Küf Lekesini Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Küf Lekesini Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Küfler nemli ortamlarda, ıslak bölgelerde, özellikle de banyo ve mutfaklarda oluşurlar. Bunlar göz zevkini bozan, kötü kokan ve sağlık için oldukça tehlikeli olan mantar oluşumlarıdır. Küfü gerek banyo ve mutfak, banyolarda bulunan sert zeminlerden gerekse kumaşlardan çıkarmak oldukça zordur. Küflerden kurtulmak için dikkat edilmesi gereken püf nokta özenli bir şekilde küflü bölgeyi çamaşır suyu ve sudan oluşan bir karışımla temizlemektir. Bu işlemden sonra yeniden küf oluşumunun önüne geçmek için bu bölgelerin sık aralıklarla ve iyice temizlenmesi ve mümkünse küf oluşan bölgedeki nemin ortadan kaldırılması gerekir. Küfü ortadan kaldırmak ve küf lekesini çıkarmak için yapabileceklerinize bir göz atalım.

Küften kurtulmak için ihtiyacınız olan malzemeler yumuşak bir fırça, faraş, su, çamaşır suyu, sprey başlıklı şişe, ovalama fırçası, havlu, çamaşır deterjanı ve çamaşır makinesidir. Eğer bu malzemeleri edindiyseniz küf temizleme işlemine başlayabilirsiniz.

Eğer temizlemeniz gereken küf sert yüzeylerdeyse ovalama işlemine yumuşak bir fırça ile başlayın. Küfü ovalayarak çıkardıktan sonra bir faraş ile toplayın ve hemen çöpe atın. Ancak çöpe atma işlemini olabildiğince hızlı yapmayı ihmal etmeyin, aksi halde küf sporlarını soluyabilir ve solunum yollarında oluşabilecek problemler gibi birtakım zararlı etkileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yarım bardak çamaşır suyu ile bir litre sıcak suyu karıştırın ve hazırladığınız karışımı sprey şişesine boşaltın.

Küften zarar görmüş alana sıkın. su ve beyazlatıcıdan oluşan bu karışımın 10 dakika kadar yüzeyde bırakın. Ovalama fırçasıyla kalan küfleri de fırçalayın. Tüm bu işlemlerin ardından temiz suyla yüzeyi yıkayın. Temizlenmiş yüzeyi bir havlu yardımıyla temizleyin ve daha sonra da temiz tutmak için özen gösterin. Böylece küf oluşumunun tekrarlanmasını engellemiş olursunuz.

Eğer küften arındırmak istediğiniz alan kumaş ise kuru bir fırça alın ve küfleri ovalamaya başlayın. Bardağın çeyreği oranında çamaşır deterjanını küflü bölgeye dökün ve çamaşır makinesinde yıkayın. Bu yıkama işlemi sırasında makineye beyazlatıcı eklemeyi unutmayın.

Eğer koyu renkli ve narin bir kumaş üzerinden küf çıkarmak istiyorsanız bu işlemi kumaşın küçük bir bölgesinde denedikten sonra uygulayın. Çünkü kumaş fırça yüzünden havlanabilir ve deterjan yüzünden rengi ağarabilir.

Küfün kendisi ve küfü çıkarmak için kullanacağınız çamaşır suyu karışımını solumak çok zararlıdır. Bu yüzden bu işlemleri yaparken bir maske takmanızı öneririm. Ayrıca çamaşır suyu ellerinize zarar verebileceğinden plastik eldiven kullanmalısınız.

, ,

Küf Lekesini Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. Misafir 27 Nisan 2011 #

  Berbat bir bilgi. Çamaşır suyu ve küf çok zararlı gazlar çıkarmaktadır. Bayılmaya sebeb verebilir. Sakın burada anlatıldığı gibi yapmayınız. Küfü temizlemek için gliserin kullanın.

  • Ayşen 28 Nisan 2011 #

   E zaten yazının sonunda;

   “Küfün kendisi ve küfü çıkarmak için kullanacağınız çamaşır suyu karışımını solumak çok zararlıdır. Bu yüzden bu işlemleri yaparken bir maske takmanızı öneririm. Ayrıca çamaşır suyu ellerinize zarar verebileceğinden plastik eldiven kullanmalısınız.”

   diye yazmışlar. Yani çamaşır suyu nerede kullanılırsa kullanılsın solumak zararlıdır zaten. Dikkatli kullanmak lazım.

 2. tarkan 06 Ocak 2014 #

  Küf için çamaşır suyu çözüm değil. Banyo evin diğer bölgelerinde duvarlarda oluşan küf ve nemlerden kurtulmanın en kolay ve sağlıklı yolları;
  1-) Kokusuz bir beyaz ya da renkli bir boya alın bildiğimiz duvar boyası kesinlikle küf yada bakteri önleyici gibi yazılı boyaları almayın istediğiniz bir markayı tercih edebilirsiniz örneğin 3 kg aldığınız boyanın içine 3 kg boraks katın (Sirkeci de kimyasal satanlarda 1 kg 3 tl den satılıyor.) ya da 1 kg ise 1 kg katın yani 1’e bir ölçü ve bu karışımla nemli yada küflü olan yeri boyayın. Boyayamadığınız yerleri de boraksı suyla karıştırın ve silin ayda 1 kez silmeniz yeterlidir. Ve en önemlisi 5 kg bir pet su şişesinin içine 3 kg boraks toz olarak banyoya odaya küfün olduğu yere dolabın üstüne,altına yani gözle görülmeyen eğer küçük çocuk varsa onun kesinlikle ulaşamayacağı bir yere ağzı açık bir şekilde (dolap üstlerini tavsiye ederim) Ben öyle yaptım. koyun ve sonuca inanamıyacaksınız. evin kokusu değişicek 3 ayda bir bu boraksı değiştirin tabiki evdeki havadaki nemle yayılan mikroplar ölücekler boraksın nem alma özelliği vardır. Eğer alarjik astımlı bir tanıdığınız varsa. Alerjisi olan varsa mutlaka bunu uygulayın ve yapın ama kesinlikle küçük çocukların ulaşamayacağı yerlere koyun ellemesinder sakın sonuca inanamıyacaksınız ben 3 yıl önce yaptım ve bir daha ne küf nede nem oldu halende 3 ayda değiştirip kullanmaya devam ediyorum. Yardımcı olabildiysem ne mutlu kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın