Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske

Saç kırıklarına çözüm olarak uçlarını kestirmekten başka bir seçeneğiniz olmasa da kuru ve yıpranmış saçlar için maske uygulamaları ile daha kısa sürede eski parlak görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Yıpranmış saçlar için hazırlanan maskelerde bal, yumurta ve zeytinyağı gibi onarıcı ve yumuşatıcı doğal ürünler kullanılmaktadır.

Bal: Doğal bakım maskelerinde oldukça sık kullanılan bal iyi bir nemlendiricidir ve saçlarınızı etkili bir biçimde yumuşatır. Saç derisinde oluşan pullanmayı ve tahrişi geçirmek için bire birdir. Bal maskesini hazırlamak için 3-5 yemek kaşığı bala 1-2 yemek kaşığı jojoba yağı katarak karıştırın. Saç derinize masaj yaparak ve saçlarınızı tutamlara ayırarak eşit miktarda sürün. Yarım saat kadar beklettikten sonra şampuanla çıkarabilirsiniz. Balı diğer saç bakım maskelerinde de kullanabilirsiniz.

Yumurta: Yıpranmış saçlar için besleyici maskelerin ana malzemesi olan yumurta protein içeriği ile saçları onarır, yumuşatır ve parlamasını sağlar. Yumurta maskesi için 2 yumurtayı 5 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve karışımı saç derinize ve saçlarınıza sürüp 30-45 dakika bekletin. Bu karışıma bir iki yemek kaşığı mayonez ekleyerek saçlarınızın kabarmasını da engelleyebilirsiniz. Yumurtalı saç bakım maskelerini yıkarken her zaman ılık ya da soğuk su kullanın. Çok sıcak suyla yıkarsanız yumurtalar saçınızda sertleşir ve çıkarması uzun zaman alabilir.

Yağ: Kuru ve yıpranmış saçları nemlendirmek için zeytinyağı veya hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar özellikle yıpranmış kıvırcık saçların bakımında etkilidir. Daha besleyici bir maske için yağları limon suyu, bal ve yoğurt ile karıştırabilirsiniz. Doğal yağlar saç derisini yumuşatır ve saç köklerine daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur. Yağı saç ve saç derinize sürdükten sonra bir havlu sararak ya da plastik bir bone takarak 1-2 saat bekletebilirsiniz.

Meyve: Muz, çilek ve avokado gibi meyveler kuru ve yıpranmış saç maskelerinde sıkça kullanılır. Besleyici ve onarıcı özelliği bulunan bu meyveleri zeytinyağı ile birleştirerek maskenizi hazırlayabilirsiniz. Ekstra yumuşaklık için karışıma 1-2 yemek kaşığı bal katabilirsiniz. Hazırladığınız maskeyi yarım saat kadar bekletip ılık su ve şampuanla çıkarabilirsiniz.

Öneriler: Kuru ve yıpranmış saçlar için yapacağınız maskelerin etkisini korumak adına saçlarınıza sürmeden hemen önce hazırlamanız tavsiye edilir. Maskeyi saça eşit olarak yaymak için geniş ağızlı bir tarak kullanabilirsiniz. Tüm maskeleri saç derinize masaj yaparak uygulamak kan dolaşımını arttıracak ve saç köklerine daha fazla oksijen gitmesini sağlayacaktır. Maskeleri çıkarmak için çok sıcak suyla yıkamayın ve şampuanladıktan sonra saç maşası ya da kurutma makinesi gibi ısıyla çalışan cihazları kullanmayın.

Doğal ürünlerle evde hazırlayacağınız maskelere alternatif olarak kuaför salonunda yaptırabileceğiniz derinlemesine bakım maskelerini kullanabilirsiniz ancak bunun için bütçe ayırmanız gerekecektir. Evde saç bakımında ise neredeyse her mutfakta bulunan malzemelerle kendi bakım maskenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz.

,

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. mustafa 24 Temmuz 2014 #

    Islak saça mı uygulanıyor bu maskeler yoksa kuru saça mı?

Bir Cevap Yazın