Kuş Gözlem İçin Tavsiyeler

Kuş Gözlem İçin Tavsiyeler

Kuş gözlemleme, göç yolunda kuşları yakında görme ve hareketlerini izleme, değişik kuş türlerini görme ve doğayla iç içe olma gibi avantajlarıyla her yaştan insanın ilgisini çeken ve ülkemizde de son yıllarda artarak popülerlik kazanmaya başlayan bir hobi olarak dikkat çekmektedir. Kuş gözlem hobisi sizin tek başınıza keyifle yapabileceğiniz bir aktivite olabileceği gibi bir grupla ya da çocuklarınızla beraber şehrin karmaşasından uzakta, doğanın içinde yeni hayvanları tanımak, rengarenk kuşları incelemek gibi keyifli yönleriyle toplu olarak yapılabilecek bir hobidir. Özellikle şehirde doğadan uzakta büyüyen ve yeşili zar sor görebilen çocuklar için oldukça keyifli ve ilgi çekici bir deneyim olabilir. Aşağıda kuş gözlemi için ilk defa yola çıkacaklara bu ilk kuş gözlemi deneyimlerinde yardımcı olacak bazı noktaları derledik. Bu tavsiyeler size hobinizi en iyi şekilde yaşayabilmeniz için verilmiştir.

Öncelikle bir defter alın ve bu deftere gördüğünüz ve izleme imkanı bulduğunuz kuşların neye benzediklerini, seslerinin nasıl olduğunu, renklerini ve bunlar gibi diğer dikkatinizi çeken özelliklerini yazın.

Hatta fotoğraf çekebilirseniz bu deftere yazdığınız özellikler sayfasına yapıştırabilirsiniz. Böylece kuşları daha sonra gördüğünüzde kolaylıkla hatırlarsınız. Kuşları ilk görüşte ayırt edebilecek deneyimi kazanana kadar bu defter sizin asistanınız olacaktır.

Bir dürbün alın. Dürbün satın alırken acele etmeyin ve dürbün seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken birtakım özellikler olduğunu unutmayın. İzleyeceğiniz kuşun özelliklerine ve hava koşullarına bağlı olarak bir dürbün seçebilirsiniz.

Ayrıca izleyeceğiniz kuşların size olabilecek uzaklıklarını da hesaba katmayı unutmayın. Dürbün seçtikten sonra kuşları çok daha net ve doğal olarak gözlemleyebilirsiniz.

İnternette bu konu hakkında araştırma yapın. Türkiye’de pek çok kuş gözlem meraklısı ve kuş gözlem derneği bulunmaktadır. Derneklerden ve dernek sitelerinden ya da online kuş gözlem toplulukları forumlarından gereken pratik bilgileri ve tavsiyeleri bolca bulabilirsiniz.

Kuş izlemeye giderken doğa koşullarına göre bir bot ya da ayakkabı, rahat ve sırtınıza tam oturan bir çanta, su, böcek ve sineklere karşı ilaç, yağmurluk ve şapka, birkaç atıştırmalık, güneş gözlüğü, dürbün ve varsa tripod, fotoğraf makinesi, not defteri ve kalem ve ihtiyaç duyabileceğiniz diğer malzemeleri almayı unutmayın.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın