Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir?

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir?

Koltuk altlarının gereğinden fazla terlemesi pek çok insan için rahatsız edici bir durum yaratmaktadır. Aşırı koltuk altı terlemesi gün içinde kullandığınız deodorantı bastırarak kötü kokuya neden olabilir. “Koltuk altı terlemesi nasıl engellenir” sorusunun cevabı olarak botoks gibi profesyonel tedavilerden bitkisel çözümlere kadar pek çok yöntem uzmanlar tarafından önerilmektedir. Önce doğal ve evde uygulayabileceklerinizi deneyebilir, bunlar aşırı terlemeye çözüm olmazsa profesyonel yöntemlere başvurabilirsiniz.

Koltuk altı terlemesi için botoks ve lazerli tedavi yöntemleri bulunmakla birlikte her gün bir bardak adaçayı içmek bile sizin sorununuza bir çözüm olabilir. Güçlü formüllü ve özellikle terlemeyi engelleyici etkisi bulunan bir deodorant kullanmak kötü kokuyu, evden çıkmadan koltuk altına bir miktar pudra dökmek terin kıyafetinize geçmesini geciktirir.

Aşırı Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir?

Terleme vücut sıcaklığının korunması ve toksinlerin vücuttan atılması için gereklidir. Toksinler vücuttan ter ve idrar yoluyla atılır. Terlemeyi azaltmak ve düzenli olarak tuvalete çıkabilmek için günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Yeterli miktarda su alımı toksinlerin ter yerine önemli bir miktarının idrarla atılmasını sağlayacaktır.

Alkol toksin olduğu için aşırı terlemeyi tetiklemektedir. Bu yüzden özellikle sıcak yaz aylarında alkol tüketimini sınırlandırmalı veya hiç tüketmemelisiniz.

Koltuk altı terlemesi ile mücadele etmek için öncelikle aldığınız gıdalara dikkat etmelisiniz. Fazla baharatlı yemekleri, kahve ve kola gibi içecekleri, sindirimi zor gıdaları, rafine şekeri olabildiğince az tüketmelisiniz. Ayrıca sarımsak, soğan, pul ve acı biber vücut ısısını yükselttiği için terlemeyi artırır. Bol miktarda yeşil yapraklı sebze, tam buğday ürünleri ve mevsim meyvelerini beslenme listenize ekleyin. Bu tip beslenme terlemeyi azaltacağı gibi genel vücut sağlığı açısından da yararlıdır.

Kilo fazlası bulunan insanların daha fazla terlediği bilinmektedir. Fazla kilolar günlük işlerin yapılması sırasında vücudun daha fazla enerjiyle çalışmasına ve efor sarf etmesine, bu zorlanmada vücut sıcaklığının artmasına neden olmaktadır. Vücut fiziksel aktiviteler sırasında normal ısı dengesini sağlamak için ter bezlerine başvurur. Fazla kilolardan kurutulmaya başladıkça terlemenin de azaldığını fark edeceksiniz.

Giydiğiniz kıyafetlerin vücudun nefes alıp vermesine engel olması koltuk altı terlemesini arttırdığı gibi gözenekleri kapatan bu tip giysiler sağlığınıza zarar verebilir. Sentetik tekstil ürünleri vücut sıcaklığını yükselteceği için terlemenin artmasına neden olur. Ayrıca ter buharlaşamadığından kısa sürede vücut üzerinde ve kıyafette birikip, kuruyarak kötü kokuya neden olur. Kıyafetlerinizi, tişörtlerinizi vücudu tamamen saran modellerden değil biraz bol modellerden ve pamuklu kumaşlardan seçmelisiniz.

Stres yönetimi, aşırı terlemenin nedenlerinden olan kaygı, stres, sinirlilik halini kontrol altına almak için düzenli egzersiz yapmak, yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelerde bulunmak, keyifli zaman geçirebileceğiniz hobiler edinmek terlemeyi azaltacaktır. Kafein içeren ve uyarıcı etkisi bulunan kahve, kola gibi içecekler bu gibi olumsuz duyguları tetiklediği için az tüketilmelidir.

Günlük olarak duş almak terlemeyi ve ter kokusunu engellemenin yanı sıra vücudun genel hijyeni açısından önemlidir. Koltuk altı kıllarını düzenli olarak almak gün içinde bu kıllar üzerinde kalan ve kuruyan terin neden olduğu kokunun önüne geçilmesini sağlar. Günlük duş ölü deri hücrelerini temizler ve kötü kokulara neden olan bakterilerden vücudu arındırır.

Koltuk Altı Terlemesini Engellemek İçin Diğer Yöntemler

Günlük olarak koltuk altınıza organik elma sirkesi sürerek koltuk altı terlemesini azaltabilirsiniz. Sirkeyi koltuk altınıza sürüp 5-10 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın ve deodorant kullanın.

Günde 1 bardak adaçayı terlemeyi azaltır.

Yatmadan koltuk altınıza limon sürmeniz gün içinde terlemeyi ve ter kokusunu azaltır. Sabah kalkınca koltuk altlarınızı ıslak bezle silip deodorant kullanın.

Duştan çıktıktan ve koltuk altlarınızı kuruladıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yaparak bir miktar bebe yağı sürün. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra deodorant kullanabilirsiniz.

Aşırı terleme sadece stres, fazla kilo gibi sorunlardan ortaya çıkmamaktadır. Bazı durumlarda vücudun yaşadığı daha ciddi bir sağlık sorununa karşı mücadelesi de aşırı terlemeye yol açabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora gitmeli ve aşırı terlemenin nedenini net olarak belirlemelisiniz.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir? İçin 12 Yorum Yapılmış

 1. umut 01 Temmuz 2013 #

  Selam millet bende bir var nedense her gün duş alıyorum. Duş aldıktan sonra 2 saat çalışsam, terlesem hemen koltuk altın kokmaya başlıyor. Bu sadece bende mi var yoksa genel mi böyle?

  • Yavuz 14 Kasım 2015 #

   arkadaşım bu durum bende de oluyor yazın günde 4 kere, kışın her gün duş alıyorum. Psikolojik bir takıntıya dönüşmüş durumda.

 2. Osman coskun 12 Ağustos 2013 #

  Merhaba ben 48 yaşındayım son iki eneye kadar koltuk altı terlemesi nedir bilmezdim iki senden aşırı bir şekilde terliyorum sizde bunu sebebi ne olabilir beni bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler.

  • sezer 08 Ağustos 2014 #

   Andropoz.

 3. yakup 11 Eylül 2013 #

  Merhaba benim koltuk altlarım yazın ve kışın her zaman terliyor fakat koku olmuyor bu terleme yüzünde kışın üşüyorum ne yapmam lazım bilmiyorum bu iş benim canımı çok sıkıyor bu yüzden yazın renkli tişört giyemiyorum yardımcı olacak birisi varsa çok memnun olurum iyi geceler.

 4. serap 27 Ekim 2013 #

  Merhaba ben bugüne kadar hiç terlemezdim ama son zamanlarda kıyafeti giydikten sonra terlemem artıyor. En son çok şeker kullanıyorum ve günde sadece 2 bardak su içiyorum. Hatta sadece çay içip durduğum zamanlar bile oluyor.

  • pasa 08 Nisan 2014 #

   Aynısını bende yapıyorum. Günde neredeyse hiç su içmiyorum fakat çayı çok içiyorum. Önceki yıllarda vücudumun her yeri terlerdi. Spor yapmaya başladığımdan beri terlemiyorum.(spordan kastım haftada bir bazı haftalar iki kez 10-20 km arası koşuyorum) Su an ise sadece koltuk altları terliyor. Sanırım çayı azaltıp bol su içersek sorun düzelir. Alkol tüketimde önemli azaltsam iyi olacak bu ara kafam hep bir dünya :)

 5. gulsen 21 Mart 2014 #

  Benim aşırı koltuk altı terlemem oluyor beni bu konuda bilgilendirir misiniz, şimdiden teşekkür ederim.

 6. mehmet 19 Ağustos 2014 #

  Dikkat dikkat kesin çözüm. Berberlerin kullandığı kan taşını koltuk altınızı hafif ıslatıp sürüyorsunuz ne koku nede terden eser kalmıyor.

 7. zeyy 10 Nisan 2015 #

  Pudra terlemeyi engelliyor, ben memnunum.

 8. melek 23 Nisan 2015 #

  Yazları yoğun terleme şikayetime karşı bebek pudrası kullanıyorum, memnunum.

 9. servet 07 Temmuz 2016 #

  Size bir sprey önereyim, terleme derdinden kurtulun. İnternet üzerınden satılıyor, harika bir şey, teri kökten kurutuyor.
  İlaç adı: Tereson
  Fiyatı: 32 TL
  Kulanımı: İlk 5 gün her gün, sonra haftada bir, sonra ayda bir.

Bir Cevap Yazın