Pankreas İltihabı Belirtileri

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Kulak iltihabı oldukça sık görülen bir durumdur ve tedavisinde genellikle antibiyotik kulak damlaları ya da ağız yoluyla alınan antibiyotikler kullanılır. Ancak iltihaba neden olan farklı bazı bakteri türleri sadece o bakteriye özel antibiyotiklerle tedavi edilebildiğinden kendi kendinize antibiyotik almak yerine doktorunuza danışmalısınız. İlaç tedavisi dışında, iltihaplı kulağa sıcak kompres, zeytinyağı damlatmak gibi evde yapabileceğiniz çeşitli yöntemlerle ağrıyı azaltabilirsiniz.

Kulak İltihabı İçin Evde Yapılabilecekler

İltihap zamanında kurutulmazsa, kulak iltihaplanması kronik bir soruna dönüşebileceğinden 4-5 günden uzun süreli iltihaplanmalarda mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Özellikle orta kulak iltihaplanmaları baş dönmesine yol açabilir ve kulağın diğer bölgelerine yayılma eğiliminde olduğundan işitme kaybına neden olabilir. Aşağıdaki yöntemleri iltihap henüz başlangıç aşamasındaysa ağrıyı hafifletmek için kullanabilirsiniz.

Sıcak Kompres: Sıcak kompres iltihaplı kulak ağrısını azaltmak için başvurulan en popüler yöntemlerden biridir. Kompresi hazırlamak için temiz, pamuklu bir havluyu sıcak buhara tutabilirsiniz. Ya da havluyu sıcak sudan geçirip iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulağın üzerine yerleştirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sıcak su doldurduğunuz cam şişeyi havluya sararak kulağın üzerine koymaktır.

Ilık Zeytinyağı: Kulak ağrısını hafifletmek için, cam bir kasenin içine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup kasenin dışının yarısına kadar gelen su doldurduğunuz tencereye yerleştirip zeytinyağını ılıtın. Ilık zeytinyağından bir kaç damla iltihaplı kulağınıza damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının çok sıcak olmadığından emin olun. Ancak bu yöntemi uygulayabilmek için kulak zarının delik olmadığından emin olunması gerekmektedir.

Zeytinyağı dışında çay ağacı yağı, lavanta yağı ve papatya yağından eşit ölçü kullanarak kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yağları karıştırdıktan sonra ılıtarak kulağınıza damlatabilirsiniz.

Sarımsak Suyu: Yine evde hazırlayabileceğiniz bir diğer damla ise sarımsak suyudur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak iltihabın kurumasına yardımcı olabilir. 1-2 sarımsağı ezip suyunu alın ve kulağınıza damlatın. İltihap azaldıkça iltihaba bağlı ağrı da hafifletecektir. Anti bakteriyel özellikleri olan sarımsak kulağınızda rahatlama sağlayacaktır.

Ayrıca sarımsak yağını da orta kulak iltihabı vakalarında kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken sarımsak yağını biraz ısıtmak ( yakacak kadar ısıtmamalısınız ) ve ardından küçük bir damlalıkla birkaç damla kulağınıza damlatmak. 15 dakika bekledikten sonra başı diğer yana çevirmeli ve yağın dışarı çıkmasını sağlamalısınız.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Önlenebilir?

 • Eğer enfeksiyon eğiliminiz varsa banyo yaparken ya da yüzerken kulak tıkacı kullanın.
 • Kulaklarınıza bir şey sokmayın, kulak temizleme çubuğu kullanmayın ve kulaklarınızı kaşımayın.
 • Kulaklarınızda kir olmamasına özen gösterin. Eğer doktorunuz da gerekli görürse kulağınızı temizletmeyi deneyebilirsiniz.
 • Kulağınızın derininde olan kulak kirini herhangi bir gereç ( kulak temizleme çubuğu gibi ) kullanarak çıkarmaya çalışmayın.
 • Eğer kulaklarınızda hali hazırda enfeksiyon varsa, kulak zarında delik varsa, kulak ameliyatı geçirdiyseniz yüzmeden ya da herhangi bir kulak damlası kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Orta Kulak İltihabı Nasıl Önlenebilir?

 • Evde sigara içilmemesine özen gösterin, sigara içilen ortamlardan uzak durun, sigara içmeyin ve içiyorsanız da bırakmaya çalışın, havanın kirli olduğu ortamlarda bulunmamaya özen gösterin.
 • Çocuklarınızı hasta çocuklardan uzak tutmaya çalışın.
 • Yetişkinler orta kulak iltihabını önlemek için alerji tedavisi görebilir ya da dekonjestan kullanabilirler.
 • Bebeğinizi emzirmenin orta kulak iltihabına karşı koruma sağlayacağını unutmayın.
 • Eğer bebeğinizi biberon ile besliyorsanız oturtarak beslemeye özen gösterin. Düz yatan bebekleri biberonla beslemek orta kulak iltihabına eğilimi arttırabilir.

Bunları Biliyor Muydunuz?

 • Kulak enfeksiyonları çocuklarda yaygınca görülmektedir. Yaklaşık her 3 grip vakasından 2’sinde kulak enfeksiyonu da geçirirler.
 • Dış kulak iltihabı yüzücü kulağı olarak da bilinmektedir. Bu şekilde anılmasının nedeni kulak kanalının bakteri ve diğer organizmaların yaşayabileceği kadar ıslak olduğunda ortaya çıkmasıdır.
 • Kulak enfeksiyonu tanısı otoskop adı verilen cihazla kulağın içinin muayene edilmesi ile konulur. Normal ve sağlıklı kulak zarı pembemsi gri rengindedir ve berraktır. Enfekte kulak zarı ise şiş ve kızarıktır.
 • Çocuklarda kulak enfeksiyonunun en belirgin belirtisi kulak ağrısıdır. Ayrıca ağrı sebebiyle uyuyamama, kulaktan sıvı gelmesi, duyma problemleri, sersemlik ve burun tıkanıklığı da semptomlar arasındadır.
 • Tekrarlayan kulak enfeksiyonları kulak zarının hasar görmesine yol açabilir. Bu ise zaman içerisinde duyma ve konuşma problemlerine neden olabilir. Eğer çocuğunuz çok sık kulak enfeksiyonu geçirdiyse doktorunuz duyma testi yapılmasını isteyebilir.
 • Soğuk algınlığı çocuklarda orta kulak iltihabının ana nedenlerinden birisidir. Bu sebeple soğuk algınlığı için önlem alırsanız, kulak enfeksiyonları için de önlem almış olursunuz.
 • Alerjiler de iltihaba ve dolayısıyla kulak enfeksiyonuna yol açabilir. Alerji testleri çocuklarınıza alerji yapan şeylerin belirlenmesini sağlar. Alerji tedavisi rahatlama sağlar ve kulak enfeksiyonu olasılığını azaltır.

Önlemler

Yukarıda saydığımız yöntemler sadece ağrıların bir süre hafiflemesine yardımcı olabilecek yöntemlerdir. İltihabın tamamen kuruması için doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmak en doğrusu olacaktır. Kulak ağrısıyla birlikte ateş görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Uyarı: Kulak iltihabına ne iyi gelir yazısında yer alan bilgiler farklı kaynaklardan derlenmiştir ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kulak iltihabınız varsa en uygun tedavi yöntemi için doktora başvurmalısınız. Bu yazıda yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

, ,

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir? İçin 28 Yorum Yapılmış

 1. aylin 14 Ocak 2013 #

  Benim kulağım çok ağrıyor ve ilaçlar sabahtan beri fayda etmiyor.

 2. buse 13 Ekim 2013 #

  Benim küçükken orta kulak delinmesi oldu, şimdi 10 yaşımdayım ve iltihaplandı.

 3. Hatice 01 Şubat 2014 #

  Sarımsak damlattık çok yanıyor kulağı annemin. Bir şey olur mu?

 4. Şengül 09 Şubat 2014 #

  Benim kızımın kulağında kolesteatom teşhisi konuldu ve ameliyat olması gerekiyor. Ancak çok tedirginim ameliyat sonrası duyup duymayacağı endişelendiriyor. Ancak şu anda duymasında, dengesinde ve hafızasında sıkıntılar var. Ameliyat sonrası sağlığına kavuşup kavuşmayacağı benim için çok sıkıntı, ameliyat sonrası rahatsızlığı tekrar eder mi ? İlginize şimdiden teşekkürler.

  • Mine 25 Haziran 2015 #

   Hiç endişelenmeyin, benim arkadaşım aynı hastalıktan üç defa oldu, gayet iyi şu an.

 5. Hasan 26 Şubat 2014 #

  Kulağa sıcak hava iyi geliyor bir yerde fön makinesinin kulağa tutulabileceği yazıyordu ben uyguladım kısa sürelide olsa ağrıyı dindiriyor.

 6. Halime 08 Mart 2014 #

  Arkadaşlar sakın soğan suyunu denemeyin.kulaktan ameliyat olmak için hastaneye gitmiştim oradaki bi kadın anlatti. Kulağına soğan suyu damlatmış ve sonra bir kulaği tamamen sağar olmuş öbür kulaği da bu sebepten çok yipranmış .zar zor o kulaği kurtarmıslar.aman diyim internetten her duyduğumuza inanmayın.doktora gitmek en mantikli çözüm.

 7. bahar 14 Nisan 2014 #

  Bahar teşekkürler işe yarıyor.

 8. Gülay 27 Mayıs 2014 #

  Allahın belası bir hastalık nedir bu çocukların çektiği ya bu yüzden bu dünyaya çocuk getirmicen arkadaş üç gün iyiysen hepsinin acısını çıkarır bizden bıktım ya hasta hasta nedir bu insanların çektiği.

 9. Emre 17 Temmuz 2014 #

  4 gün önce doktora gittim dedi kulağında iltihap var dedi antibiyotik hap verdi 4 gündür kullanıyorum tek ağrısı geçti hala eskisi gibi duyamıyorum bide kulağımda zonkluyor tekrar doktora mı gidim yoksa ilaçların bitmesini bekliyeyim.

  • Ece Naz 28 Mart 2015 #

   Bence doktora git

 10. hilal 15 Ağustos 2014 #

  Arkadaşlar bende de vertigo kronik var. Sarımsağı kulağa damlatmayı denemedim ama sabah akşam antibiyotik gibi düzenli yuttuğumda (bütün olarak tabi diğer türlü kokusundan yutulmuyor )3-4 günde iyileşiyor.

  • arif 28 Şubat 2015 #

   sarımsak sarsam fayda verir mi bez ile

 11. Taha 24 Ağustos 2014 #

  Ya arkadaş havuza girdim çıktım gün geçti 2 gün boyunca bir şey hissetmiyordum sonrasında ağrımaya başladı iltihap var dedi doktor 1 gündür verdiği ilaçları kullanıyorum bir işe yaramış değil.

  • Hüma 16 Aralık 2014 #

   İlaçların bitmesini bekle, etkisini göstermesi 3 gün sürüyor.

 12. vanlı 10 Kasım 2014 #

  Sarımsak damlattım dahada kötüleşti. Bide ömrümde boyle bir acı ne gördüm ne de duydum. Beynim patlayacak gibi oldu,sakın denemeyin derim. En iyisi doktora gitmek.

 13. ... 16 Kasım 2014 #

  hocam, kulak iltihabının baş ağrısıyla bi bağlantısı var mı? 2 sene önce kulak iltihabı problemi yaşamıştım ve ciddi derecede mide bulantısı da olmuştu.Kusma durumları olduktan sonra doktora başvurmuştum antibiyotik tedavisine başladım ve bir hafta gibi bi sürede geçmişti. şimdi ise sag kulağım tıkalı ve çınlarken ensemde baş ağrısı hissediyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

 14. fatma konuralp 22 Ocak 2015 #

  benim kulağım ağrıyordu interneten baktım sakız çiğneğin dedi bende sakız çiğnedim ağrım dindi

 15. LEYLA 10 Şubat 2015 #

  Arkadaşlar kulak ilhihabı yüzünden en çok doktora giden insanımdır herhalde. Size tavsiyem sıcak tutun, 1 hafta, en geç iki hafta içinde geçer korkmayın, 2 hafta o ağrıyı çekersiniz.

 16. önder 20 Şubat 2015 #

  Arkadaşlar ne olur kulağınıza sarımsak suyu sakın damlatmayın, öleceğim sandım..

 17. Duygu 31 Ağustos 2015 #

  Zeytinyağı damlatmayın bende daha kötü oldu.

 18. zülal 30 Kasım 2015 #

  soğan suyunu sakın denemeyin ben denedim ve kulak zarım yırtıldı. Şu an hala tedavi görmekteyim, çok riskli bir durum. En iyisi doktorun verdiği ilaçlar, kulak ağrısı hiçbir şeye benzemiyor.

 19. mihriban ergul 19 Ocak 2016 #

  Arkadaşlar Avusturya’da kesinikle kulak damlalarını tavsiye etmiyorlar. Eğer bakteri varsa kesinikle kulağınızı ıslatmayın, ikincisi de hiç bir kulak damlası almayın, sadece doktora gidin. Ayrıca bitkisel suları kendiniz hazırlayıp, sakın kulağınıza damlatmayın, doktora görünün.

 20. Musa 22 Haziran 2016 #

  Öncelikle herkese Allah sağlık versin, dertlerimize de derman versin. 6 sefer ameliyat oldum, kulağımda kronik iltihaplaşma var. Hiçbir şey damlatmayın, en iyisi doktora gidin. İmkânınız yoksa da sıcak tUtun, kesinlikle bir şey damlatmayın.

 21. samet 26 Ağustos 2016 #

  Bu yorumu okuyan sakin sarmısak suyu damlatmasin arkadaşlar. 25 yaşındayım bu yaşıma kadar böyle acı görmedim. Dizlerimin üzerine çöküp yarım saat ağladım resmen. Kesinlikle denemeyin. En iyi çözümünüz doktora gitmek olsun.

 22. salih 01 Ekim 2016 #

  Samet kardeşim çok az olacak, hatta bir kulak çubuğunun pamuğunu ıslatıp hafifçe deliğe süreceksin. Zannedersem çok aşırı döktün.

 23. Duygu 30 Nisan 2017 #

  Kulak iltihabında sarımsak suyu kullanılıyor, çocuğum 2 yaşında, kullanabilir miyim?

  • admin 01 Mayıs 2017 #

   Duygu Hanım,

   Bebeğinizi doktora muayene ettirmeniz şiddetle önerilmektedir, hem sıkıntının tespiti hem de tedavisi için ideal çözümdür. Ayrıca sarımsak kullanımında okuyucuların şikayetleri bulunmaktadır, bebek için kullanımı uygun değildir.

Bir Cevap Yazın