecek görüntülerin bulanık olmasına neden olacağı için doktorlarınızın sonuçlarınızı yorumlamasını zorlaştırabilir. Bu yüzden makarna, hamburger, kuzu ve kırmızı et gibi yağlı gıdalar kolonoskopiye hazırlık diyet içinde yer almazlar. Süt ve süt ürünleri içeren gıdalar da diyet içinde yer almaz. Ayrıca doktorlar kolonoskopi öncesi kola gibi gazlı içecekleri kullanmamanızı önerirler.

Kolonoskopiye Hazırlık Diyetinde Alınacak Besinler

Hangi gıdalar kolonoskopiye hazırlık diyetine dahil edilebilir? Kolonoskopi öncesi bağırsaklarınızın çok çalışmasına neden olmayacak düşük yağlı gıdalar diyetiniz için idealdir. Örneğin kızarmış tavuk yerine, haşlanmış tavuk yemek bağırsaklarınızın daha hızlı sürede işini bitirmesini sağlar. Ayrıca kolonoskopi öncesinde haşlanmış yumurta, beyaz peynir ve ekmek yiyebilirsiniz.

Günlük Su Alımınızı Arttırın

Kolonoskopiden 3-4 gün önce bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Kolonoskopi öncesi yeterli su alımı iyi sonuçların elde edilebilmesi için gereklidir. Yeterli su tüketimi ile bağırsaklarınızdaki atıklardan kurtularak kolonoskopiye hazır hale gelebilirsiniz. Ayrıca sıvı alımını arttırmak için elma suyu, çay ve sütsüz kahve içebilirsiniz.

,

Kolonoskopiye Hazırlık Diyeti İçin 3 Yorum Yapılmış

  1. Şeref 08 Şubat 2012 #

    Teşekkür ederim.

  2. emel 20 Eylül 2012 #

    Teşekkürler. Bana verilen diyette yazanlar o denli katı ki ne yenir diye düşünmekten sterese girdim, kolonoskopiyi unuttum..

  3. burcu 18 Nisan 2014 #

    Benim annem kolonoskopi ameliyatı olacak bunun için ne yemli ne yememeli bana yardımcı olur musunuz lütfen.

Bir Cevap Yazın