Kusma ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Kusma ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Bütün insanlar hasta olur, ama doktor muayenesi bütün hastalıklar için ilk başvurulacak nokta olmamaktadır. Mide bulantısı ve kusma çok sık karşılaşılan bir durum olduğu için bu rahatsızlıklar listesinin ilk sıralarında gelmektedir. Sık sık yaşanılan mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıkların tedavisi oldukça kolaydır. Bu makalede mide bulantısı ve kusma sorunlarını evde kendi kendinize tedavi etmeniz için gereken bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bol Bol Sıvı Tüketin

Sıvı tüketimine küçük miktarlarla başlayın. Örneğin yetişkinler için bir seferde 1 bardak su idealse, çocuklar için bu daha az bir miktar olmalıdır.

Sadece çorba, doğal meyve suyu, limonata, soda gibi temiz ve sağlıklı sıvılar tüketin.

Eğer mide bulantınız veya kusma gibi sorunlarınız varsa süt ve süt ürünlerinden (çoğu zaman süte hassasiyeti bulunanlar sorun yaşamadan yoğurt tüketebilmektedir) uzak durun. Çünkü süt ve süt ürünleri bulantı ve kusma rahatsızlıklarını daha kötü bir seviyeye taşır.

Çocuklarınızın sıvı tüketimlerini kontrol altında tutun. Onların kola, çay ve spor içecekleri gibi sıvı içeceklerden kaçınmalarını sağlayın.

Yetişkinler zencefil, papatya çayı, doğal meyve suları gibi sağlıklı içeceklerle sıvı tüketimlerine mutlaka eklemelidir.
Mide bulantınız başladıktan sonra 24 saat içinde kusmadıysanız ve hala mide bulantınız devam ediyorsa sıvı diyetiyle birlikte katı yiyecek diyetine de başlayabilirsiniz. Muz, pirinç, şekersiz elma püresi, tost, makarna veya patates gibi sindirimi kolay olan ve midenizi yormayan gıda ürünlerini diyetinize ekleyebilirsiniz.

Diyete başladınız ve mide bulantınız hafiflediyse, yulaf ezmesi ve yoğurt gibi yavaş sindirilen yumuşak gıdalarla diyetinizi destekleyin. Ancak mide bulantısı ve kusma tekrar ortaya çıkarsa sıvı içeceklerin bulunduğu diyete geri dönün.

Yani kısacası mideniz aldığınız gıdalardan dolayı tepki veriyor olabilir. Bu yüzden midenizi en az 1-2 gün dinlendirirseniz sisteminiz normale dönecektir. Ancak gıda zehirlenmesi de mide bulantısına ve kusmaya neden olabilmektedir. İshal ve karın ağrısı genellikle bu bulantıya eşlik eder. Eğer gıda zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

,

Kusma ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? İçin 3 Yorum Yapılmış

  1. fatih 19 Haziran 2013 #

    Ölüyorum mide bulantısından acil ne yapmalıyım?

  2. arif 28 Ağustos 2014 #

    Ağzıma aldığım her lokmadan sonra istifra ediyorum ne yapmalıyım?

  3. asli 31 Mart 2015 #

    Muz yiyin

Bir Cevap Yazın