Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı büyük bir oranda kulağın ortasında bulunan östaki borusunun tıkanması nedeniyle meydana gelmektedir. Bu tıkanmalar genellikle soğuk algınlığı, yüksek sese uzun süre maruz kalma, havadaki basınç değişiklikleri, kulak kiri ve su kaçması nedeniyle oluşmaktadır. Her yaştan insan için geçerli bir rahatsızlık olan kulak ağrısı yine de genellikle daha savunmasız olan çocuklarda daha sık görülmektedir. Bu yazıda kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna bazı pratik çözümler bulabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız nedenler dışında kulakta meydana gelen bir iltihaplanma sonucu ağrı yaşanıyorsa bu doktora gitmeyi gerektiren bir durumdur. Bu durumda doktor antibiyotik tedavisi tavsiye edebilir. Kulak ağrısının çocuklarda daha sık görülmesinin nedeni ise ergenlik dönemi öncesi kulak merkezinde bulunan östaki borusunun açısının bakterilerin burundan kulağa kolay geçmesine olanak tanıyan bir durumda olmasıdır.

Kulak Ağrısı İçin Doğal Kulak Damlaları

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna ilk yanıt kulak damlaları olacaktır. Kulak damlası direk olarak kulak kanallarına buradaki tıkanıklığın kısa sürede açılmasını ve ağrının geçmesini sağlayabilir. Kulak damlası kullanırken dikkatli olmalı ve fazla damlatmamalısınız.

Kulak ağrısı için evde hazırlayabileceğiniz ve doğal ürünleri kullanabileceğiniz bazı reçetelerde bulunmaktadır. Bunlardan birincisi susam tohumu yağı ve sarımsak ile hazırlanan kulak damlasıdır. 1 çay kaşığı susam tohumu yağına bir diş sarımsak atın ve cezveye koyduktan sonra kısık ateşte 1-2 dakika kadar hafifçe ılıtın. Sarımsağı susam yağından çıkardıktan sonra yağı bir damlalığa boşaltın. Daha sonra yağdan 3-4 damlayı ağrıyan kulağınıza damlatın. Eğer ağrı iki kulağınızdaysa ilk kulağa damlattıktan sonra etkisini göstermesi için 10 dakika bekleyip diğer kulağa damlatın.

Kulak ağrısına iyi gelen diğer bir reçete ise seyreltilmiş limon suyudur. 1 çay kaşığı limon suyunu 1 çay kaşığı su ile karıştırıp 1-2 dakika ılıyıncaya kadar kısık ateşte bekletin. Bu karışımı damlalığa boşaltıp kulağınıza 2-3 damla kadar damlatın.

Kulak Ağrısı ve Isı

Sırt ağrısı, ayak ve kas ağrıları gibi pek çok ağrıyı hafifletici özelliği bulunan ısı kulak ağrısını hafifletmek içinde kullanılabilir. Kulağınıza ısı uygulamak için teflonda küçük bir fincan tabağını ısıttıktan sonra havluya sararak kulağınızın üstüne koyabilirsiniz. Bu kulak ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.

Tabak ısıtma dışında sıcak suya havluyu soktuktan sonra suyunu iyice sıkarak kulağınızın üzerinde tutabilirsiniz. Havlunun sıcaklığını koruması için sık sık sıcak suya batırmanız gerekebilir.

Yukarıda kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ile cevap vermeye çalıştık. Kulak ağrısının nedeni ne olursa olsun eğer 3-4 gün sürdüyse iltihaplanmadan bir doktora gitmeniz tavsiye edilir.

 Bu yazı hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın