Pankreas İltihabı Belirtileri

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Kulak iltihabı oldukça sık görülen bir durumdur ve tedavisinde genellikle antibiyotik kulak damlaları ya da ağız yoluyla alınan antibiyotikler kullanılır. Ancak iltihaba neden olan farklı bazı bakteri türleri sadece o bakteriye özel antibiyotiklerle tedavi edilebildiğinden kendi kendinize antibiyotik almak yerine doktorunuza danışmalısınız. İlaç tedavisi dışında, iltihaplı kulağa sıcak kompres, zeytinyağı damlatmak gibi evde yapabileceğiniz çeşitli yöntemlerle ağrıyı azaltabilirsiniz.

Kulak İltihabı İçin Evde Yapılabilecekler

İltihap zamanında kurutulmazsa, kulak iltihaplanması kronik bir soruna dönüşebileceğinden 4-5 günden uzun süreli iltihaplanmalarda mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Özellikle orta kulak iltihaplanmaları baş dönmesine yol açabilir ve kulağın diğer bölgelerine yayılma eğiliminde olduğundan işitme kaybına neden olabilir. Aşağıdaki yöntemleri iltihap henüz başlangıç aşamasındaysa ağrıyı hafifletmek için kullanabilirsiniz.

Sıcak Kompres: Sıcak kompres iltihaplı kulak ağrısını azaltmak için başvurulan en popüler yöntemlerden biridir. Kompresi hazırlamak için temiz, pamuklu bir havluyu sıcak buhara tutabilirsiniz. Ya da havluyu sıcak sudan geçirip iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulağın üzerine yerleştirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sıcak su doldurduğunuz cam şişeyi havluya sararak kulağın üzerine koymaktır.

Ilık Zeytinyağı: Kulak ağrısını hafifletmek için, cam bir kasenin içine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup kasenin dışının yarısına kadar gelen su doldurduğunuz tencereye yerleştirip zeytinyağını ılıtın. Ilık zeytinyağından bir kaç damla iltihaplı kulağınıza damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının çok sıcak olmadığından emin olun.

Zeytinyağı dışında çay ağacı yağı, lavanta yağı ve papatya yağından eşit ölçü kullanarak kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yağları karıştırdıktan sonra ılıtarak kulağınıza damlayabilirsiniz.

Sarımsak Suyu: Yine evde hazırlayabileceğiniz bir diğer damla ise sarımsak suyudur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak iltihabın kurumasına yardımcı olabilir. 1-2 sarımsağı ezip suyunu alın ve kulağınıza damlatın. İltihap azaldıkça iltihaba bağlı ağrı da hafifletecektir.

Soğan Suyu: Soğan suyunun kulakta biriken iltihabı akıtmak için yardımcı olduğu söylenmektedir. Bunun için bir soğanın suyunu sıkıp bir kaç damla kulağınıza damlatın. Soğan suyu ılık olursa etkisini daha kısa sürede gösterecektir.

Önlemler

Yukarıda saydığımız yöntemler sadece ağrıların bir süre hafiflemesine yardımcı olabilecek yöntemlerdir. İltihabın tamamen kuruması için doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmak en doğrusu olacaktır. Kulak ağrısıyla birlikte ateş görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Uyarı: Kulak iltihabına ne iyi gelir yazısında yer alan bilgiler farklı kaynaklardan derlenmiştir ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kulak iltihabınız varsa en uygun tedavi yöntemi için doktora başvurmalısınız. Bu yazıda yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

, ,

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir? İçin 18 Yorum Yapılmış

 1. aylin 14 Ocak 2013 #

  Benim kulağım çok ağrıyor ve ilaçlar sabahtan beri fayda etmiyor.

 2. buse 13 Ekim 2013 #

  Benim küçükken orta kulak delinmesi oldu, şimdi 10 yaşımdayım ve iltihaplandı.

 3. Hatice 01 Şubat 2014 #

  Sarımsak damlattık çok yanıyor kulağı annemin. Bir şey olur mu?

 4. Şengül 09 Şubat 2014 #

  Benim kızımın kulağında kolesteatom teşhisi konuldu ve ameliyat olması gerekiyor. Ancak çok tedirginim ameliyat sonrası duyup duymayacağı endişelendiriyor. Ancak şu anda duymasında, dengesinde ve hafızasında sıkıntılar var. Ameliyat sonrası sağlığına kavuşup kavuşmayacağı benim için çok sıkıntı, ameliyat sonrası rahatsızlığı tekrar eder mi ? İlginize şimdiden teşekkürler.

 5. Hasan 26 Şubat 2014 #

  Kulağa sıcak hava iyi geliyor bir yerde fön makinesinin kulağa tutulabileceği yazıyordu ben uyguladım kısa sürelide olsa ağrıyı dindiriyor.

 6. Halime 08 Mart 2014 #

  Arkadaşlar sakın soğan suyunu denemeyin.kulaktan ameliyat olmak için hastaneye gitmiştim oradaki bi kadın anlatti. Kulağına soğan suyu damlatmış ve sonra bir kulaği tamamen sağar olmuş öbür kulaği da bu sebepten çok yipranmış .zar zor o kulaği kurtarmıslar.aman diyim internetten her duyduğumuza inanmayın.doktora gitmek en mantikli çözüm.

 7. bahar 14 Nisan 2014 #

  Bahar teşekkürler işe yarıyor.

 8. Gülay 27 Mayıs 2014 #

  Allahın belası bir hastalık nedir bu çocukların çektiği ya bu yüzden bu dünyaya çocuk getirmicen arkadaş üç gün iyiysen hepsinin acısını çıkarır bizden bıktım ya hasta hasta nedir bu insanların çektiği.

 9. Emre 17 Temmuz 2014 #

  4 gün önce doktora gittim dedi kulağında iltihap var dedi antibiyotik hap verdi 4 gündür kullanıyorum tek ağrısı geçti hala eskisi gibi duyamıyorum bide kulağımda zonkluyor tekrar doktora mı gidim yoksa ilaçların bitmesini bekliyeyim.

 10. hilal 15 Ağustos 2014 #

  Arkadaşlar bende de vertigo kronik var. Sarımsağı kulağa damlatmayı denemedim ama sabah akşam antibiyotik gibi düzenli yuttuğumda (bütün olarak tabi diğer türlü kokusundan yutulmuyor )3-4 günde iyileşiyor.

  • arif 28 Şubat 2015 #

   sarımsak sarsam fayda verir mi bez ile

 11. Taha 24 Ağustos 2014 #

  Ya arkadaş havuza girdim çıktım gün geçti 2 gün boyunca bir şey hissetmiyordum sonrasında ağrımaya başladı iltihap var dedi doktor 1 gündür verdiği ilaçları kullanıyorum bir işe yaramış değil.

  • Hüma 16 Aralık 2014 #

   İlaçların bitmesini bekle, etkisini göstermesi 3 gün sürüyor.

 12. vanlı 10 Kasım 2014 #

  Sarımsak damlattım dahada kötüleşti. Bide ömrümde boyle bir acı ne gördüm ne de duydum. Beynim patlayacak gibi oldu,sakın denemeyin derim. En iyisi doktora gitmek.

 13. ... 16 Kasım 2014 #

  hocam, kulak iltihabının baş ağrısıyla bi bağlantısı var mı? 2 sene önce kulak iltihabı problemi yaşamıştım ve ciddi derecede mide bulantısı da olmuştu.Kusma durumları olduktan sonra doktora başvurmuştum antibiyotik tedavisine başladım ve bir hafta gibi bi sürede geçmişti. şimdi ise sag kulağım tıkalı ve çınlarken ensemde baş ağrısı hissediyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

 14. fatma konuralp 22 Ocak 2015 #

  benim kulağım ağrıyordu interneten baktım sakız çiğneğin dedi bende sakız çiğnedim ağrım dindi

 15. LEYLA 10 Şubat 2015 #

  Arkadaşlar kulak ilhihabı yüzünden en çok doktora giden insanımdır herhalde. Size tavsiyem sıcak tutun, 1 hafta, en geç iki hafta içinde geçer korkmayın, 2 hafta o ağrıyı çekersiniz.

 16. önder 20 Şubat 2015 #

  Arkadaşlar ne olur kulağınıza sarımsak suyu sakın damlatmayın, öleceğim sandım..

Bir Cevap Yazın