Kuru Öksürüğün Nedenleri

Kuru Öksürüğün Nedenleri

İnatçı kuru öksürük can sıkıcı ve rahatsızlık verici olabilir. Üstelik uzun süre geçmezse boğazda tahrişe ve ciğerlerde ağrıya yol açabilir. Eğer diğer başka belirtilerle (ateş, mide bulantısı, halsizlik… vb) birlikte görülmüyorsa genellikle ciddi bir hastalık belirtisi değildir. Kuru öksürüğün başlıca nedenleri ise astım, alerjiler ve reflüdür. Bu rahatsızlıklara kuru öksürük dışında diğer bazı belirtiler (burun kaşıntısı, midede yanma, nefes almada zorluk gibi) eşlik edebilir.

Astım

Bronşların iltihaplanması olan astım genellikle nefes darlığı, göğüste hırıltı ve kuru öksürükle birlikte ortaya çıkar. Bazen bu belirtilerden birini bazen birkaçını bir arada yaşayabilirsiniz. Doktorunuz astımın hangi aşamada olduğu ve hangi türe girdiğini belirledikten sonra buna göre bir tedavi yöntemi belirleyebilir.

Alerjiler

Kuru öksürüğün en sık rastlanan nedeni olan alerjiler, burnun kaşınması, hapşırma, burun tıkanıklığı gibi belirtilere yol açabilir. Ancak alerjilerin en bariz belirtisi kuru öksürüktür. Bildiğiniz bir alerjiniz varsa belirtilere yol açan alerjenden uzak durmanız en iyisi. Neye alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız basit bir alerji testiyle bunu öğrenebilirsiniz.

Reflü

Mide asidinin yemek borusuna gelmesine neden olan reflü hastalığı özellikle yemeklerden sonra veya sabah saatlerinde kuru öksürüğe yol açabilir. Yatağa girdiğinizde sırt üstü uzanırsanız mide asitlerinin yemek borusuna geçişi kolaylaşabileceği için kuru öksürükle uyanma ihtimaliniz yükselir. Başınızı ve vücudunuzun üst kısmını biraz yukarda tutmak göğüs yanmasını ve öksürüğü hafifletecektir. Ayrıca yatmadan önce bir çay kaşığı bal eklediğiniz zencefil çayı içmek mide asidi üretimini azaltabilir.

Nezle

Soğuk algınlığı kuru öksürüğün yanı sıra burun akıntısı ve hapşırmaya neden olan üst solunum yolu enfeksiyondur. Nezlenin diğer belirtileri hafiflese bile öksürük birkaç gün daha devam edebilir. Nedeni ise boğaz ve soluk borusunun enfeksiyon sebebiyle tahriş olmasıdır. Öksürük 2 haftadan daha uzun sürerse bir doktora görünmelisiniz çünkü bronşit veya zatürreye çevirebilir.

Nem Azlığı

Kışın iç mekanları ısıtmak için kullanılan kaloriferler ve elektrikli ısıtıcılar havayı kurutur. Nemi azalan hava boğazı kurutarak öksürüğe yol açabilir. Akşam saatlerinde salonda nem cihazı kullanabilir ya da havayı nemlendirmek için yarım kase suyu peteğin üzerine koyabilirsiniz.

Akciğer Hastalıkları

Bazı durumlarda kuru öksürük tüberküloz, amfizem, pnömoni veya akciğer kanseri gibi alt solunum yolu hastalıklarından birinin belirtisi olabilir. Ancak tek başına kuru öksürük bu hastalıklara işaret etmez. Bu tip ciddi hastalıklar genellikle ateş, aşırı terleme, nefes darlığı, nefes alıp verirken ağrı, sürekli yorgunluk ve ani kilo kaybı gibi diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkar.

Kuru Öksürüğün Nedenleri İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. Kemal 05 Nisan 2013 #

  Merhaba,
  Sebebini bilemediğiniz, bulamadığınız öksürük, özellikle de yemekten sonra oluyorsa büyük ihtimalle reflüdür. 4 ay kadar bitmek tükenmek bilmeyen öksürük laneti yüzünden öncelikle göğüs hastalıklarına başvurdum. Filmler, tomografiler vs. çekildi aynı zamanda antibiyotikler verildi ve en sonunda göğüs hastalıkları bizlik bir şey yok dedi ve beni KBB’ye sonrasında da gastrolojiye görünmem gerektiği yönünde yönlendirdi.

  İlk olarak KBB’ye gittim yine burada tomografi çekildi ve KBB doktorum geniz akıntın var burun kemiğin eğri olduğu için bu akıntıda öksürük yapıyor, ameliyat olman gerekiyor dedi. Bende bu yaşıma kadar yapmamış da burnumdaki eğrilik şimdi nasıl bir anda yapar diye ameliyat teklifini kabul etmedim ve gastrolojiye görünmeye karar verdim.

  Gastrolojiye gittim endoskopiyle mideme bakıldı reflü, gastrit, mide mikrobu ve “B” sınıfında ülser, yani yara olduğu söylendi. 3 aylık panto isminde bir ilaç ve antibiyotik tedavisine başlandı fakat tok mümkün değil öksürüğüm geçmiyordu. Özellikle yemek yedikten sonra tutan bu öksürük artık hayatımı inanılmaz derecede zora sokar, psikolojimi bozar olmuştu. Gitmediğim özel doktorlar, devlet hastanesi kalmadı, alerji bile dediler alerji testi dahi yapıldı ama yine sonuç değişmedi ve öksürük son sürat devam etti.

  Bir gün annem “gaviskon adında bir şurup varmış, çoğu reflü hastası onu kullanırmış dedi” ve alalım diye ısrar etti. Bende onlarca doktora gittim, onlarca mide ilacı kullandım bu şurup mu benim öksürüğümü kesecek dedim ama bu lafımı daha sonra yedim.

  Yemekten sonra aldığım 1 kaşık şurubu bu illet öksürükten beni kurtardı şükürler olsun. 1 ay boyunca her yemeğimden sonra 1 kaşık şurup içtim ve hiçbir şeyim kalmadı. Zaten ilk içmede anlık öksürüğümü kestiğini hissetmiştim.
  Sonuç olarak eğer sebebini bilemediğiniz bulamadığınız bir öksürüğünüz varsa, özellikle de yemekten sonra başlayan bilin ki reflü öksürüğüdür. Allahıma şükürler olsun en azından bir deneyin derim ben aylarca netten bu öksürüğün sebebini araştırdım bulamadım, herkes bir şey yazmış işin içinden çıkamayınca özellikle doktorlar alerji deyip geçiyormuş bunu kendim yaşadım gördüm o kadar gastroloji doktoru da demedi ki bir şu şurubu dener misin hepsi hapları verdi verdi geçti hiç bir faydası olmadı.

  Amansız bu öksürüğü yasayan dostlarım okusun benim yaşadıklarımı yaşamasın diye oturdum bunları yazdım. 1 kişiyi dahi mutlu edebilirsem ne mutlu bana çünkü bu problemi yasayan bilir, anlar.

  Geçmiş olsun.

 2. isa 14 Nisan 2013 #

  Benimde 1,5 aydır geçmeyen öksürügüm var. Göğüs doktoruna gittim talih tetkik bir şey çıkmadı. KBB gideceğim bakalım. Yorumda şurup demiş deneyeceğim.

 3. ilknur 12 Haziran 2014 #

  Benim 4 aydan beri geçmeyen bir öksürüğüm var ama göğüs hastalıkları doktoruna gittim astım var dediler ilaç içmeme rağmen daha öksürüğüm kesilmedi artık öksürmeye başladığım zaman midem havaya kalkıyor kusma derecesine geliyorum.

Bir Cevap Yazın