Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Kulak tıkanıklığının birçok sebebi vardır. Bu tıkanıklığın nasıl tedavi edileceğine geçmeden önce sebeplerine bir göz atalım.

 • Çok fazla kulak kiri birikmesi
 • Soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı sonrasında kulak enfeksiyonu oluşması
 • Çok şiddetli bir sese maruz kalmak ( bu durum kulak tıkanıklığına sebep olduğu gibi bazı durumlarda kulaklarda geçici duyma kaybına da yol açabilir).
 • Basınç farklılıkları ( özellikle de yolculuk sırasında meydana gelir)
 • Orta kulakta küçük bir kemik parçası oluşması
 • Kulağa su kaçması

Yukarıda belirttiğimiz maddeler kulak tıkanıklığının en yaygın sebeplerindendir. Peki ama bu durum nasıl tedavi edilir.

Hadi şimdi de buna bir göz atalım:

Öncelikle belirtmek gerekir ki kulak tıkanıklığının tedavisi tıkanıklığa sebep olan etkene göre değişiklik gösterir.

Bu nedenle herhangi bir tedaviye başlamadan önce kulak tıkanıklığınızın nedenini öğrenin.

Tıkanıklığın yanı sıra kulak ağrınız veya kulaktan sıvı gelmesi gibi bir durumla da karşı karşıyaysanız acilen uzman bir doktora görünün. Bu tip durumların tehlikeli olabileceğini unutmayın.

 • Kulağınızla ilgili her hangi bir problem yaşıyorsanız yatmayın. Kulak tıkanıklığı da buna dahildir. Yatmak hiçbir işinize yaramayacaktır.
 • Eğer kulak tıkanıklığınızın sebebi soğuk algınlığıysa öncelikle soğuk algınlığınızı tedavi edin. Aksi halde kulak tıkanıklığınız kolay kolay geçmeyecektir.
 • Bazen basit kulak tıkanıklıklarında esnemek bile tıkanıklığı ortadan kaldırabilir. Kendinizi iyi hissedene kadar esnemeye devam edin. İşe yaradığını göreceksiniz.
 • Tıkanık kulağınıza sıcak bir havlu koyun. Havludan yayılan ısı sayesinde kulak kirlerini yumuşatacaktır. Ardından nazik bir şekilde kulak kirlerinizi kulak çubuğu kullanarak temizleyin.
 • Su içmeyi deneyin veya yalnızca yutkunun. Suyu yudumladıkça veya yutkundukça kulak tıkanıklığınızı açmanız kolaylaşacaktır.

Eğer kulak tıkanıklığınız bu tip basit işlemlerle geçmiyorsa bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Yorumlar

 1. ceren der ki:

  Bir kulağım çok kalın duyuyor bunun için ne yapabilirim çok şüpheleniyorum. Bir bilginiz varsa bana lütfen söyleyin :(

 2. Ceren kulak kirinden dolayı kulak kapanıyor çok büyütülecek bir durum yok kbb doktoruna gideceksin o sana damla verecek 1 hafta kullanıp kulağını temizleteceksin bu kadar korkacak bir şey yok bende korkuyordum :)

 3. ceyda der ki:

  Ben gribim ama boğaz ağrım yok sadece öksürüyorum ve burnum tıkalı yaklaşık 1 saat önce kulağım tıkandı ve sanki kulağımda kulaklık var gibi geliyor ve tıkanmadan önce kulaklıkta şarkı dinlemiştim bu tıkanmanın nedeni olabilir mi yoksa gribin etkisi mi yada daha farklı şeyler mi :(

 4. misafir der ki:

  Allah razı olsun.

 5. Sude der ki:

  Ya bir kulağım kalın duyuyor. Diğeri normal ama uzun zamandır açılmıyor. Korkuyorum

 6. Benim kulağım 8 gündür tıkalı sol kulak doktora gittim ilaç verdi ama yine açılmadı doktor bu konu da düzgün anlaşılır bilgi vermiyor kulağım nasıl açılır bilmiyorum doktorlardan bu konuda yardım istiyorum.

 7. Dilara der ki:

  Benim kulak yapım çok inceymiş bundan dolayı denize yada havuza girince hemen kapanıyor ve 3 4 bilemedin 5 haftaya anca açılıyor. Babamla doktora gittik gliserin önerdi kullandık kulak çöpüyle temizledik hiç bir şey olmadı ne açıldı nede bir şey oldu. Yukarıdakilerin hiç biri olmuyor. Ben kulağımı hıçkırarak açtım :) çok komik gelebilir ama doktorların yapamadığını hıçkırık yaptı. Size tavsiyem hıçkırın :D

 8. Ercan Güloğlu der ki:

  Sol kulağım tıkalı temizledim ama açılmıyor.

 9. birol der ki:

  Sadece yatarken kulağım tıkanıyor ayaktayken herhangi bir problem yokken yatma pozisyonuna geçtiğimde 2 dakika sonra yavaş yavaş tıkanıyor kulağım nedeni ne olabilir.

 10. 3-4 gündür hastayım kulağım kaşındığı için serçe parmağımla kaşırken çok acıttım şuan sabahtan beri kulağım tıkalı ne yapmalıyım her yolu denedim.

Fikrini söyle

*