Kuş Gözlem Dürbünü Seçerken Dikkat Edilecekler

Kuş Gözlem Dürbünü Seçerken Dikkat Edilecekler

Kuş gözlem merakınız varsa ve kuş gözlemi hobi olarak seçmeyi düşünüyorsanız bu hobi için gerekli malzemelerin başında iyi bir dürbün geldiğini bilmelisiniz. Kaliteli bir dürbün kuş gözlemini sizin için daha keyifli ve ilginç hale getirecek ve kuşları istediğiniz mesafeden net bir şekilde izlemenizi sağlayacaktır.

Kuş izleme ya da kuş gözlem olarak adlandırılan bu hobi ülkemizde son zamanlarda oldukça popüler hale gelen bir hobidir ve sadece kuşları gözlemlemek, hareketleri, göç yollarını takip etmek için değil doğa ile iç içe olmanın ve doğanın tadını çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Diğer doğa hobilerinin yanında bu hobi dürbün dışında çok fazla ekipman ve elektronik alet gerektirmediğinden oldukça ekonomikti. En önemli ekipmanı elbette ki dürbünlerdir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iyi bir dürbün, kuşları izleyerek güzel vakit geçirmenizi sağlayacak önemli bir araçtır. Bu nedenle dürbün seçerken dikkat edilmesi gereken birtakım özellikler vardır. Aşağıda kuş gözlemi için dürbün seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Öncelikle porro prizma ve çatı prizma dürbünleri arasındaki farkı anlamanız gerekir. Uzmanlara göre porro prizma dürbünler daha ucuzdurlar ve yakındaki kuşlara çabucak odaklanıp oldukça net bir görüntü verirler. Çatı prizma dürbünler ise daha pahalıdır ve, yakınlardaki kuşlara odaklanmada biraz zorluk çıkarabilirler. Ancak daha hafiftirler ve uzak objeleri netlemede ve kaliteli bir izleme olanağı sunmada daha iyidirler.

Kuşları gözlemlemeyi düşündüğünüz uzaklığı belirleyin. Kuş gözlemi sırasında kullanacağınız dürbünü seçmenin diğer bir yolu da budur. Tabii kuş gözlemi yapacağınız bölgenin özellikleri, izleyeceğiniz kuş türünün doğal yaşam alanı gibi faktörler kuş gözlemi için konumlanacağınız alanın kuşlara uzaklığının sık sık değişmesine neden olabilir. Bu nedenle kuş gözlemi yapacağınız alan ve kuşlara olan mesafesi hakkında araştırma yapmalısınız.

Satın almaya karar verdiğiniz dürbünün mercek koruma kapakları olmasına dikkat edin. Çünkü kuş gözlemi yaparken bir yerde sabit kalmanız zor olacağından doğa içinde sürekli hareket edeceksiniz. İyi bir gözlem fırsatını kaçırmamak içinde dürbününüz boynunuzda her an kullanıma hazır durumda olacak.

Bu yüzden mercek koruma kapağı olmayan dürbünlerin camları dallara sürtünebileceğinden çizilebilir. Koruma kapağı olan dürbünleri bu gibi çizilmelerden kolaylıkla koruyabilirsiniz.

Konfora ve ağırlığa dikkat edin. İyi bir görüntü veriyor ve çok uzak nesneleri rahat gösteriyor diye devasa bir dürbünü tüm gün boyunca boynunuzda taşımak istemezsiniz. Bu yüzden kuş gözlem için belirlediğiniz mesafe için kullanılabilecek en hafif dürbünü seçmeye çalışın.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın