Kulaklarda Uğultu Nedenleri

Kulaklarda Uğultu Nedenleri

Kulak çınlaması; kulaklarda uğultu, tiz sesler veya diğer anormal seslerin duyulduğu durumları anlatmak için kullanılan genel bir terimdir. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 2009 yılında yaklaşık 23 milyon yetişkin 3 aydan uzun süren kulak uğultusu ya da çınlaması rahatsızlığı yaşamıştır. Dolayısıyla bunun nadir olarak görülen bir durum olduğunu söyleyemeyiz. Ancak rahatsız edici olduğu kesin ve sebebi pek çok farklı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi sadece uzun süre yüksek sese maruz kalma veya kulak kiri olabilir.

Meniere Hastalığı

Genellikle alerjiler, genetik nedenler, baş bölgesinde meydana gelen travmalar ve viral enfeksiyonlar nedeniyle oluşan Meniere hastalığı kulak içinde bulunan sıvının yoğunlaşmasına, hacim olarak genişlemesine ve iç kulağa basınç yapmasına neden olabilir. Belirtileri kulakta uğultu, baş dönmesi, işitme kaybı, kulakta basınçtır. Belirtiler ara ara şiddetlenebilir.

Kulak Kiri

Kulak kiri olarak adlandırılan balmumuna benzer madde esas olarak kulağın bakterilerden korunmasını sağlar. Ancak fazla biriktiğinde kulak kanalında kurumaya ve kaşıntıya neden olabilir. Normal olarak kulağı koruyan bu madde kulaktan dışarı doğru oluşur ve eskisi dışarı atılırken altında yeni koruyucu madde meydana gelir. Ancak bazen kulak temizleme çubukları kullanılırken eski kirin dışarı çıkması engellenir ve kulak kanalından içeri doğru itilir. Bu işitme kaybının yanı sıra kulakta uğultuya yol açabilir.

Hipertansiyon

Yüksek kan basıncının belirtileri arasında baş ağrısı, zihin karışıklığı, yorgunluk ve düzensiz kalp atışı haricinde kulakta uğultu da bulunmaktadır.

Kan basıncını dışardan yükselten ilaçlar arasında steroidler, diyet hapları, nazal dekonjestanlar ve nonsteroid anti-inflamatuar ilaçları sayabiliriz.

Hipertansiyon ayrıca obezite, böbrek hastalığı ve gebelik sırasında görülebilir.

Kaynaklar

,

Kulaklarda Uğultu Nedenleri İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. Yağmur 19 Mart 2014 #

  İlk başta orta kulak iltihabı oldum sonra kulağımda uğultu başladı. 4-5 gündür de sürüyor. Bayağı rahatsız edici bir durum sürekli kulağımda rüzgar sesi var. antibiyotik tedavisi görüyorum ama uğultudan değil orta kulak iltihabından zaten uğultu sonradan başladı ben daha 11 yaşındayım bu uğultunun tedavisi varsa söyleyin çok rahatsız ediyor.

  • mustafa 14 Mayıs 2014 #

   İyileştin mi? Geçti mi uğultun. Bende de var.

 2. sedef 31 Aralık 2014 #

  Bu uğultu bende de var ve Almanyada tedavisini bulamadım. Bu uğultu stresten kaynaklanan bir hastalık yani belki bir kaç ay belki de çok daha uzun sürebilir. Şu an için bildiğim tek çözüm stresi azaltabilmek, başka bir çözüm olup olmadığını araştırıyorum, 6 aydır bu sorundan dolayı problem çekiyorum.

  • buse 17 Ocak 2015 #

   Geçti mi ? 6 aydır var diyorsun.Bende de 1,5 aydır var.
   6-7 ay da geçer diyorlar

 3. Bayram 27 Şubat 2015 #

  Benim sol kulagimda yaklasik 2 senedir bu ugultu problemi var arkadaslar. Istanbul’da gitmedigim doktor neredeyse kalmadi. Kulak zarimin ice dogru cokmus oldugunu soylediler ve kemige yapistigi icin ugultu problemi olabilecegini soylediler. Ayrica 33 desibel isitme kaybim var. 2014 mayis ayinda THY kabin memurlugundan elendim ben bu problemden. Allah sifa versin hepimize..

 4. göknur 25 Temmuz 2017 #

  Ben 3 gün önce düştüm ve sağ kulağımı koltuğun kenarına vurdum, vurduğum gibi sağ ve sol kulağımda uğultu ve ağrı oluyor. İstemeyerek yüksek sesle konuşuyorum ve baş ağrısı oluyor, ne yapmam lazım?

 5. admin 30 Temmuz 2017 #

  Göknur Hanım,

  En kısa zamanda doktora muayene olmanızı önermekteyiz.

Bir Cevap Yazın